Нацбанк у п’ятницю, 3 травня, заявив про пакет нових валютних правил, анонсованих ще місяць тому, що може змінитися
Фінансисти вважають ситуацію на міжбанку відносно стабільною, але не виключають нових подорожчань долара. Особливо у разі збільшення попиту під нові правила НБУ та оборонні закупівлі. Про це 6 травня пише Мінфін.
Минулого тижня ціна долара на чорному ринку опустилася з 39,86 грн/$ до 39,79 грн/$ на продажі, але зросла з 38,97 грн/$ до 39,66 грн/$ — на викупі у людей.
"У банків середній готівковий долар у касах опустився на 2 копійки на продажі — до 39,90 грн/$, і відразу на 9 копійок на купівлі — до 39,41 грн/$. Курс 40 грн/$, який зовсім нещодавно був масовим явищем, знову почав зустрічатися набагато рідше", - йдеться в огляді експертів.
Водночас банки активно використовують 40-й цінник (із урахуванням комісій) за безготівкового продажу долара фізособам на поточні рахунки в рамках ліміту 50 тис. грн на місяць. У п'ятницю він стояв у 24 із 50 банків, які активно пропонують цю послугу. Мінімальна ціна продажу у цьому сегменті у п'ятницю становила 39,60 грн/$, а максимальна — 40,64 грн/$, середня — 39,68 грн/$.
На тлі вирівнювання ситуації на валютному ринку Нацбанк у п'ятницю, 3 травня, Постановою № 56 затвердив новий пакет змін, які пом'якшують діючі валютні обмеження.
"Його загальну «вартість» оцінюють на рівні трохи менше $4 млрд — можливо, стільки під них доведеться продати регулятору з резервів. Або менше, якщо експортери активніше конвертуватимуть виторг на міжбанку", - зауважили експерти.
У новому пакеті НБУ сім пунктів із різноманітними послабленнями.
По-перше, найдорожчим і найвагомішим є дозвіл для українських компаній погашати відсотки за старими кредитами, отриманими за кордоном. Йдеться про позики, видані до 24 лютого 2022 року, за якими наші позичальники досі не могли платити за обслуговування. Тепер НБУ дозволив за ними вносити старі відсотки (нараховані з 22 лютого до 4 травня 2024 року) у рамках квартального ліміту 1 млн євро при виконанні трьох додаткових умов:
Нові відсотки, нараховані після 4 травня 2024 року, можна оплачувати без обмежень.
«Ці зміни дозволять мінімізувати ймовірність дефолтів українських позичальників та забезпечать сприятливіші умови для реструктуризації зовнішніх кредитів, а також покращать умови для залучення нового капіталу до України», — йдеться в офіційній заяві Нацбанку.
По-друге, Нацбанк пом'якшив вимоги щодо погашення нових іноземних кредитів, які надходять після 20 червня 2023 року. НБУ з 3 до 1 року скоротив термін користування таким новим кредитом, якщо позичальник хоче купувати інвалюту на його погашення. Також за такими позиками дозволяється вільно купувати долар/євро на виплату відсотків.
По-третє, українським компаніям дозволили вільно купувати та перераховувати інвалюту за кордон під оплату імпорту робіт та послуг. А також під оплату аеропортових та портових зборів, штрафів та членських внесків. Цю норму дуже просив бізнес і її вартість оцінюється десь у $100 млн на місяць.
По-четверте, важливе послаблення — це дозвіл на репатріацію виплат за новими дивідендами та корпоративними правами, нарахованими за результатом діяльності з 1 січня 2024 року. Правило почне працювати з 13 травня 2024 року. Але тут є ліміт — 1 млн євро на місяць.
«Надання можливості репатріювати нові дивіденди сприятиме надходженню нових інвестицій до України, мінімізує ризики згортання діяльності підприємств із іноземним капіталом і підтримає економіку», — розраховують у НБУ.
Найближчим часом великих покупок валюти за цією статтею не передбачається, оскільки 2024 рік тільки-но почався і компанії не встигли заробити нові дивіденди.
По-п'яте, українським юрособам та ФОПам (фізособам-підприємцям) дозволили вільно оплачувати за кордоном оренду/лізинг транспортних засобів.
По-шосте, міжнародні карткові платіжні системи (MasterCard, VISA та ін.) та авіакомпанії в рамках 5 млн на місяць зможуть купувати інвалюту та перераховувати за кордон на рахунок родинних/партнерських компаній.
По-сьоме, НБУ дозволив закордонні платежі нашим спортивним федераціям — Національному олімпійському комітету, а також іншим структурам та клубам.
Ще дозволяються платежі за штрафами/санкціями для виконання рішень Спортивного арбітражного суду та інших подібних організацій. Ймовірно, це стало особливо актуально напередодні Олімпіади в Парижі цього літа.
Загальну вартість усіх валютних пом'якшень на цей рік у НБУ оцінюють у $5,5 млрд.
Після зниження Нацбанком облікової ставки з 14,5% до 13,5% річних із 26 квітня були побоювання щодо активізації валютних спекулянтів, які могли б натиснути на курс гривня/долар. Але цього поки що не відбувається.
Хтось пояснює це так званою роз'яснювальною роботою НБУ з казначеями, а хтось — ще й важкопередбачуваною циклічностью оборонних закупівель. Іноді попит на долар зростає/падає саме під них.
Минулого місяця піковими стали три дні, які казначеї пояснювали військовими закупівлями та виділяли, особливо коли спостерігався максимальний попит на долар. Цей попит доводилося покривати регулятору. Ситуацію можна відстежити за зростанням обсягів торгів на Bloomberg: 2 квітня — $283 млн (Нацбанк продав $192 млн), 16 квітня — $244 млн ($155 млн) та 19 квітня — $270,5 млн ($216 млн). В інші дні середній обсяг торгів перебуває в межах $120−160 млн.
Казначеї не виключають зростання попиту на долар цього тижня, у тому числі за рахунок нових пом'якшення правил Нацбанку, більшість із яких запрацює з понеділка і лише деякі — з 13 травня. Хоча розраховують також на збільшення валютних продажів із боку бізнесу, який готується до сплати квартальних податків у травні, і може почати активніше конвертувати в гривню свій валютний виторг.
Обсяг валютних торгів на Bloomberg може знову підбиратися до $200 млн і перевищувати цю суму. Особливо якщо долар купуватиметься також під оборонні закупівлі.
Наступного тижня зміна курсу долара на міжбанку очікується у межах 39,30−39,70 грн/$.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.