Країни ЄС не зможуть оплачувати транзит російського газу через Україну

Україна не планує проводити переговори з Росією про продовження контракту на транзит російського газу до Європи, який завершується в 2024 році

Газ, Європа
У 2023 році транзит російського газу через газотранспортну систему України знизився на 28,4%

Європейська модель бронювання газотранспортних потужностей передбачає їх розподіл не через довгострокові контракти, а через аукціони. Відсутність операцій із практичної точки зору означає, що Україна "не пропонуватиме жодних потужностей на аукціони". Про це заявили в «Оператор ГТС України», пише 24 квітня БізнесЦензор.

Україна не планує проводити переговори з Росією про продовження контракту на транзит російського газу до Європи, який завершується в 2024 році, а також не планує жодних угод. Про це заявив глава дивізіону зі співпраці з клієнтами "Оператора ГТС України" Андрій Прокоф'єв.

«Україна не пропонуватиме жодних потужностей на аукціони», - заявив він.

Як повідомлялося, Словаччина обговорює з Україною продовження транзиту російського газу після завершення чинного контракту, термін дії якого спливає наприкінці 2024 року, розповідав прем'єр-міністр країни Роберт Фіцо.

Після цього у пресслужбі українського уряду заявили, що Україна не має наміру продовжувати контракт на транспортування російського природного газу до Європи після 2024 року, але припустили інші домовленості з цього питання.

Договір між "Нафтогазом України" та "Газпромом" на організацію транспортування, транспортну угоду між "Нафтогазом" та Оператором ГТС, а також міжоператорську угоду між Оператором ГТС та "Газпромом" було підписано 30 грудня 2019 року. Контракт передбачає транзит у 2021-2024 роках по 40 млрд кубометрів газу на рік, але ця умова не виконується.

У 2023 році транзит російського газу через газотранспортну систему України знизився на 28,4% (на 5,81 млрд кубометрів) порівняно з 2022 роком – до 14,65 млрд кубометрів

Крім того, європейська модель бронювання газотранспортних потужностей передбачає їх розподіл не через довгострокові контракти, а через аукціони.

Найближчий аукціон бронювання на 2025 рік у європейському галузевому календарі, як свідчать дані деяких платформ бронювання, заплановано на 1 липня. Далі потужності можуть пропонуватися на квартальних, місячних та добових аукціонах.

Україна зробила послуги зберігання газу в ПСГ доступнішими

Клієнти українських ПСГ зможуть закачувати та викачувати свій газ зі сховищ у зручний час та спосіб. Відповідні зміни до Кодексу газосховищ затвердила Національна комісія з регулювання ринків енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Скористатися новими послугами замовники зможуть з 1 червня 2024 року. Відтепер замовники послуг зберігання газу мають такі переваги:

  • бронювання гарантованих потужностей не тільки на рік зберігання, а й на будь-яку кількість місяців протягом року зберігання,
  • доступ до газосховищ з правом закачування/зберігання/відбору однакового обсягу газу протягом газової доби.

Постанова НКРЕКП також:

  • розширює періоди розподілу потужностей газосховищ,
  • надає більший вибір продуктів, зокрема продуктів гарантованої та умовно-гарантованої потужності на період менше одного року,
  • оптимізує процес взаємодії під час бронювання потужностей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube