Існують дві версії щодо причин, з яких доброчесний австрійський банк не може залишити російський ринок, де під час війни отримує надприбутки: що відомо про власників Райффайзенбанку, загрозу міжнародних санкцій проти нього та зв’язки із Путіним, Фірташем, братами Ротенбергами та олігархом Олегом Дерипаскою - розбір Інформатора
На фоні тиску з боку США, України, Європейського Центробанку Raiffaisenbank не поспішає залишати свій бізнес у Росії. За 2,5 роки війни в Україні австрійський банк навіть став більш прибутковим в РФ та Білорусі, а російський філіал визнав існування ДНР та ЛНР та видає пільгові кредити окупаційним солдатам. Банк звинувачують у відмиванні коштів в інтересах наближених до Путіна олігархів Олега Дерипаски та Аркадія Ротенберга, а раніше Райффайзен допоміг Дмитру Фірташу заробити мільярди на продажу газу з Росії українцям.
За останні 2 роки Райффайзенбанк, який є частиною однойменної австрійської групи, переказав до федерального бюджету РФ 79,5 млрд руб податку на прибуток. Це в 4 рази більше, ніж у 2020-2021 роках. Таким чином банк спонсорує війну Росії проти України. У банку працює понад 9300 росіян, деяких співробітників навіть мобілізували на війну. Клієнтами банку в РФ є понад 4,3 млн громадян.
Російський філіал Райффайзенбанку підловили на тому, що у своїх офіційних документах з клієнтами банк вживає терміни "ЛНР", "ДНР", таким чином визнаючи їх частиною Росії та раніше - самостійними "державами". Також банк видавав пільгові кредити російським військовим. У самій установі це пояснили тим, що вони мають виконувати законодавство тієї країни, у якій працюють, а пільгові кредити за наказом Путіна надають військовим всі російські банки.
Невиконання законодавства могло б наштовхнути банк на значні штрафи, а він хоче продовжити працювати без потрясінь. При цьому на окупованих територіях України банк не веде бізнес, а його керівництво у Відні окупацію регіонів України не визнає. Російський Райффайзен до цього літа не підпадав під дію санкцій та допомагав здійснювати росіянам фінансові операції з іншими країнами.
Є декілько версій, чому таке відбувається із солідним банком. Всі версії не мають стовідсоткового підтвердження.
Фактично це офіційна версія самого Райффайзена. У Росії банк працює з 1996 року, пережив там всі кризи та наразі є одним з системно важливих банків, займає 10 позицію за кількістю капіталу. Піти з російського ринку не так просто. Ще з початку повномасштабної війни керівники австрійської банківської групи обіцяли скоротити свою діяльність у Росії, але до практичних кроків це не дійшло. Чистий прибуток всієї групи Raiffeisen Bank International (RBI) у 2023 році становив 2,4 млрд євро, з яких 1,3 млрд євро (54%) – від російської "дочки" (2 млрд євро у 2022 році). А премії від цього дістаються міжнародним менеджерам банку. Також австрійці хотіли викупити європейський філіал російського державного Сбербанку.
Продати бізнес Райффайзен у РФ не може, адже за 2,5 роки так і не знайшов, хто б міг його купити. До того ж це неможливо зробити без дозволу Путіна. Вивести 1,5 млрд євро прибутків з РФ до Австрії також неможливо: інакше доведеться 50% з них залишити у Росії та ще 10% сплатити до російського бюджету як добровільний внесок. Як свідчить практика, закордонні компанії у Росії можна або продати за безцінь наближеним до керівництва РФ бізнесменам, або цей бізнес буде націоналізовано. Третій варіант - продовжити працювати та зменшувати свої інвестиції в РФ.
Якщо вийти з РФ без продажу банку за гідною ціною, це призведе до значних фінансових втрат та вимагатиме від Raiffeisen покривати їх своїм капіталом з інших країн. У керівництві РФ та Австрії спочатку сподівалися, що війна не затягнеться надовго, відповідно російський філіал банку буде і далі працювати без обмежень. Тепер США тиснуть на RBI та погрожуть банку відрізати його від доларових платежів.
Крім самого банку RGI володіє у РФ фірмами:
Ще під час перебудови в СРСР ходили чутки, що австрійський Raiffaisenbank використовують для легалізації коштів за кордоном агенти КДБ. Австрія як нейтральна країна була своєрідним містком між капіталістичним Заходом та соцтабором на чолі з СРСР, а Відень й досі вважають шпигунською столицею. Також банк могла використовувати радянська партійна еліта, яка, на думку деяких дослідників, з 1984 року почала вивозити "золото партії" та інші національні багатства за кордон, передчуваючи, що плановій радянській економіці залишилося жити не так довго. Подібні операції проводилися неофіційно та на підставних осіб. Прямих доказів цьому немає, та й хто б міг порушити священну банківську таємницю?
Банк працював виключно в Австрії з 1927 року. А з 1987 року почав розширювати свою діяльність на сусідні країни та вже з 2000-х років став однією з найбільших банківських груп на території Центральної та Східної Європи. Цьому сприяла і експансія на ринки колишніх соціалістичних країн, у т.ч. Росії, Україні, Білорусі.
Російські журналісти Леонід Велехов, Володимир Кара-Мурза підкреслювали, що причиною успішної роботи Райффайзену в Росії можуть бути приховані інтереси російського великого бізнесу та представників влади. Зокрема, банк працює з офшорами та не переймався особами клієнтів. Вони згадують, як з одного московського банку безперешкодно перевели 2 млрд дол. в австрійський банк, що було пов'язано з будівництвом газопроводу по дну Балтійського моря. Вплив на банк приписували близькому товаришу Путіна олігарху Юрію Ковальчуку.
Проте у банку є інші вагомі клієнти. Зокрема, банк є співвласником потужної австрійської будівельної компанії Strabag. Понад 24% акій її належить російському мільярдеру Олегу Дерипасці, наближеному до керівництва РФ - він отримав свою частку здебільшого у 2014 році, коли РФ почала окупацію Криму. Австрійці з 2023 року хотіли викупити частку в олігарха за ті гроші, що застрягли в РФ, але угоду зірвали через тиск США та санкції.
Протягом 14 років Райффайзен надавав послуги близьким друзям Путіна Аркадію та Борису Ротенбергам. Перший з них відомий будівництвом Кримського мосту за російські державні кошти. Банк підозрюють у відмиванні мільярдів євро в інтересах Ротенбергів, наразі суди тривають.
У 2005 році Україна з Росією домовилися про те, що Україна отримуватиме туркменський газ через компанію RosUkrEnergo за ціну набагато нижчу за ту, що пропонував Газпром. Засновниками цієї компанії стали Raiffeisen Investments та російський Газпромбанк по 50%. Однак, як з'ясувалося пізніше, австрійці діяли в інтересах українця Дмитра Фірташа та його партнера Івана Фурсіна, на яких пізніше і переписали свою частку.
Дмитро Фірташ вже тоді був близьким до російського керівництва та державної компанії "Газпром" та "проводив новий рік разом з ними у Москві". Таким чином, український трейдер отримав право на продаж всього іноземного газу в Україну й частини до ЄС. У ЗМІ давно є версії, що Дмитро Фірташ є "гаманцем Путіна", інші його вважають людиною найбільшого кримінального босса у колишньому СРСР Семена Могилевича. Цікаво, що у 2013 році у Фірташа розглядали можливість придбати український "Райффайзен", але тоді продаж банку відклали - він і досі належить австрійцям.
З 2014 року Фірташ сидить під підпискою про невиїзд в Австрії, його адвокатам це коштує надзвичайних зусиль, щоб не видати його Мін'юсту США, де олігарха підозрюють у фінансових махінаціях, за що йому загрожує 50 років тюрми. Американці знають про зв'язки Фірташа з елітами РФ. Як повідомляли ЗМІ, у 2014 році заставу за Фірташа у 125 млн євро заплатив російський бізнесмен Василь Анісімов - це допомогло українському олігарху не поїхати до США. Анісімов - колишній голова Федерації дзюдо Росії (улюблений вид спорту Путіна) та партнер олігарха Алішера Усманова.
Основними власниками Raiffeisen Bank International (RBI) є мережа з 327 австрійських земельних банків групи Raiffeisen (61,17%). Кінцевих власників цих банків, які створювалися як кооперативи ще з початку 20 сторіччя з великої кількості дрібних співвласників (здебільшого фермерів), встановити неможливо. Решта акцій вільно продається на ринку, найбільшими з інвесторів наразі є австрійська Erste Asset Management GmbH (1,06% - з банківської групи Erste) та естонський філіал фінської компанії Trigon Asset Management AS (0,162% або 9 млн євро): Trigon також має невеликі частки у російських Газпромі, Сбербанку, Норнікелі.