Французький ритейлер Leroy Merlin імітує вихід з російського ринку - до чого тут Ашан

Читать на русском

Після остаточного виходу з ринку росії минулого року автовиробника Volkswagen Leroy Merlin стала найбільшою іноземною компанією у рф у 2023 році

Читать на русском
Ритейлер Leroy Merlin
Розслідування щодо виходу французького ритейлера Leroy Merlin з ринку рф

Після остаточного виходу з ринку росії минулого року автовиробника Volkswagen Leroy Merlin стала найбільшою іноземною компанією у рф у 2023 році

Виконання міжнародних санкцій щодо росії французьким гігантом Leroy Merlin ставлять під сумнів. Відповідне розслідування опублікував тижневик L'Express. Його результати вказують на "наявність непрозорих схем, імітацію припинення діяльності та контакти з російською державою" ритейлера, для якого країна-агресорка протягом довгих років "була справжнім Ельдорадо". Крім того, історія ритейлера тісно пов'язана з проникненням на ринок мережі супермаркетів Ашан. Про це 23 лютого пише Європейська правда з посиланням на L'Express.

Для французької компанії Leroy Merlin, одного з найбільших європейських DIY-ритейлерів в "імперії французької родини Мюльє (Mulliez)", "росія від початку 2000-х років стала привілейованою ціллю в стратегії міжнародного розвитку" підприємства.

Після остаточного виходу з ринку росії минулого року автовиробника Volkswagen Leroy Merlin стала найбільшою іноземною компанією у рф у 2023 році. Штат її співробітників сягає 45 тисяч осіб, вона має майже 115 магазинів, а оборот 2021 року склав близько 5 мільярдів євро. Росія стала для фірми надзвичайно прибутковим ринком. На її частку припадає майже чверть обороту Adeo – головної компанії Leroy Merlin. Історія Leroy Merlin тісно пов'язана з проникненням на ринок мережі супермаркетів групи Adeo – Auchan ("Ашан").

Мільярдер Жерар Мюльє відкрив свій перший "Ашан" 2001 року в підмосковних Митищах за підтримки губернатора Московської області Бориса Громова. А 2004 року відкрився перший "гіпермаркет для домашніх умільців" Leroy Merlin. Потім, дотримуючись схеми поширення супермаркетів "Ашан", Leroy Merlin став відкривати по двадцять магазинів на рік. Аж до освоєння "незайманих, але дуже перспективних територій": Самара, Омськ, Новосибірськ, Красноярськ, аж до далекосхідного Хабаровська 2017 року і Владивостока 2019 року.

L'Express пише, що Leroy Merlin використовує росію як певну лабораторію: у московському "Технопарку" покупцям пропонують програму віртуальної реальності та інші новітні технології для допомоги при виборі товару. Розслідування також показало, що Leroy Merlin пов'язана з росією тим, що "70% її продукції, пропонованої для продажу, виробляється безпосередньо в країні". Цього достатньо, пише L'Express, щоб отримати держзамовлення. 

23 березня 2022 року президент України Володимир Зеленський, звертаючись до французького парламенту, вимагав, щоб Leroy Merlin та інші французькі підприємства "перестали бути спонсорами російської військової машини, припинили фінансування вбивств дітей і жінок, зґвалтувань". Однак керівництво головного підприємства в інтерв'ю газеті La Voix du Nord відповіло, що підприємство-роботодавець "несе відповідальність за 45 тисяч працівників у росії, і немає причин засуджувати цих людей за війну, яку вони не обирали". Було також сказано, що навмисне закриття підприємства призвело б до експропріації власності, що означала б "передачу компанії та її активів російському режиму", тобто використання активів Leroy Merlin для фінансування війни.

L'Express з'ясував, що Leroy Merlin не виявила такої самої уваги до працівників магазинів в Україні. 20 березня через обстріл магазину в торговельному центрі Retroville у Києві загинули вісім осіб. Компанія допомогла співробітникам, виплативши двомісячну зарплатню і надавши допомогу для евакуації з країни.

Втім, керівництво у Франції заплющувало очі й робило все, щоб не привертати уваги до факту, що українські сили самооборони і добровольці були змушені купувати будівельні матеріали для монтажу контрольно-пропускних пунктів, коли російська армія була вже за два кілометри від столиці. Але навіть звертаючись до співробітників після обстрілу складу в промисловій зоні під Києвом, керівництво закликало їх бути "солідарними" з колегами в росії.

Українські співробітники були обурені, й на сторінці Leroy Merlin в Instagram з'явилася петиція проти комерційної присутності Adeo в росії. Але вже в березні український персонал позбувся доступу до своїх внутрішніх мейлів, а сторінка в соціальній мережі була заблокована.

Наразі Facebook-сторінка Леруа Мерлен Україна фактично не оновлювалася з 22 лютого 2022 року, за два роки там лише пару разів змінили фото профілю та обкладинки. Натомість Facebook-групи, створені окремими українськими магазинами Леруа Мерлен, містять масу заблокованих публікацій. Колишні співробітники пояснили L'Express, що підприємство хотіло "не допустити, щоб внутрішні засоби зв'язку використовувалися (співробітниками в Україні) для заклику інших філій групи до бойкоту росії".

За словами колишньої керівниці відділу кадрів, 800 співробітників Leroy Merlin Ukraine опинилися в результаті відрізаними від усіх засобів зв'язку компанії, втратили контакт одне з одним, в той час, як багато хто з них був у небезпеці в зоні окупації і під обстрілами. Але з продовженням війни позиції Leroy Merlin у росії похитнулися, її звинуватили в заниженні інформації про доходи. Водночас у соціальних мережах Франції компанію стали називати "Леруа Кремлен". Акції протесту проти присутності групи в росії стали систематично проходити біля входу в магазин у центрі Парижа.

Практично увесь капітал "Леруа Мерлен Восток" (99,993%) передали компанії Scenarii Holding, зареєстрованій в Об'єднаних Арабських Еміратах, як значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб рф. Інформацію про цю фірму було знайдено в офіційному реєстрі Міжнародного фінансового центру Дубая (DIFC) – і з'ясовано, що Scenarii Holding було створено 30 серпня 2023 року, причому його основним акціонером стала організація під назвою Scenarii Gen з Лораном Дефассіо на чолі.

НАЗК внесло Barry Callebaut до переліку міжнародних спонсорів війни

Швейцарська компанія Barry Callebaut продовжує фінансувати війну рф проти України, сплачуючи податки до бюджету агресора та утримуючи в росії 3 свої фабрики. Крім того, після початку повномасштабного вторгнення, компанія доставляла агресору шоколад під виглядом товарів первинної необхідності. А у листопаді 2022 року французьке представництво компанії постачало свою продукцію (какао-пасту, олію) російській кондитерській фабриці ТОВ «Верность Качеству», шоколад якої входить до сухпайків армії агресора.

"Коли питаю сина, "де тато?", він показує на поличку, де стоїть батькове фото": трагічна історія родини військовополоненого захисника "Азовсталі" - дивіться відео на Інформаторі.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.