Пільги для ПДВ, підвищення акцизів, податок на надприбутки та нерухомість
Кабінет міністрів України 27 грудня ухвалив Національну стратегію доходів до 2030 року. Це детальний план, що описує, як Україна поступово буде жити за рахунок власних ресурсів. Підготуватися до змін слід всім: бізнесу, населенню і контролюючим органам. Що саме держава планує змінювати в податковій та митній сфері у найближчі сім років? Документ проаналізував Forbes.
Велика реформа спрощеної системи оподаткування.
Спрощену систему оподаткування (ССО), яка дозволяє компаніям та фізособам-підприємцям сплачувати єдиний податок замість звичайних ПДФО, ЄСВ та військового збору, використовують близько 1,7 млн платників податків. Сукупно вони генерують відносно стабільні податкові надходження – близько 0,9 % ВВП у період 2020–2022 років.
Проблема – системою може користуватись великий бізнес, тоді як вона була задумана для підтримки невеликих підприємств, йдеться у стратегії. Найбільшою групою учасників у групах 1 і 2 є сектори роздрібної та оптової торгівлі, включаючи ремонт автомобілів, на які припадає приблизно дві третини учасників і обсягу обороту, йдеться в документі. У групі 3 – зсув у бік професійних та ІТ-послуг.
«Значний, фактично не контрольований обсяг торгівлі контрафактним та контрабандним товаром через розгалужену мережу ФОП, які, відповідно до законодавства, звільнені від обов’язку вести облік товарних запасів, практично змушує добросовісний бізнес почати також використовувати ССО, переводячи на неї найбільш прибуткові сегменти», – зазначається в стратегії.
Уряд планує наступну реформу ССО у 2025–2027 роках.
Податок на доходи фізосіб: прогресивна шкала повернеться.
Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) в Україні базується на фіксованій ставці 18%, запровадженій у 2016-му. Уряд планує відновити прогресивну шкалу (раніше складала 15% та 20%, майбутні параметри не уточнюються, але будуть ширшими). Йдеться про одну або дві значно вищі ставки ПДФО для осіб із високими доходами.
Також мінімальний неоподаткований дохід замінять наданням персональної соціальної допомоги. Усі пільги з ПДФО переглянуть.
Паралельно будуть запроваджені зміни до законодавства, відповідно до яких контролюючі органи отримають можливість посилити контроль за доходами та витратами фізосіб за допомогою доступу до банківської інформації про рух коштів на рахунках.
Пільги на податок на прибуток, ймовірно, скасують.
Кабмін планує переглянути проєкти зі створення бізнес-стимулів за рахунок пільг для податку на прибуток підприємств. Зараз в Україні діє два таких режими: «Дія.City» та індустріальні парки. Ще два – «Інвест-няня» та «Спеціальні умови для підприємств у шахтарських регіонах» – не запрацювали через війну. Уряд має сумніви в їхній ефективності.
«Наявність подібних стимулів має бути одним із вирішальних факторів, які впливають на рішення інвесторів щодо здійснення інвестицій, інакше це вважатиметься надлишковим і буде призводити лише до зменшення бюджетних надходжень», – йдеться в стратегії.
Загалом уряд планує утримуватися від запровадження вузько спрямованих та дорогих інвестиційних податкових пільг у короткостроковій перспективі, однак далі не виключає цільових податкових субсидій у сферах із чітко визначеними «позитивними зовнішніми факторами (R&D, «зелений» перехід тощо).
Втім, так чи інакше Кабмін орієнтуватиметься на використання верхнього ліміту, обмеживши пільгу певним відсотком від загальних податкових зобов’язань платника податків, щоб ефективні ставки складали не менше 15%.
Пільги для ПДВ, підвищення акцизів, податок на надприбутки та нерухомість.
Також у Нацстратегії доходів описані такі податкові плани уряду:
Стратегія не передбачає радикальної перебудови податкової та митної служб. Акцент – на антикорупції (обидва органи вже ухвалили антикорупційні стратегії), поліпшенні функцій та IT-складовій. Наприклад, у стратегії прямо вказано, що реформа спрощеної системи можлива лише після «відновлення довіри платників податків до податкових органів».
Для податкової це, зокрема, означає наступне:
Для митниці:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.