Інфляція цьогоріч прискориться: НБУ дав прогноз, що незабаром подорожчає

Національний банк прогнозує, що через складний стан в енергетиці та державному бюджеті, ймовірно, відбудеться коригування тарифів у 2025 році, про це йдеться в інфляційному звіті НБУ

НБУ, тарифи
НБУ прогнозує підвищення тарифів на комуналку

Національний банк України 1 серпня опублікував Інфляційний звіт за липень. НБУ прогнозує незмінність окремих тарифів на послуги ЖКГ (газ, опалення та постачання гарячої води) протягом 2024 року. Проте складний стан в енергетиці та державному бюджеті, ймовірно, зумовлять поступове коригування тарифів у наступних роках.

В НБУ прогнозують, що у 2024 році інфляція помірно пришвидшиться – до 8,5%, однак вже наступного року знизиться до 6,6%, а у 2026 році – повернеться до цілі НБУ 5%.

«Прискорення інфляції протягом наступних трьох кварталів відображатиме вичерпання впливу значних минулорічних урожаїв, подальший тиск на витрати бізнесу через дефіцит електроенергії та брак працівників, перегляд акцизних податків та несприятливий вплив літньої посухи. Водночас інфляція залишиться помірною – 8,5% на кінець 2024 року», - йдеться у звіті.

Очікується, що з 2025 року розпочнеться поступове приведення тарифів до їх економічно обґрунтованих рівнів, прогнозують в НБУ. Як зазначається у звіті, невизначеність із термінами та величиною коригування тарифів, насамперед енергетичних, є окремим ризиком для прогнозу інфляції. Зокрема значне підвищення вартості енергоносіїв для швидкого усунення дисбалансів в енергетичному секторі стане джерелом додаткового інфляційного тиску та зумовить потребу в значному збільшенні субсидій для населення.

«З іншого боку, триваліше відтермінування рішень щодо приведення тарифів на послуги житлово-комунального господарства у відповідність до економічно обґрунтованих рівнів призведе до нижчого рівня інфляції, але накопичуватиме квазіфіскальні дисбаланси та погіршуватиме фінансовий стан державних енергокомпаній», - вважають в Нацбанку.

За даними НБУ, це посилюватиме ризики нестабільності на енергоринку, погіршуватиме інвестиційний потенціал галузі, а ціновий тиск лише відкладатиметься на майбутнє

«Мораторій на підвищення окремих тарифів на послуги ЖКГ для населення ще певний час обмежуватиме зростання адміністративних цін. Проте їх поступове приведення до ринкових рівнів, яке згідно з припущеннями розпочнеться з 2025 року, стане вагомим проінфляційним чинником у 2025-2026 роках», – йдеться у звіті.

Мораторій на підвищення тарифів на газ: коли його можуть скасувати і для якої категорії споживачів

Мораторій на підвищення тарифів для населення на газ, опалення та гарячу воду підписаний президентом Володимиром Зеленським у 2022 році. Він має діяти до кінця воєнного стану. Проте, вже через кілька місяців газ для населення може подорожчати до 9-9,5 грн/куб. м. Про це одночасно кажуть, як експерти, так і деякі депутати Верховної Ради.

Експерти з питань енергетики та комунальних послуг припускають, що у випадку тиску зовнішніх партнерів, особливо кредиторів, та нестачі десятків мільярдів гривень у бюджеті, не можна покладатися на 100% на дію «газового мораторію». А щоб скасувати цей мораторій, достатньо буде зібрати голоси у Верховній Раді України.

А от мораторію на підвищення вартості газу та тепла для не побутових споживачів в Україні немає. За даними Мінекономіки середня вартість добутого в Україні газу наразі складає 12,46 грн/куб. м. Це зіставно з цінами на газ на біржах у Великобританії та Нідерландах. А за майже 16 грн "Нафтогаз України" продає газ бізнесу.

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко зазначає, що вже через кілька місяців газ для населення може подорожчати до 9-9,5 грн/куб. м. Таке підвищення вплине і на ціни на теплопостачання та гарячу воду. За його прогнозами загалом тарифи на газ для населення може зрости до 11-13 грн/куб. м, можливо, поступово дійдуть після цього до 16 грн/куб. м (вдвічі більше, ніж населення платить зараз). Тарифи на тепло й гарячу воду без компенсацій від державного та місцевого бюджетів зростуть на 30-50% залежно від регіону. Втім, коли саме станеться подорожчання, невідомо, адже за словами Попенка воно планувалося ще у 2023 році, але не відбулося.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube