НБУ спростив отримання кредитів на відновлення енергетики: що змінилося

Регулятор зосередився на видачі позик для створення розподіленої генерації енергії, а також на кредитуванні оборонно-промислового комплексу, переробної промисловості, сільського господарства.

НБУ спростив отримання кредитів на відновлення енергетики: що змінилося
Позики мають стати доступніші для бізнесу та українців

Рада з фінансової стабільності на засіданні 6 червня 2024 року затвердила Стратегію з розвитку кредитування. Члени цієї ради - міністр фінансів України Сергій Марченко, голова Національного банку Андрій Пишний, міністр економіки Юлія Свириденко визначили, що наразі попит на кредити сегментований й чим ближче до лінії фронту – тим з позиками складніше. Нацбанк 10 червня оновив мінімальні вимоги до нормативів достатності капіталу банків та по-новому підійшов до оцінки кредитного ризику. 

Як написав у колонці на сайті «Економічна правда» голова Нацбанку Андрій Пишний, рівень ставок за кредитами в Україні знижується. Середньозважена ставка за позиками для бізнесу становить 16,7%. Це рівень «мирного» грудня 2019 року. Банки з іноземним капіталом вже пропонують бізнесу кредити за ставкою 14,5%. 

«Водночас попит на кредити сегментований, а низка галузей та регіонів стикаються з надпотужними воєнними ризиками. Стратегія покликана спрямувати позитивний тренд в кредитуванні в потрібне русло, - вважає голова НУ. - Це особливо важливо в умовах все ще нижчого за довоєнний рівень попиту на кредити і загрози його подальшого пригнічення через руйнування ворогом енергетичної інфраструктури».

Стратегія має на меті направити гроші на відновлення енергетичної інфраструктури та стимулюванню попиту, спрямованого на підвищення обороноздатності країни. Зокрема з боку підприємств оборонно-промислового комплексу, переробної промисловості, сільського господарства та бізнесу на деокупованих і наближених до фронту територіях – "територіях стійкості". 

Як кредити допоможуть енергетиці

Згідно зі стратегією, оновлено мінімальні вимоги до достатності капіталу банків за новою трирівневою структурою. З 5 серпня 2024 року банки мають дотримуватися нормативів:

  • достатності основного капіталу 1 рівня (НОК1) – на рівні 5,625%;
  • достатності капіталу 1 рівня (НК1) – 7,5%;
  • достатності регулятивного капіталу (НРК) – 10%.

«Оновлені нормативи спрямовані на подальше забезпечення стійкості банківської системи, захисту інтересів вкладників банків та збереження фінансової стабільності, що є однією з вагомих складових обороноздатності країни», - повідомив Нацбанк та заявив, що ці нормативи будуть досягатися поетапно. 

Поступовий графік досягнення мінімального значення достатності капіталу:

  • з 5 серпня 2024 року до 31 грудня 2024 року – у розмірі не менше ніж 8,5%;
  • з 1 січня 2025 року до 30 червня 2025 року – не менше ніж 9,25%;
  • з 1 липня 2025 року – не менше ніж 10%.

«З урахуванням перехідних положень потенціал банків до нарощення кредитного портфеля підвищиться в півтора рази порівняно із запасом, який є нині», - вважає регулятор.

Також, на період дії воєнного стану та одного року після його припинення чи скасування діятимуть особливості оцінки кредитного ризику за спеціалізованими кредитами. Зокрема, банкам надано право:

  • враховувати до розрахунку коефіцієнта участі ініціатора проєкту кошти, залучені від інвестора проєкту на поворотній основі, без обмеження їх обсягу в разі належної субординації коштів;
  • класифікувати кредит як спеціалізований, якщо немає застави корпоративних прав за наявності гарантій високої якості, а також наявності в компанії спеціального призначення, що реалізує проєкт, відповідно до звітності доходів від інших, ніж реалізація проєкту, джерел;
  • на підставі судження не погіршувати оцінку рівня кредитного ризику боржника за спеціалізованими кредитами за погіршення окремих фінансових показників;
  • оцінювати спеціалізований кредит за спеціальним підходом протягом усього строку реалізації проєкту.

«Крім того, Національний банк розширив перелік виключень зі встановлених заборон, що дасть змогу банкам проводити активні операції з пов’язаними особами – лізинговими компаніями, які входять до складу однієї з банком банківської групи», - йдеться у заяві НБУ.

Головна мета регулятора та міністерства фінансів – це підвищення доступності кредитів для українців та малого й середнього бізнесу на придбання обладнання для створення розподіленої генерації енергії та розширення кредитування сільського господарства та оборонки.

Частка непрацюючих кредитів у банках скоротилася на 2 млрд грн

1 травня 2024 року стало відомо, що частка непрацюючих кредитів у банківському секторі на 1 квітня становила 36,1%, що на 1,3 відсоткових пункти. нижче показника на початок року.

За даними НБУ, портфель чистих гривневих корпоративних кредитів зростав три квартали поспіль, зокрема поза межами державних програм, завдяки пожвавленню попиту на гривневі кредити внаслідок відновлення бізнес-активності.

Інформатор писав, кому українські банки надають кредити та скільки позичальників їх не повертають.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube