Лише кожен шостий відібраний кандидат на іпотеку для ВПО зміг отримати кредит: які недоліки проєкту

Недосконалість системи відбору кандидатів призвела до неефективного використання ресурсів у межах проєкту Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб

ВПО, кредит
Оформити кредит зміг тільки кожен шостий претендент з ВПО

Лише один з шести відібраних для отримання пільгової іпотеки кандидатів з числа внутрішньо переміщених осіб, зміг у підсумку оформити кредит. Про це повідомили в Рахунковій палаті. Про її звіт і рекомендації для уряду пише 10 липня Фінклуб.

Проєкт Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб реалізовувався за сприяння Німеччини.

«Цей Проєкт не має аналогів в Україні, він розповсюджується виключно на категорію внутрішньопереміщених осіб, а також має унікальний механізм відбору учасників, який унеможливлює втручання у відбір третіх осіб», - зазначив член Рахункової палати Сергій Ключка.

Загалом за 2021-2023 роки уряд Німеччини виділив на проєкт €25,5 млн, а у грудні 2023 досягнуто домовленості про виділення додаткових €17 млн. За ці кошти планувалося забезпечити кредитування на купівлю житла 1300 родин. Умови іпотеки, зокрема: 30 років під 3% річних.

«Ще на етапі відбору виникли проблеми із визначенням реальних кандидатів на отримання кредиту через невідповідність критеріїв включення до реєстрового переліку кандидатів та умов надання кредиту. Зокрема, для включення до реєстрового переліку особа повинна була мати громадянство України, статус ВПО та не отримувати іншої допомоги. Однак на умови надання кредиту додатково вимагалися уже: стабільна платоспроможність, можливість здійснити перший внесок за кредитом у розмірі 6%, хороша кредитна історія, відсутність іншого житла у членів родини тощо», - встановили аудитори Рахункової палати.

До участі у відборі загалом зареєструвалися 35,5 тис осіб, але у результаті 15 відборів оформити кредит зміг тільки кожен шостий претендент з відібраних 4230 переможців. Це - 669 родин (55,8% від запланованої кількості). З рештою кандидатів не було зв’язку, або вони не перебували в Україні, або виявилися неплатоспроможними.

Також аудит виявив, що умовами програми не врегульовано питання подальшого погашення кредиту у випадку втрати чи пошкодження іпотечного житла. До прикладу, 15 об'єктів житлової нерухомості, придбані позичальниками за кошти гранту та передані в іпотеку, зазнали руйнувань (1 об'єкт – знищений повністю, 14 – пошкоджені). Для придбання нового житла замість знищеного позичальник отримав житловий сертифікат та придбав нову квартиру. На знищене житло іпотеку було припинено, а на придбане - накладено заборону на відчуження строком п'ять років.

Рахункова палата рекомендує об’єктам аудиту усунути низку виявлених недоліків. Зокрема:

  • Кабінету Міністрів України врегулювати процес передачі в іпотеку кредитору житла, придбаного з використанням житлового сертифіката, замість знищеного, а також врегулювати питання анулювання заборгованості за договором іпотеки;
  • Мінреінтеграції врегулювати питання використання коштів револьверного фонду та нагляду за ними;
  • Держмолодьжитлу актуалізувати перелік кандидатів на отримання іпотеки, упорядкувати використання коштів револьверного фонду та процес їх розподілу.

Мінсоцполітики розробило новий інструмент підтримки ВПО - субсидії на оренду житла

Для внутрішньо переміщених осіб в Україні розроблено новий інструмент державної підтримки - субсидії на оренду житла. Після узгодження із зацікавленими сторонами він буде поданий на розгляд уряду. 

«Разом із міжнародними партнерами, з народними депутатами ми розробили ще один проєкт на підтримку вразливих категорій наших співгромадян - субсидія на оренду житла для ВПО. Підкреслюю, що це лише попередні пропозиції, які ще будуть обговорюватися. У разі схвалення їх урядом ми разом з Пенсійним фондом, одним з найбільш розвинених з точки зору цифрової бази органів в системі соціальної підтримки і який вже має потужну інфраструктуру, розпочнемо пілот цього проєкту. Попередньо - в окремих регіонах. Але ця пропозиція також іще дискутується», - розповіла перша заступниця міністра соціальної політики України Дарія Марчак. 

Вона підкреслила, що новий інструмент, коли буде запроваджений, діятиме паралельно з виплатами на проживання, які наразі становлять 2 000 та 3 000 грн на місяць на особу. Розробники пропонують, щоб субсидія на оренду житла призначалася тим родинам, видатки яких на оренду перевищують 30% сукупного доходу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube