На споживання газу може також вплинути запуск Одеського припортового заводу, який використовує газ як технологічну сировину для виробництва мінеральних добрив
В планах уряду до зими збудувати 1 ГВт газотурбінних станцій, які можуть за 5 місяців зими спожити додатково 1 млрд куб. м газу. Але експерти скептично ставляться до можливості побудувати великий обсяг газової генерації за короткий термін та вважають, що газові установки не вплинуть суттєво на споживання газу взимку.
Генеральний директор компанії “Д.Трейдінг”(входить до енергетичного холдингу Ріната Ахметова ДТЕК) Дмитро Маляр оцінює обсяги газу, що необхідні для роботи 1 ГВт нової розподіленої генерації за 5 місяців опалювального сезону в 1 млрд куб. м газу.
"Виходячи з заявленого обсягу в 1 ГВт то споживання зросте до 200 млрд куб. на місяць тобто 1 млрд куб. м за 5 місяців", — розказав Маляр Delo.ua в кулуарах форуму "Ukrainian Gas Open" 2024.
Він також додав, що на споживання газу може також вплинути запуск Одеського припортового заводу, який використовує газ як технологічну сировину для виробництва мінеральних добрив.
Разом з цим експерти сумніваються, що нова розподілена генерація може суттєво вплинути на споживання газу в Україні.
На думку директора енергетичних програм "Центру Разумкова" Володимира Омельченка плани з розбудови децентралізованої газової генерації дійсно існують, але щоб їх реалізувати потрібен час. Експерт вважає, що до зими бізнес та муніципалітети зможуть збудувати газову генерацію потужністю 150-200 МВт. А це не вплине суттєво на показники споживання в країні. Однак згодом децентралізована генерація дійсно зможе стати суттєвим споживачем газу.
Колишній очільник Оператора ГТС України Сергій Макогон також вважає, що у цьому році в Україні не буде встановлено значну кількість газових потужностей. Але навіть в цьому випадку нова генерація не створить проблем з нестачею газу взимку, оскільки ця генерація заміщуватиме зруйновані ТЕС, які також споживали газ для виробництва електроенергії.
Станом на 22 липня обсяг газу, що зберігається в українських підземних газосховищах перевищив 10 млрд куб. м. При цьому за словами очільника "Нафтогазу" Олексія Чернишова, до 1 листопада планується закачати в підземні газосховища 13,2 млрд куб. м газу.
Начальниця департаменту управління комерційною діяльністю групи "Нафтогаз" Світлана Іванчук говорить, що темпи закачування є достатніми. Вона впевнена, що заявлені 13,2 млрд кубів будуть закачані в строк. Менеджерка нагадує: необхідні мільярди кубічних метрів — це не лише газ "Нафтогазу", а всі запаси. В українських газосховищах зберігатиметься також газ приватних компаній та газ нерезидентів, які також враховані при необхідних обсягах. Крім того "Нафтогаз" готовий розпочати імпорт газу з Європи якнайшвидше, лише тільки будуть отримані необхідні дозволи. Наприкінці липня Україна отримала від Європейського банку реконструкції та розвитку кредит €200 млн на закупку імпортного газу "Нафтогазом", тож кошти на це є.
В "Нафтогазі" роблять ставку на нарощування власного видобутку. За минулий рік видобуток газу в Україні вдалося наростити з 18,54 млрд куб. м до 18,7 млрд куб. м головним чином внаслідок зростання видобутку державних компаній "Укргазвидобування" та "Укрнафти", які знаходяться в орбіті "Нафтогазу". Але видобуток приватних компаній впав на 19% до 3,7 млрд куб. м.
Дмитро Маляр, генеральний директор компанії "Д.Трейдінг" (входить до енергетичного холдингу Ріната Ахметова ДТЕК) каже, що причиною стагнації приватного видобутку стала заборона експортувати продукцію. Через мораторій та зниження обсягів промислового споживання чи не єдиним покупцем газу від "приватників" є "Нафтогаз", який сам встановлює ціни. Другий важливий чинник — припинення діяльності компаній Ігоря Коломойського "Укрнафтобуріння" та Вадима Новінського Smart Energy, які до повномасштабної війни видобували понад 20% з сукупного обсягу приватних компаній. Минулого року цим компаніям зупинили дію спецдозволів на видобуток газу та конденсату на їх ключових родовищах в Харківській та Полтавській областях.
"Укрнафтобуріння", що видобувала газ на Сахалінському родовищі, була арештована судом у квітні 2023 року, а влітку компанію передали в управління "Укрнафті". Відновити видобуток досі не вдалося, і Чернишов визнає, що через зупинку компанії Україна втратила 600 млн куб. м з прогнозного балансу.
Власник компанії Smart Energy Вадим Новінський потрапив під санкції ще у грудні 2022 року, але вже в січні компанія "Смарт-Холдинг" заявила, що Новінський передав активи в управління кіпрським трастам і перестав бути їх кінцевим бенефіціаром. Проте це не завадило суду накласти арешт на активи "Смарт-холдингу", в тому числі й газовидобувні компанії, котрі входили до орбіти Smart Energy. Хоча наприкінці червня компанії все ж вдалось поновити спецдозволи на кількох своїх родовищах. Як повідомили Delo.ua в Smart Energy, компанія готується поновити видобуток вже в серпні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.