За підрахунками Національного наукового центру Інститут аграрної економіки, 179,8 грн за кілограм коштуватиме приготування паски за традиційним рецептом у 2024 році
Великдень 2024 залишилось чекати менше ніж тиждень, і у продажу вже почали з’являтися паски. Ціни на них залежать від ваги, складу, виробника, декору тощо. Скільки вони зараз коштують в торговельних мережах, пише 30 квітня Тhepage.
У 2021 році, за спостереженнями Інституту аграрної економіки, відбулося подорожчання яєць, цукру, борошна і вершкового масла. Юрій Лупенко, директор ННЦ «Інститут аграрної економіки», академік НААН, пояснив тодішню тенденцію зростанням цін на зернові та продукцію тваринництва на тлі зменшення врожаю зернових у світі, збільшення вартості енергоресурсів і сплеску цін на продукти через карантин у зв'язку з епідемією COVID 19.
«Проте найбільше ціни на продукти для паски стрибнули вгору у 2023 році — на 26,8%. А саме: яйця тоді подорожчали на 92%, цукор — на 20,5%, масло вершкове — на 21,9%, родзинки — на 16,7%. Подібне зростання цін стало наслідком воєнних дій в Україні», - зауважують експерти.
У 2024 році вартість домашньої паски зросла лише на 5,8% у порівнянні з минулим роком. Це пояснюється тим, що ціни на продукти для паски в Україні зросли після тогорічного Великодня доволі помірно, а подекуди знизилися.
«Таке відносно незначне здорожчання символу нашого Великодня зумовлено відчутним зниженням цін на яйця (майже на 30%), на цукор (-15%) та борошно (-5%). Проте інші складові паски подорожчали: масло вершкове (+16,4%), молоко (+13,6%), дріжджі (+9,6%), ізюм (+15,6%)», — зазначив Юрій Лупенко.
Ціни на паски 2024 у супермаркетах
Як відрізняються ціни на паски 2024 в різних торговельних мережах
Отже, якщо купувати найдешевші пропозиції, ціни на паски 2024 у супермаркетах і вартість паски за традиційним рецептом домашньої випічки не сильно відрізняється. З іншого боку, вишукана рецептура і декор можуть значно підвищити вартість паски домашньої випічки. Тому, приймаючи рішення щодо приготування пасок власноруч, українці навряд чи керуються саме бажанням заощадити, резюмують експерти.
Цього року перед Великоднем торговельні мережі не очікують на значне здорожчання, оскільки пропозиція яєць достатня для задоволення попиту перед святом.
За словами голови Асоціації "Союз птахівників України" Сергія Карпенко, за минулий рік промислове виробництво яєць в Україні скоротилося всього лише на 2,3 відсотка проти 2022 року, але вже за перші два місяці поточного року воно зросло на 16,4% проти аналогічного періоду 2023-го.
Карпенко вважає, що можливе тимчасове підвищення цін протягом наступних двох тижнів. Однак воно не спричинить загального зростання вартості на ринку через велику кількість товарів, що пропонується.
У торгових мережах також не очікують на значне зростання цін на яйця перед святом. Представники однієї з найбільших мереж продуктових супермаркетів повідомили, що хоча попит зростає перед Великоднем, це не призведе до значного зростання цін.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.