Фонд держмайна отримав 49% власника АЗС Shell в Україні: в компанії заявляють про привласнення іноземних інвестицій

Для того, щоб зареєструвати частку в компанії за державою, потрібно «почистити» активи від арештів та заборон.

санкції, АЗС, суд, активи
В Shell обіцяють захищати активи, інвестиції та репутацію

Фонд державного майна отримав 49% фірми «Альянс Холдинг», яка компанія керує українською мережею заправок під брендом Shell. Фонд вважає, що це актив росіянина Едуарда Худайнатова, колишнього топменеджера російської державної компанії «Роснефть», якому належить «Незалежна нафтогазова компанія». У червні 2022 року він потрапив під санкції Європейського Союзу, у жовтні 2022 року - під санкції України. Про те, що фонд отримав під свій контроль частку в компанії стало відомо 19 квітня 2024 року. 

Окрім 49% компанії «Альянс Холдинг», яка керує українською мережею автозаправних станцій під брендом Shell, Фонд держмайна отримав повний контроль над фірмою «Нафтова компанія «Альянс-Україна», якій належить нафтобаза та нерухомість. 

«Едуард Худайнатов, колишній топменеджер російської державної компанії «Роснефть», є власником «Незалежної нафтогазової компанії». У червні 2022 року він потрапив під санкції Європейського Союзу, у жовтні 2022 року - під санкції України», - написала пресслужба Фонду держмайна.

Цьогоріч Вищий антикорупційний суд (ВАКС) постановив стягнути його корпоративні права в українських компаніях в дохід держави.

«Наразі ФДМУ здійснює процес очищення цих активів від арештів та заборон з метою реєстрації права власності за державою. Отримані від продажу санкційного майна кошти будуть спрямовані до Фонду ліквідації наслідків збройної агресії», - йдеться у повідомленні Фонду.

Нагадаємо, що на початку квітня 2024 року Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду дозволила націоналізувати 49% компанії «Альянс Холдинг», яка керує мережею Shell в Україні. Раніше ВАКС не дозволяв чіпати мережу АЗС Shell, тому міністерство юстиції подало апеляцію.

«Після багатьох неприємних тижнів судових слухань ми вкрай розчаровані рішенням Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду України. Як ми неодноразово пояснювали Міністерству юстиції України в суді, ця справа ґрунтується на некоректній і застарілій інформації. Рішення суду ігнорує факти та рішення Палати з питань підприємництва Апеляційного суду м. Амстердама, яке підтверджує, що поточна частка Shell‎ в її українському ритейл-бізнесі становить 97,44%», - пояснили в компанії Shell 3 квітня 2024 року.

В компанії пояснили, що «необґрунтоване привласнення Україною іноземних інвестицій та активів Shell суперечить міжнародному праву, яке захищає міжнародних інвесторів».

Заява міжнародної компанії Shell щодо рішення Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду України

Після виходу матеріалу, 23 квітня, пресслужба компанії Shell Ukraine надіслала наступний коментар:

"Рішення не враховує того факту, що з лютого 2022 року Shell інвестувала мільйони доларів у підтримку роботи свого збиткового українського ритейл-бізнесу та у збереження робочих місць для понад 1 500 наших працівників – і все це з метою збереження критично важливої національної інфраструктури для народу України. Компанія Shell дуже відповідально поставилась до забезпечення безперебійної роботи цієї критично важливої національної інфраструктури. Shellпрацює з дотриманням всіх відповідних законів України та міжнародних законів, включаючи законодавство про санкції‎. Shell була прозорою в дискусіях з представниками Уряду України, включаючи Офіс Президента, протягом усього процесу, здійсненого під наглядом голландського суду, в результаті якого були випущені додаткові акції на користь Shell, а непряма частка Shell в ТОВ «Альянс Холдинг» зросла з 51% до 97,44%".

Що відомо про мережу АЗС Shell в Україні

Компанія «Альянс Холдинг» володіє мережею АЗС Shell, до якої входить 131 заправка в Україні. Як писав сайт enkorr.ua, «Альянс Холдинг» було створено 2008 року як спільне підприємство між Shell (51%) і «Альянс Ойл Україна» (49%). Остання входила до «Незалежної нафтогазової компанії» Худайнатова.

У грудні 2022 року Shell отримала дозвіл та наростила свою частку в українській фірмі з 51% до 71% шляхом випуску акції. У червні 2023 року ця частка збільшилася до 97,4%. Саме через цю різницю у частках суд спочатку й не задовольнив позов Мін’юсту, заявляла компанія Shell.

У жовтні 2023 року Мінюст подав до Вищого антикорупційного суду позов про застосування санкції, й саме в тому ж місяці Україна запровадила до російського олігарха санкції, що передбачало блокування активів. За даними Мін’юста, Худайнатов за допомогою підконтрольних йому підприємств постачає пальне на потреби державного оборонного комплексу Росії та сплачує країні-агресору податки.

Інформатор писав, що на заправках бензин продаватимуть за 60 гривень за літр.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube