Чому громадяни Росії не можуть отримати український паспорт, - пояснив юрист

Читать на русском

Люди, які проживають тривалий час в Україні, проте з тих чи інших причин мають російський паспорт, стикаються з певними проблемами, щоб отримати українське громадянство

Читать на русском
Паспорт, громадянство України
Отримуючи українське громадянство, людина отримує не український паспорт, а тимчасове посвідчення громадянина України

Люди, які проживають тривалий час в Україні, проте з тих чи інших причин мають російський паспорт, стикаються з певними проблемами, щоб отримати українське громадянство

Проблема отримання українського паспорта громадянами Росії особливо розповсюджена у прикордонних регіонах. Коли народитися людина могла в Росії, а вирости вже на території України. Чи можна змінити громадянство з російського на українське і які при цьому виникають проблеми, відповів 2 травня координатор Української Гельсінської спілки з прав людини у Чернігові Дмитро Науменко.

Підстави набуття громадянства України

Однією з підстав набуття українського громадянства є державний інтерес до певної персони з боку України. Найбільш простий та поширений спосіб – народитися в Україні.

Також можна отримати громадянство за територіальним походженням. Тобто якщо один з батьків чи дідусів/бабусь або сестри/брата народилися або постійно проживали на території України, УРСР, ЗУНР чи УНР, людина має право на українське громадянство. Наприкінці 2021 року цей перелік розширили, включивши туди прадідів та прабабусь.

Ще один шлях отримання українського громадянства – або 5 років прожити в Україні, або 2 роки бути одруженим (чи заміжньою) з громадянином України.

Як відбувається оформлення

Для цього потрібно зібрати низку документів. Зокрема, дозвіл на імміграцію в Україну, який можна оформити не раніше, ніж проживши два роки у країні, чи довідку про несудимість у Росії. Раніше за цією довідкою треба було їхати у консульський відділ російського посольства у Києві. Але після розірвання дипломатичних стосунків між Україною та Росією з початком повномасштабної війни, виконати цю вимогу практично неможливо.

Багато випадків, коли людина має підстави для українського громадянства, але не має дійсного паспортного документа чи інших довідок. Якщо документи на громадянство ви все ж подали, далі заяву (та людину) перевіряє міграційна та СБУ.

Якщо СБУ та міграційна не знайшли нічого небезпечного та забороненого, заява на громадянство потрапляє до Офісу президента. Вже в Офісі ваш пакет документів має розглянути комісія при Президентові України з питань громадянства, яка має рекомендувати чи не рекомендувати президенту прийняти людину до громадянства України.

Тільки Президент може підписати Указ про надання громадянства, або прийняти рішення про відмову. Причому, якщо терміни роботи міграційної та комісії при президенті визначені законодавчими та підзаконними актами, то президент, де-факто, у часі необмежений.

Штрафи та депортація

Заходи примусового повернення застосовуються до іноземців, які протермінували перебування в Україні (умовно, якщо посвідка на проживання закінчилася, але людина не поїхала), або якщо людина не мала й не має підстав для перебування на території України.

До того ж, через закінчення термінів дії російських чи білоруських документів, людина стикається з низкою проблем: по-перше, вона не може переоформити посвідки на тимчасове чи постійне проживання в Україні. По-друге, якщо навіть посвідка на проживання в Україні продовжує діяти, людині можуть загрожувати штрафи.

Примусове повернення не складається на особу, яка має підстави перебування на території України. Тобто якщо людина має посвідку на проживання (або тимчасову, або постійну), але в неї прострочений паспортний документ, до неї застосовується тільки штраф, проте не заходи примусового повернення.

Проблеми з відмовою від російського громадянства

Отримуючи українське громадянство, людина отримує не український паспорт, а тимчасове посвідчення громадянина України. Юридично в Україні немає множинного громадянства. Отже, отримуючи українське громадянство, людина має протягом двох років відмовитися від попереднього.

Зробити це було складно й до повномасштабного вторгнення. Їхати в Росію для людини, яка тривалий час живе та підтримує Україну – було небезпечно ще й до 24 лютого 2022-го. Зараз відмовитися від російського громадянства стало ще складніше. А у певних випадках – просто нереально.

На сьогодні неможливо оформити вихід з російського громадянства. А якщо цього не буде зроблено протягом встановленого законодавством терміну (протягом 2-х років здати набуття громадянства України), то людині (власнику тимчасового посвідчення громадянина України, – прим.) скасовується рішення про оформлення громадянства України, тобто особа позбавляється всіх попередніх документів, які вона мала (тобто посвідка на проживання в нього також не буде діяти).

Як альтернатива документа від Росії чи Білорусі про припинення їх громадянства, законодавство передбачає декларативну відмову від попереднього громадянства, якщо людина є громадянином держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, та зазнала у країні своєї громадянської належності переслідувань.

Міграційна служба не приймає декларативний вихід з українського громадянства. Тож, щоб зберегти українське громадянство, сотні людей вимушені йти до суду.

З якими проблемами стикаються власники тимчасового посвідчення громадянина

Правозастосовча практика щодо тих, хто вже має українське громадянство, але не має українського паспорта (лише тимчасове посвідчення), скажімо так, «кульгає».

Сказати, що це посвідчення дає такі ж права, що й громадянам України з постійним паспортом – не можна. На практиці така особа обмежена у дуже багатьох ситуаціях. Наприклад, зробити з таким документом паспорт для виїзду за кордон – неможливо. Так само стати на військовий облік: по тимчасовому посвідченню – відмовляють. Укласти шлюб, голосувати на виборах - не можливо.

За фактом, тимчасове посвідчення громадянина України – це документ, який дозволяє перебувати на території України, але, позбавляє великої кількості як прав, так й обов’язків, які є в громадян України. Хоча в законодавстві вказується, що це тимчасове посвідчення, а не тимчасове громадянство.

Власники тимчасових посвідчень громадян України досі вимушені звертатися до суду, аби вибороти право на український паспорт. Й, як правило, один суд виграти недостатньо – часто доводиться йти до апеляції, або навіть до касації.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.