Чому люди мають платити за доставку газу, якщо самі прокладали труби до своїх осель, пояснили експерти

Читать на русском

Українцям роз’яснили нюанси доставки і розподілу газу, а також про те чи мають право на компенсацію ті, хто сам прокладав труби до своїх осель

Читать на русском
Газ
Заборони на отримання ліцензії на доставку газу будь-якою громадою чи підприємством – немає

Українцям роз’яснили нюанси доставки і розподілу газу, а також про те чи мають право на компенсацію ті, хто сам прокладав труби до своїх осель

У листопаді 2022 року уряд ухвалив рішення, яке запустило процес повернення державі контролю над газорозподільними мережами. Проте тисячі українців самі прокладали газові труби до своїх осель. На сьогодні, законодавством не передбачена компенсація вартості доставки в таких випадках. Це пояснили 18 квітня експерти ГазПравди.

Кому ми платимо за доставку?

Право надавати послугу розподілу природного газу в нашій державі мають підприємства, що отримали відповідну ліцензію, яку видає НКРЕКП своєю постановою. Сама постанова, тобто її реквізити номер і дата - і є цією ліцензією. Такі ліцензії видаються на необмежений строк. Однак в разі потреби окремою постановою Регулятор припиняє дію таких ліцензії певним підприємствам.

У листопаді 2022 року уряд ухвалив рішення, яке запустило процес повернення державі контролю над газорозподільними мережами. Основним поштовхом до цього стало позбавлення облгазів їх ліцензій, у зв’язку з порушенням проти них кримінального провадження через завдання державі значних збитків.

Причиною таких збитків стало ухилення облгазами від щорічної плати за експлуатацію розподільних мереж.

«Проте, всупереч прийнятій постанові облгази продовжували безоплатно користуватись газорозподільною системою. Таким чином держава недоотримала близько 1,5 млрд грн протягом 2017–2020 років», - кажуть експерти.

У вересні 2022 року “Нафтогаз України” заснував нову юридичну особу – ТОВ “Газорозподільні мережі України”. Ця організація, як і усі підприємства Групи Нафтогаз, є державною, та поповнює бюджет країни податками і дивідендами.

«Тобто частина сплачених нами коштів за послуги доставки газу іде, зокрема, на виплати військовим, правоохоронним органам, вчителям, медикам тощо», - пояснили експерти.

На сьогодні в Україні працює вже 21 філія Газмережі. Сукупно національний оператор обслуговує близько 8,5 млн клієнтів.

А якщо самі прокладали газові труби?

На жаль, на сьогодні, законодавством не передбачена компенсація вартості доставки у випадках, якщо люди самі прокладали труби до своїх осель.

«Крім того, процес розподілу газу – це не лише транспортування палива по трубі до вашого дому довжиною в кількадесят чи кількасот метрів, які Ви прокладали. Йдеться про транспортування мережами в десятки чи навіть сотні кілометрів з різноманітним обладнанням! На сьогодні протяжність усієї газорозподільної системи, якою користуються оператори ГРМ складає близько 290 тис. км», - пояснили експерти.

Однак якщо мережі побудовані силами та за рахунок громади, то у такому випадку законодавство зобов’язало власників або:

  • передати такі мережі у власність Оператору ГРМ (у тому числі шляхом купівлі-продажу), або
  • укласти з оператором ГРМ один із трьох договорів, форма яких визначені Кодексом ГРМ.

А саме:

  • договір про експлуатацію газорозподільних систем, або
  • договір на господарське відання складовими газорозподільної системи, або
  • договір на користування складовими газорозподільної системи.

Зауважуємо, що на сьогодні жоден з варіантів не передбачає звільнення мешканців громади від плати за доставку газу. Окрім того, умовами зазначених договорів не передбачено стягнення орендної плати з операторів ГРМ на користь громади за експлуатацію ними таких мереж.

Усі варіанти спрямовані на вирішення питань, зокрема фінансових, щодо технічного обслуговування таких мереж, «врізки» у систему газопостачання нових абонентів, тощо.

Чи можливо самостійно керувати трубою?

Багатьох українців факт відсутності компенсації за власноруч прокладені труби справедливо обурює. Дехто навіть пропонує односельцям об’єднатися й самостійно керувати їхньою мережею.

«До речі, в теорії це можливо. Бо заборони на отримання ліцензії на доставку газу будь-якою громадою чи підприємством – немає», - зауважують експерти.

Однак, на практиці спочатку треба виконати встановлені умови для отримання ліцензії на розподіл. І однією із основних умов є наявність профільних спеціалістів у цій галузі та відповідного обладнання.

Можливо, навіть у громаді знайдуться кваліфіковані спеціалісти, які матимуть бажання працювати безкоштовно, на власному, а не службовому транспорті, заправляти та ремонтувати авто за власні кошти, здійснювати обслуговування газорозподільних мереж винятково за рахунок коштів громади.

Але навіть цього буде недостатньо. Адже треба знайти фінансові джерела для покриття вартості газу на ВТВ. А вони зовсім не малі. І без державного регулювання ціни на цей газ зростуть у рази, кажуть експерти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.