НБУ оновив прогноз з інфляції: зростання цін прискориться найближчим часом

У найближчі місяці очікується, що інфляція залишатиметься низькою, проте розвернеться в бік помірного прискорення

Інфляція, ціни
Інфляція в Україні прискориться вже найближчим часом

Темпи зростання споживчих цін в Україні впали до 3,2% р/р у березні, що суттєво нижче прогнозу НБУ. Проте, інфляція прискориться вже найближчим часом. Про це 3 травня повідомляє РБК-Україна з посиланням на "Інфляційний звіт" Національного банку України.

У звіті Нацбанку зазначається, що споживча інфляція стрімко знизилася завдяки ефектам від монетарної політики НБУ. Зокрема контрольованої ситуації на валютному ринку, збільшенню пропозиції окремих продуктів харчування, меншому тиску з боку витрат на сировину та енергію.

«У найближчі місяці очікується, що інфляція залишатиметься низькою, проте розвернеться в бік помірного прискорення. У другому кварталі вона повернеться до цільового діапазону (5% +1 в.п.) та тимчасово вийде з нього в другому півріччі. Це відбуватиметься як через тиск з боку витрат бізнесу на оплату праці, подальше відновлення споживчого попиту, так і через вичерпання впливу ефектів значних врожаїв попереднього року та м’якої зими поточного року», - зазначили в НБУ.

НБУ оновив прогноз з інфляції:  зростання цін прискориться найближчим часом 1

Так, сирі продукти в короткостроковому періоді все ще залишатимуться дешевшими, ніж минулого року. Проте в другому півріччі 2024 року ціни на них зростуть на тлі низької бази порівняння через менший очікуваний врожай. Дещо пришвидшиться й зростання цін на оброблені продовольчі товари, які входять до базового ІСЦ.

За прогнозом НБУ, у наступні роки продовольча інфляція повернеться до низького рівня (3-4% на рік) завдяки поступовому нарощуванню виробництва продуктів харчування, а також зниженню світових цін на продовольство.

«Фіксація тарифів на окремі послуги ЖКГ, зокрема газ, гарячу воду та опалення, залишалася вагомим чинником стримування адміністративної складової інфляції. Проте в умовах подальшої нормалізації функціонування економіки та з огляду на складний стан енергосистеми очікується поступове приведення тарифів на послуги ЖКГ до ринково обґрунтованих рівнів . Це стане вагомим проінфляційним чинником. Значний внесок в адміністративну складову інфляції матиме також подальше підвищення акцизів на тютюнову продукцію в межах євроінтеграційних зобов’язань України», - повідомляють в НБУ.

За даними регулятора, зростання цін на пальне тимчасово пришвидшиться в другому кварталі, зокрема через подорожчання нафти на світових ринках унаслідок кризи в Червоному морі та низької бази порівняння минулого року. Вторинними ефектами це вплине на вартість окремих товарів та транспортних послуг. Проте з наступного року зниження світових цін на нафту стабілізує внутрішні ціни на пальне, що матиме загальний дезінфляційний ефект.

НБУ оновив прогноз з інфляції:  зростання цін прискориться найближчим часом 2

Експерти попередили про подорожчання фруктів в Україні

Аналітики прогнозують подальше зростання цін на яблука в Україні, а й на банани та виноград. Експерти вважають, що це пов'язано з тим, що багато виробників зберігають якісну продукцію для продажу в більш пізні терміни, що призводить до обмеженої пропозиції на ринку.

Прогнозується, що ціни на яблука можуть подорожчати у другому кварталі 2024 року, але точні цифри поки важко передбачити.

Нагадаємо, у США шалено ростуть ціни на какао. Через це може здорожчати шоколад. Також ми публікували поради українського експерта з купівлі продуктів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube