Припинення поставок російського газу у 2025 році не матиме катастрофічних наслідків для Австрії і газопостачання в країні буде забезпечено, заявили економісти
Генеральний директор Австрійського інституту економічних досліджень (Wifo) Габріель Фельбермайр заявив, що Австрія зможе обійтися без російського газу. Про це 25 квітня пише Укрінформ з посиланням на АРА.
Габріель Фельбермайр вважає, «що немає причин для катастрофічних настроїв, навіть якщо газ з Росії більше не надходитиме".
Очільник Wifo відносно спокійно ставиться до можливого закінчення в кінці 2024 року контракту на транзит газу російського "Газпрому" через територію України. За його словами, нинішню ситуацію не можна порівняти з енергетичною кризою 2022 року, коли доводилося платити величні ціни за газ, адже зараз у світі достатньо газу, сховища заповнені, а ціни на газ знову значно впали.
Фельбермайр вказав на те, що навіть коли в 2022 році з Росії до Австрії часом надходило мало газу, необхідні обсяги були отримані через європейські мережі.
"Я не дуже хвилююся за постачання, і цінова ситуація у світі зовсім інша", - сказав керівник Wifo.
Поруч з цим, він вказав на існування сигналів про те, що "російський газ може продовжувати постачатися до Австрії через Україну в 2025 році завдяки контрактній творчості".
Як нагадує АРА, у січні 97% газового імпорту Австрії надходило з Росії, а в лютому цей показник становив 87%.
Також вказується на те, що раніше міністерка енергетики Австрії Леоноре Гевесслер (від партії "Зелені") надіслала свій законодавчий пакет, який передбачає покрокове позбавлення газової залежності від Росії та зобов'язання диверсифікації для постачальників газу, своєму урядовому партнеру – Австрійській народній партії (ÖVP).
Починаючи з 2024/25 газового року, законопроєкт вимагає від кожного постачальника газу в Австрії надати докази збільшення частки неросійського природного газу. У перший рік ця частка має становити 40% від загального обсягу, що постачається споживачам. Втім, речниця ÖVP з питань енергетики Таня Граф відкинула запропонований міністеркою Гевесслер законодавчий пакет.
Європейська модель бронювання газотранспортних потужностей передбачає їх розподіл не через довгострокові контракти, а через аукціони. Відсутність операцій із практичної точки зору означає, що Україна "не пропонуватиме жодних потужностей на аукціони".
Україна не планує проводити переговори з Росією про продовження контракту на транзит російського газу до Європи, який завершується в 2024 році, а також не планує жодних угод. Про це заявив глава дивізіону зі співпраці з клієнтами "Оператора ГТС України" Андрій Прокоф'єв.
У 2023 році транзит російського газу через газотранспортну систему України знизився на 28,4% (на 5,81 млрд кубометрів) порівняно з 2022 роком – до 14,65 млрд кубометрів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.