Ситуація стабільна, але крихка: голова НБУ Андрій Пишний дав інтерв’ю шведському виданню

Голова НБУ Андрій Пишний для Dagens Nyheter розповів про фінансову стабільність під час війни та значення міжнародної допомоги

НБУ
Андрій Пишний дав інтерв'ю шведським ЗМІ

Очільник НБУ Андрій Пишний розповів шведському виданню Dagens Nyheter про досвід Національного банку в забезпеченні безперебійної та стійкої роботи фінансової системи. А також про важливість збереження міжнародної допомоги як для фінансової стійкості України, так і для відновлення глобальної безпеки.

Андрій Пишний в інтерв’ю шведському виданню наголосив, що українська економіка зростає, і країна, незважаючи на триваючу загарбницьку війну, успішно бореться з інфляцією. Проте він зауважив, що ця стабільність є крихкою та значно залежить від міжнародної підтримки.

«Ви не можете поставити війну на паузу і сказати: «Будь ласка, зупиніться на хвилину, ми шукаємо гроші», – сказав він в інтерв'ю для DN.

Також Пишний розповів про свій найбільший страх щодо економіки України на сьогодні. За його словами, найбільший ризик зараз – це нерегулярна та недостатня міжнародна підтримка. На початку 2024 року європейська бюрократія та затяжні процеси ухвалення рішень призвели до того, що Україна отримала лише частину коштів, на які розраховувала, приблизно 10%. Лише наприкінці березня решта коштів була розблокована.

«Це стало важливим уроком. Ми пережили ці три місяці та забезпечили наші потреби самостійно, що було б неможливо рік тому, однак ми й досі дуже залежні від підтримки. Для того, щоб стабільність, яку ми створили, була стійкою, потрібна міжнародна підтримка, і саме тоді, коли це необхідно», - зауважив голова НБУ.

На початку червня лідери країн G7 домовилися надати Україні гігантський кредит у 50 мільярдів доларів (понад 500 мільярдів крон) під заставу заморожених російських активів. За словами Андрія Пишного, графік цього процесу має бути затверджений до кінця цього року, що він вважає важливим з огляду на те, що і в США, і кілька країн ЄС цього року відбудуться вибори.

«Потрібно діяти швидко в таких питаннях. Ми сподіваємося, що це вдасться реалізувати зараз і що це певною мірою зменшить ризики, пов’язані з майбутніми політичними процесами», - сказав Пишний.

Він зауважив, що коли президент Зеленський каже, що допомога Україні – це інвестиція, а не витрати чи благодійність, він має рацію.

“Це інвестиція у вашу власну безпеку», - сказав в інтерв’ю DN Андрій Пишний.

В НБУ пояснили чому бізнес не поспішає звертатися до банків за кредитами

НБУ в своєму червневому звіті назвав декілька причин, які пояснюють, чому бізнес не поспішає звертатися до банків за кредитами.

По-перше, підприємства мають високу рентабельність та ліквідність. Загальна операційна рентабельність операційно прибуткових позичальників українських банків у 2023 році становила 8,6%, тоді як компаній, що не залучають кредитних коштів в українських банках, – 13,7%. Значна частина таких підприємств здатна фінансувати свою діяльність за рахунок власних ресурсів і, ймовірно, не потребує додаткових кредитних коштів.

По-друге, підприємства використовують інші джерела фінансування. Половина з компаній, що не беруть кредити в банках, фінансується з альтернативних джерел. Наприклад, за рахунок зовнішніх запозичень, зокрема від інших компаній бізнес-груп.

В-третє, бізнес має вкрай стримані інвестиційні настрої.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube