На одну жінку припадає 0,9 дитини: прогнози Мінсоцполітики не втішні

Перед повномасштабним вторгненням на одну жінку дітородного віку припадала 1,2 дитини, наразі ситуація різко погіршилася

Мінсоцполітики
Народжуваність в Україні на критичному рівні

З початком повномасштабної війни демографічна ситуація в Україні різко погіршилася. Крім міграції та інших об’єктивних причин, різко знизився коефіцієнт народжуваності. Про це повідомила заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак на HR Wisdom Summit, саміті HR-фахівців провідних компаній України, пише 18 липня Главком.

За словами Дарії Марчак, перед повномасштабним вторгненням на одну жінку дітородного віку в Україні припадала 1,2 дитини, після початку повномасштабного вторгнення – 0,9. Цей показник третій з кінця у світі.

«Навіть якщо після повномасштабного вторгнення Україна повернеться до довоєнних показників, або навіть якщо зробить дуже великий прорив і вийде на середні серед країн ЄС показники, тобто 1,5 дитини на одну жінку – це буде дуже хороший результат для України як показника народжуваності. Але це не вирішить проблему падіння демографії», – зазначила Марчак.

Заступниця міністра наголосила, що в Україні спостерігається велика зовнішня міграція, яка була й до повномасштабного вторгнення. За словами Марчак, до 2022 року українці були одними з лідерів за кількістю виданих посвідчень щодо права на проживання в країнах ЄС.

Також, за словами чиновниці, кількість дітей в Україні щороку скорочується.

«Це означає, що у майбутньому, коли ми з вами вийдемо на пенсію, на одну людину, що працює припадатиме декілька пенсіонерів. Вже сьогодні у нас один працюючий утримує одного пенсіонера», – констатує чиновниця.

Марчак нагадала про наслідки невтішних демографічних показників:

  • Зменшення кількості платників податків;
  • Нестача кадрів для відновлення;
  • Брак кадрів для сил безпеки, оборони;
  • Дефіцит на ринку праці.

Нагадаємо, внаслідок демографічних процесів чисельність працездатного населення в Україні на 2024 рік, якщо порівняти з довоєнним 2021 роком, знизилася на 40%. За оцінками Інституту демографії на підконтрольній Україні території проживає 31 млн людей, 4,9 млн виїхали за кордон, близько п’яти мільйонів українців проживають на тимчасово окупованих територіях. До 2025 року в Україні може залишитися всього 25 млн.

Мінсоцполітики перегляне видатки на соцвиплати

Українська економіка не в змозі фінансувати всі видатки на допомогу українцям, тому їх переглянуть. В уряді це назвали зміною «філософії соцвиплат» та вже підготували законопроєкт про базову допомогу. Про це заявила міністерка соцполітики Оксана Жолнович.

За її словами, Україна за роки незалежності взяла на себе величезну кількість надмірних зобов’язань щодо соціальних виплат, які не завжди можуть бути підтверджені фінансовим ресурсом. Частина цих зобов’язань дісталася країні ще з часів Радянського Союзу.

«Це величезні кошти, які потрібно оптимізувати, в рамках росту людей, які на межі бідності, та інших вразливих груп… Ми працюємо над тим, щоб переглянути філософію соцвиплат. Щоб кожна ця виплата мала чітку мету – виходу людини із складної життєвої ситуації і обов’язково була пов’язана з послугою, яка допоможе людині стати економічно незалежною», - заявила міністерка соцполітики.

За її словами, соціальний бюджет України, знаходиться на другому місті після оборонного. Законопроєкт про базову соціальну допомогу, яка об’єднає кількість диференційованих виплат вже підготовлено. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube