На що варто звернути увагу при оформленні пенсії в Україні - поради адвоката

Потрібно уважно перевірити певну інформацію у трудовій книжці

Пенсія
Призначення пенсії в Україні

В Україні головними умовами для виходу на пенсію за віком є наявність 60 років (як чоловікам, так і жінкам) та страховий стаж не менше 30 років. При її призначенні варто звернути увагу на стаж та інформацію у трудовій книжці. З 2023 року тривалість стажу поступово збільшуватиметься і до 2028 року становитиме 35 років.  

За словами адвоката Андрія Шабельнікова, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Це передбачає постанова КМУ від 12 серпня 1993 року №637 "Про затвердження порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній". За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в ній відсутні необхідні записи, або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, трудовий стаж треба буде підтверджувати.

"Для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи, - розповів адвокат. 

Що робити, якщо страхового стажу недостатньо

У такому випадку потрібно працювати і заробити страховий стаж. Але є інший спосіб. Недостатній страховий стаж можна також докупити.

"Зробити це можна за ціною від 44% від мінімальної заробітної плати за кожен місяць. Внески сплачувати потрібно до Пенсійного фонду. Отже, у 2023 році місяць стажу коштує 2 948 гривень (44% від 6 700), рік – 35 376 гривень, два роки – 70 752 гривень, три роки – 106 128 гривень", - поділився Шабельніков. 

Також при оформленні пенсії варто звернути увагу на помилки в трудовій книжці. А саме на: 

  • невірно вказані особисті дані особи (ПІБ, дата народження) на титульній сторінці, що відрізняються від паспортних даних,
  • відсутність печатки та підпису уповноваженої особи на записі про звільнення з роботи,
  • відсутність найменування організації в записі про прийняття на роботу,
  • найменування організації в записі про прийняття на роботу не відповідає найменуванню організації на печатці на записі про звільнення (так буває при реорганізації підприємств, установ і організацій, коли запис про реорганізацію до трудової книжки працівника не занесений),
  • наявність у трудових книжках виправлень, закреслень, інших змін, які у встановленому порядку не були завірені,
  • не заповнений будь-який реквізит трудової книжки (наприклад, відсутнє посилання на наказ про приймання на роботу, звільнення з роботи, або не вказано номер і дату наказу),
  • відсутність печатки на титульному листі (або вкладці) трудової книжки,
  • неможливо прочитати записи про роботу у зв’язку із неналежним зберіганням трудової книжки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube