Мінфін знижує дохідність ОВДП: чи вигідно вкладати в облігації із огляду на курс

Кошти від продажу ОВДП спрямовуються не лише на фінансування соціальних витрат, а, передусім, на військові потреби, тому питання подальшого активного розміщення облігацій зараз актуальне як ніколи

Мінфін, облігації
Навіть трирічні вкладення в ОВДП є прийнятними для інвестора

За січень-квітень 2024 року запозичення Мінфіну на внутрішньому борговому ринку на 74,9 млрд грн в еквіваленті перевищили виплати за ОВДП. Міжнародна фінансова допомога, податки, що збираються, та розміщення облігацій дозволяють фінансувати бюджетний дефіцит без увімкнення «друкарського верстата». Чи вигідно вкладати в облігації із огляду на курс, пише 23 травня Мінфін.

Принципово важливо збільшити вкладення в ОВДП  населення

За даними НБУ, за 4 місяці 2024 року Мінфін залучив до бюджету від розміщення ОВДП на аукціонах 102,9 млрд грн, $763,6 млн та 557,2 млн євро. За цей же термін на погашення внутрішніх боргових зобов'язань було спрямовано 26,1 млрд грн, $810,9 млн і 555,5 млн євро.

Усього ж із початку війни до 30 квітня 2024 року на первинних аукціонах уряд залучив 657,1 млрд грн, $6,38 млрд і 2,27 млрд євро при погашенні за цей же період цінних паперів та відсотків за ними на 455,5 млрд грн, $6,95 млрд та 1,81 млрд євро.

"Останніми роками нерезиденти сильно скоротили свої вкладення в наші облігації. Тому для держави принципово важливо зараз збільшити вкладення в ОВДП не лише банків та бізнесу, а й населення. Адже громадяни тримають на банківських рахунках понад 1 трлн гривень в еквіваленті і є саме тим інвестором, який поки що лише частково залучений Мінфіном до фінансування бюджету через придбання ОВДП", - пише аналітик Олексій Козирев.

Вкладення в ОВДП громадян становлять 62,49 млрд гривень в еквіваленті. Але їхній обсяг все ще невеликий, порівнюючи з портфелем банків (690,91 млрд грн) та бізнесу (163,41 млрд грн).

Як і чому знижується дохідність ОВДП

Останнім часом Мінфін планомірно знижує дохідність ОВДП у гривні. Для цього посадовці мають всі передумови: офіційна інфляція зберігається на рекордно низькому рівні (3,2% у річному вимірі за підсумками квітня), Нацбанк поступово знижує облікову ставку, знову активізувалося надходження міжнародної фінансової допомоги.

"Знижувати дохідність облігацій дозволяє штучне обмеження обсягу паперів, що пропонується на аукціоні", - зауважує  Козирев.

Наприклад, 21 травня при обсягах пропозиції кожного виду облігацій по 3 млрд грн, обсяг поданих заявок інвесторами на термін 665 днів склав 9,657 млрд грн, тобто перевищував у понад 3,2 раза обсяг пропозиції Мінфіну. А на термін 1190 днів попит становив 14,373 млрд грн, тобто у 4,79 раза перевищував обсяг пропозиції облігацій.

Така тактика Мінфіну збільшує конкуренцію між інвесторами та дозволяє знижувати дохідність за ОВДП:

Мінфін знижує дохідність ОВДП: чи вигідно вкладати в облігації із огляду на курс 1

Вже давно на первинному ринку не пропонують до 20% річних за довгими паперами та до 18% за короткими. Наприклад, у квітні 2024 року максимальна дохідність гривневих ОВДП на довгий термін становила лише 18,3% річних.
Тому бажання інвесторів наразі зафіксувати високу дохідність ОВДП на тлі зниження дохідності інших гривневих інструментів призводить до активного скуповування ними гривневих облігацій на довгі терміни.

Дохідність грає на користь ОВДП — поки що

Зараз на тлі уповільнення інфляції та зниження облікової ставки НБУ більшість банків вже активно порізали дохідність вкладів фізосіб. За гривневими депозитами вона рідко перевищує 15% річних, що, з огляду на оподаткування та військовий збір, дає вкладнику в основній частині банків чисту дохідність у межах 12%-12,5% річних.

"Але майбутнє підвищення цін на електроенергію спровокує зростання практично всіх цін та розкрутить інфляцію, особливо восени-взимку 2024 року. Зрозуміло, що за таких умов подальше зниження гривневих депозитних ставок сповільниться та зупиниться. Інакше, громадянам буде просто економічно невигідно нести гроші до банків. А втрачати ресурсну базу та клієнтів банки не захочуть", - пояснює Козирев.

У цій ситуації Мінфін для залучення ресурсів населення до гривневих ОВДП також буде змушений орієнтуватися на ситуацію депозитного ринку і встановлювати свою дохідність за облігаціями на трохи вищому (з огляду на відсутність оподаткування), ніж депозити, рівні.

За наявності інших джерел залучення грошей до бюджету (наприклад, за умови достатнього міжнародного фінансування) Мінфін не виявлятиме особливих зусиль у боротьбі за кошти громадян.

"Але перспектива скорочення зовнішньої допомоги у 2025—2027 роках на тлі зростаючих військових витрат швидко змусить чиновників згадати про гроші населення. Та й інші інвестори (бізнес та банки) також почнуть порівнювати дохідність своїх інвестицій з рівнями інфляційних процесів і також стануть вимогливішими щодо дохідності за держоблігаціями", - вважає аналітик.

Тому, додає він, «до нескінченності» занижувати дохідність гривневих ОВДП Мінфін не зможе саме з об'єктивних причин. І станеться це досить скоро. 

"Середній рівень дохідності гривневих ОВДП на первинному ринку, за моїми прогнозами, може до кінця цього року — у першому кварталі 2025 року ще просісти на 1−2,6% річних за кожним із термінів розміщення паперів із термінами до погашення 1−2 роки. А за облігаціями з терміном обігу понад 2−3 роки таке просідання поступово може становити від 2,9% до 3,3% річних", - порахував Козирев.

Тобто, каже він,  середня дохідність за ОВДП із терміном погашення 1 рік може поступово опуститися з поточних рівнів до кінця 2024 року — початку 2025 року до рівнів близько 13% річних, 2 роки — близько 13,5% річних, а на терміни понад 3 роки до погашення — близько 14,3% річних. Це все ставки на первинному ринку. На вторинному ринку дані ставки дохідності для громадян будуть приблизно на 1% річних нижчими.

Свої корективи можуть внести:

  • ситуація на фронті;
  • терміни продовження війни;
  • умови та ситуація навколо реструктуризації українського зовнішнього боргу, що позначатиметься і на настроях інвесторів в ОВДП;
  • обсяги зовнішньої допомоги у 2024−2027 роках;
  • загальний стан банківської системи України у цей період тощо.

Гривневі ОВДП та курс: прораховуємо дохідність

 Доходи за ОВДП не оподатковуються, тому ці ставки дохідності можна вважати «чистою» дохідністю для інвестора. 

"Розглянемо варіант, коли ставки вже знизилися до прогнозованих  рівнів, і з огляду на те, що це вже вторинний ринок (тобто приблизно на 1% нижчий за первинний). Тоді прогнозна середня дохідність за ОВДП із терміном погашення 1 рік на вторинному ринку становитиме близько 12% річних, 2 роки — близько 12,5% річних, а на термін понад 3 роки до погашення — близько 13,3% річних", - рахує аналітик.

Для зручності він розглядає ситуацію на прикладі коштів інвестора у сумі, еквівалентній ринковому курсу $1000, якщо їх здати в обмінник фінкомпаній. Станом на дату написання статті при курсі прийому 39,80 гривень це становить 39 800 гривень.

Отже:

  • При вкладенні в ОВДП на вторинному ринку з терміном 1 рік дохідність складе прогнозні 12% річних, і наприкінці періоду отримаємо дохід = (39 800 грн * 12% річних * 365 днів) / (365 днів * 100) = 4 776 грн. Із сумою повернення самого вкладу це становитиме 44 576 гривень. Тобто, щоб вийти в нуль за своїми інвестиціями в ОВДП, курс купівлі долара в обміннику через рік має становити 44,576 гривень за долар. Якщо він буде меншим, виходимо в плюс, якщо буде вищим — у мінус.
  • При вкладенні в ОВДП на вторинному ринку з терміном 2 роки дохідність складе прогнозні 12,5% річних, і наприкінці періоду за два роки отримаємо:
    дохід = (2 * 39 800 грн * 12,5% річних * 365 днів) / (365 днів * 100) = 9 950 грн.Із сумою повернення вкладу через 2 роки це становитиме 49 750 гривень. Тобто, щоб вийти в нуль за своїми інвестиціями в ОВДП курс купівлі долара в обміннику через 2 роки має становити 49,75 гривень за долар. Якщо він буде меншим — інвестиція принесла дохід, якщо вищим — збиток.
  • При вкладенні в ОВДП на вторинному ринку з терміном 3 роки дохідність складе прогнозні 13,3% річних, і наприкінці періоду за три роки отримаємо:
    дохід = (3 * 39 800 грн * 13,3% річних * 365 днів) / (365 днів * 100) = 15 880,20 грн. Із сумою повернення вкладу через 3 роки це становитиме 55 680,20 гривень.

"Тобто, щоб вийти в нуль за своїми інвестиціями в ОВДП, курс купівлі долара в обміннику через 3 роки має становити 55,68 гривень за долар. Якщо він буде меншим — інвестиція принесла дохід, якщо буде вищим — збиток", - підсумовує Козирев.

Подивимося на ситуацію з готівковим курсом долара за останні 3 найважчі для України роки:

Мінфін знижує дохідність ОВДП: чи вигідно вкладати в облігації із огляду на курс 2

За три роки, попри всі потрясіння та війну, курс зріс із мінімальних 26,4322 у жовтні 2021 року до максимальних 41,9373 гривень у вересні 2022 року. Тобто максимальне зростання склало 15,51 гривень на доларі за три роки. У  розрахунках, за найнегативніших сценаріїв для інвестора, навіть без урахування реінвестиції доходів, за 3 роки (а це щонайменше 6 виплат відсотків) дохід перекриває потенційний стрибок у 15,88 гривень на доларі.

Тому, навіть трирічні вкладення в ОВДП є прийнятними для інвестора, резюмує аналітик.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube