У 2023 році портфель Приватбанку зріс на 17 млрд грн, а частка на ринку кеш-кредитування до 40%, що говорить про інтерес українців до цієї послуги
Зростання кредитування населення відбувається вже третій квартал поспіль. Про це повідомив 20 лютого Нацбанк. Приватбанк присутній у всіх сегментах кредитування, а минулого року запустив новий для себе продукт — кеш-кредит. За досить короткий час банк наростив свою частку на ринку кеш-кредитування до 40%.
Кеш-кредит, або кредит готівкою, означає, що позичальник отримує грошову позику на руки, а не на картку або рахунок. Кредит готівкою часто розглядають як "рятувальне коло" - беруть лише в момент гострої нестачі грошей.
"Щоправда, це невірне розуміння продукту. Сьогодні за допомогою кеш-кредиту можна вирішувати куди більш масштабні завдання, ніж покупка нового телевізора або холодильника в розстрочку. За кеш-кредитами банки пропонують в рази більші суми на великі терміни. За рахунок них можна вирішувати такі завдання як ремонт, подорож, освіта, відпустка та оздоровлення, навіть купівля авто тощо", - пояснюють фінансисти.
Головне, що відрізняє кеш-кредити від розстрочки - призначення позики. У разі розстрочки клієнт отримує гроші для покупки конкретного товару у певного продавця. Кредит готівкою, в свою чергу, буває як цільовим, так і нецільовим. Клієнт сам вирішує, на що він буде витрачати кошти. Ще один нюанс: для отримання кеш-кредиту застава зазвичай не потрібна. У разі ж розстрочки заставою може виступати куплений товар.
Сума кредиту
На ринку є пропозиція з максимальною сумою кеш-кредиту в 1 млн грн. У більшості випадків банки пропонують кредити в діапазоні від 1 000 до 500 000 грн. Втім, сума, яку буде готовий видати банк, залежить від кредитної історії і доходу позичальника. Дрібні суми банк здатний видавати, не особливо заглиблюючись у вивчення вашого фінансового стану і платіжну дисципліну. Але коли мова заходить про великі суми, більше 10-20 тис. грн., доведеться доводити свою здатність повернути кредит. Потрібно буде підтвердити наявність і розмір стабільного доходу. А якщо позичальник побував у "чорному списку" банку або має негативні записи в бюро кредитних історій, то кредит можна і не отримати.
Термін кредитування
Зазвичай банки пропонують позику на термін від 6 місяців до 5 років, іноді - до 7 років. Клієнт сам обирає зручний йому термін виплати. Наприклад, більшість клієнтів Ідея Банку беруть кредит на 24-36 місяців. Але у банку є і обмеження: якщо сума кредиту перевищує 200 000 грн., максимальний доступний термін - 36 місяців. Логічно, що вигідніше повернути кредит якомога швидше, однак це не завжди виправдано для сімейного бюджету.
Вартість кредиту
Те, скільки фінустанови заробить на вас, залежить від суми і мети позики, терміну кредитування, тарифів банку тощо. Орім повернення тіла кредиту (суми, яку видає банк), клієнт щомісяця сплачує відсотки за його використання. Крім того, банки можуть нараховувати комісії, додавати обов'язкове страхування.
Тарифи різних банків відрізняються: у когось вища відсоткова ставка, а хтось "ховає" комісії за страховкою або іншими платежами. У підсумку реальна річна відсоткова ставка, яка включає всі платежі за кредитом, досягає 60-135%.
Попередню вартість кредиту допоможе розрахувати онлайн-калькулятор на сайті фінустанов. Остаточну ж - озвучить менеджер банку після узгодження всіх умов.
Час узгодження
Якщо відправити онлайн-запит на отримання кредиту, попереднє рішення щодо суми і терміну позики можна отримати протягом години або доби. Ідея Банк обіцяє надіслати смс з попередньою відповіддю вже через хвилину.
Після узгодження суми та умов банк формує кредитний договір, клієнт його підписує і може отримати гроші.
Вимоги до клієнтів
Фінустанови встановлюють вікові обмеження для позичальників, які можуть сильно відрізнятися від банку до банку. Наприклад, у одного банку мінімально прийнятний вік 18 років, а в іншого - 25 років. Те ж саме стосується верхньої планки, яка може бути і 65 років, і 75 років. Деяким банкам важливо, щоб клієнт був офіційно працевлаштований протягом певного часу, від 1 місяця до півроку.
Необхідні документи
Жорстка конкуренція з МФО змусила банки знизити вимоги до позичальників. Принаймні, коли мова йде про порівняно невеликі суми - до 50 тис. грн. Клієнту достатньо надати паспорт, код ІПН, а також пенсійне посвідчення, якщо позичальник пенсіонер. Ідея Банк готовий видати без довідок про дохід до 75 тис. грн (пенсіонерам - до 25 тис. грн.).
Окрім документів, клієнт заповнює анкету і дає дозвіл на доступ до своєї кредитної історії. Ці дані банк використовує для прийняття рішення. Чим більша сума кредиту, тим уважніший банк до деталей: клієнта можуть попросити надати довідку з роботи про працевлаштування та займану посаду або довідку про доходи, виписку з банку, документи на нерухомість або автомобіль.
Додатковим плюсом для позичальника буде його позитивна кредитна історія, особливо в банку, який планує видати кредит. Банки загалом більш лояльні до своїх клієнтів. Але шанси отримати велику суму є у всіх позичальників, чия позитивна кредитна історія підтверджена Бюро кредитних історій, і які можуть надати документи про свій дохід.
Чи може ядро шанувальників Навального радикалізуватися та змінити свої погляди на події в Росії? У нашому відео ми звернулися до політичного експерта Ігоря Добжанського, щоб дізнатися відповідь на це запитання. Приєднуйтеся до перегляду, щоб розглянути цю актуальну тему разом з нами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.