Нестачу робочої сили в Україні хочуть вирішувати за рахунок найму іноземців: порядок їх працевлаштування максимально спрощений

Порядок працевлаштування іноземців в Україні вже максимально спрощений, проте вони не поспішають їхати в країну, де тривають воєнні дії

Ринок праці
Іноземцям пропонують працевлаштування в Україні

На сьогодні в Україні максимально спрощена процедура отримання роботодавцями дозволів на застосування праці іноземців та осіб без громадянства. Проте, у Верховній Раді розробили ще один проєкт закону, аби удосконалити порядок працевлаштування іноземців. Його обговорювали в Укрїнформі.

За словами президента Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василя Воскобойника, одним зі шляхів розв’язання проблеми нестачі пропозиції робочої сили належної кваліфікації в Україні є цивілізоване та обґрунтоване залучення іноземних працівників.

«На жаль, чинне законодавство є негнучким та не приваблює на український ринок праці кваліфікованих працівників із-за кордону. Для вирішення цієї проблеми ми спільно з колегами розробили проєкт закону, яким пропонується удосконалити порядок працевлаштування іноземців в Україні», – повідомив він.

Зокрема, документ пропонує запровадити єдиний дозвіл іноземцям на працевлаштування та перебування в Україні, збільшити з 90 до 180 днів термін, протягом яких іноземець має прибути в Україну і підписати трудовий контракт. Також запропоновано не скасовувати іноземному працівникові дозволу на проживання, якщо він втратить роботу чи дозвіл на використання його праці буде анульований з вини роботодавця.

Втім, за словами заступника директора Державного центру зайнятості Валентини Рибалко, сьогодні в Україні і без того максимально спрощено процедуру отримання роботодавцями дозволу на застосування праці іноземців.

«Якщо раніше потрібно було надати дуже широкий перелік документів – від медичних довідок до документів про освіту з апостилем, то сьогодні нам потрібно всього три документи: заява, копія паспорта працівника з перекладом і відповідним засвідченням та проєкт трудового контракту, затверджений роботодавцем. Також спрощена і сама процедура подання цих документів», – заявила Рибалко.

Також недоцільним у Службі зайнятості вважають і збільшення часу, аби іноземний фахівець мав можливість відвідати Україну для підписання контракту. На сьогодні, наголошують у відомстві, не існує обмежень щодо укладання договорів дистанційно.

«Можна електронним підписом завірити контракт дистанційно, і не потрібно для цього перетинати кордон з Україною. Також існуюча норма щодо 90 днів стосується подання роботодавцем документів, а в самому контракті також можна вказати період у 90 днів, протягом яких фахівець може стати до роботи», – зауважила представниця ДСЗ.

На її думку, запропоноване законопроєктом збільшення цього періоду до 180 днів лише сприятиме тому, що іноземці матимуть пів року, аби не укладати договір, а роботодавці – не сплачувати єдиний соціальний внесок.

Своєю чергою, головний спеціаліст відділу з питань трудової міграції департаменту зайнятості Міністерства економіки Тарас Сімак звернув увагу на те, що висококваліфікованим фахівцям із-за кордону Україна сьогодні через війну і зниження ділової активності не спроможна запропонувати гідний рівень заробітної плати. Через це в нас і скорочується застосування праці іноземців.

«Навіть наші висококваліфіковані працівники прагнуть виїхати за кордон для працевлаштування, оскільки рівень оплати праці не відповідає їхнім вимогам. Тому в мене є сумніви щодо високого напливу таких фахівців, особливо з країн ЄС. Тому нам в першу чергу треба думати над тим, як підвищувати соціальні стандарти та умови оплати праці», – підсумував Сімак.

Нагадаємо, що Національний банк України прогнозує зниження рівня безробіття у 2024 році до 14,2% проти 18,2% торік через швидке зростання попиту на працівників в умовах обмеженої пропозиції.

Раніше Інформатор писав, що в Українській асоціації девелоперів наголошують на тому, що необхідно залучати якомога більше жінок у процесах будівництва. Причому мова не лише про робочі спеціальності, але й про керівну ланку - менеджерів, інженерів, архітекторів. Залучення нових співробітниць на професії, які здебільшого вважають чоловічими, дозволить розв'язати проблему з дефіцитом кадрів на будівництві та відповідно для участі у відбудові країни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube