Міжнародним партнерам перезавантаження БЕБ потрібно для адекватного процесу відбудови України: Тарас Котов

Голова Ради громадського контролю БЕБ Тарас Котов розповів, чи необхідно взагалі перезавантажувати БЕБ, для чого це потрібно нашим партнерам і як цей процес відбувається

Реформи, БЕБ
Тарас Котов розповів, чи необхідно перезавантажувати БЕБ

Минулого тижня Верховна Рада не проголосувала за законопроект в урядовому варіанті щодо перезавантаження Бюро економічної безпеки. Про те, навіщо перезавантажувати БЕБ, чия це вимога і чим процес повинен завершитися розповів 27 лютого журналістам Україна на часі голова Ради громадського контролю БЕБ Тарас Котов.

За словами Тараса Котова, станом на зараз проблема перезавантаження БЕБ дійшла до такого рівня , що від України цього наполегливо вимагають саме міжнародні партнери.

«Проблема назріла вже настільки, що вона потрапила до структурних маяків МВФ. І МВФ вимагає від нас перезавантаження БЕБ саме з метою зробити його нормальним», - каже він.

Проблеми БЕБ, розповідає Котов, почалися в вересні 2021-го року , коли був призначений директор, не тимчасово виконуючий, а саме директор - Вадим Мельник.

«Проблема в тому, що він сам особисто був колишнім податковим міліціонером. В він почав робити те, що добре вмів. Тобто будувати нову податкову міліцію тільки «вище, довше, сильніше», - вважає Котов і додає, що всі посади там були практично продані.

Щодо бізнесу, продовжує Котов, то бізнес би хотів, щоб БЕБ був не карательним органом, а в першу чергу – аналітичним.

«У нас основним способом, як знайти злочини і щось зробити мав бути саме аналітичний продукт. Тобто, працівник БЕБ дивиться, наприклад, бази даних митниці , дивиться податкові накладні і з цієї картини робить висновок, що там щось не так. А у нас основні способи щось знайти - це було обшук або обшук з виїмкою, арешт майна. Це речі, які блокують роботу в тому чи іншому сенсі і створюють проблеми», - пояснив він.

Безумовно, є цілком об’єктивні причини припускати, що після перезавантаження БЕБ, через привабливість цієї сфери для потенційних корупціонерів, її знову наповнять люди, які захочуть заробляти на цьому, а не реально боротися з економічними злочинами. На це Тарас Котов відповів так:

«Якщо ми зробимо відкриті, публічні, прозорі конкурси, де кожен громадянин зможе просто на ютубі подивитися, як там відбувалася співбесіда тієї людини чи іншої, то ситуація може і зміниться. Людина заходить в інтернет, заходить на канал БЕБ і дивиться співбесіду. І може зробити висновок дуже простий, що людину на цю посаду не протягували, чи це дійсно фахова людина», - вважає Котов.

За його словами, насправді ситуація з прийняттям законопроекту щодо перезавантаження БЕБ на сьогодні в тому стані, коли «хіба хочеш? мусиш!».

«До цього законопроекту дуже прискіплива увага G7 і Світового банку. Тобто всі зараз дивляться на БЕБ. Тому що їх цікавить не те, щоб не кошмарили торгові точки. Їх цікавить той момент, коли вже розпочнеться відбудова України. Бо саме БЕБ буде тим органом, який буде відповідати за переслідування за зловживання. Тому що відбудова - це економічний процес, де може бути нюанс, скажімо так. І за цими нюансами буде спостерігати і боротися саме БЕБ. І їх цікавить Бюро , як та інституція, яка має забезпечити адекватність саме відбудови», - переконаний Котов.

Він вважає, що це потрібно не тільки міжнародним партнерам, а навіть пересічним українцям.

«Оскільки ми всі захочемо жити у відбудованій щасливій Україні, яка перемогла. І тому БЕБ важливий для кожного з нас. Не тільки для середніх або великих бізнесменів. Не тільки для якихось депутатів, які хочуть бути популярними серед бізнесу. Це глобальна історія, яка стосується всіх українців», - резюмує Котов.

Рада провалила законопроєкт про перезавантаження БЕБ

Верховна Рада України у першому читанні не ухвалила законопроєкт про перезавантаження Бюро економічної безпеки. Засідання відбулося у п’ятницю, 23 лютого. Проти урядового документу виступали посли країн G7 та українські бізнес-асоціації.

Про це повідомив нардеп і перший заступник голови податкового комітету Ради Ярослав Железняк у Telegram. Проєкт закону не набрав необхідних 226 голосів.

За словами Железняка у коментарі “Економічній правді”, законопроєкт   відправили на доопрацювання. Натомість на пропозицію ухвалити у першому читанні проєкт закону про перезавантаження БЕБ №10088-1, запропонований Комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики та який підтримує бізнес-спільнота, відповіли відмовою навіть ставити його на голосування.

Нагадаємо, ще у вересні радник Білого дому з нацбезпеки з питань міжнародної економіки Майк Пайл надіслав Україні лист про вимоги щодо реформ в Україні. Вони, зокрема, стосували НАБУ та БЕБ.

Зазначається, що БЕБ мають розпочати реорганізацію. Зокрема, провести відкритий, конкурентний та заснований на професійних досягненнях відбір нового керівництва та обов'язкову переатестацію персоналу бюро. Створити авторитетний дисциплінарний комітет та замінити співробітників, які не відповідають етичним та професійним стандартам.

Стало відомо, що урядова зустріч між президентами України та Польщі відбудеться 28 березня у Варшаві. Чому зустріч запланована на більш ніж місяць наперед, і що очікувати від цього зіткнення поглядів? Павло Коваль поділиться своїми думками з цього приводу. Приєднуйтесь до перегляду, щоб дізнатися більше.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube