В Україні вже восени може подорожчати газ: чому це може статися попри дію тарифного мораторію

Восени 2024 року може подорожчати газ, а уряд намагатиметься захистити субсидіями найбільш вразливі категорії населення

Тариф на комуналку
Восени можуть підвищити тариф на газ

У вересні 2023 року США рекомендували Україні провести ряд реформ, які зробили б економіку більш стійкою. Серед запропонованих ідей підвищення тарифів на газ та електроенергію. Ціни на електроенергію вже підвищилися. Щодо газу, то в країні до кінця воєнного стану і півроку після нього повинен діяти мораторій. Проте, його можна скасувати рішенням Верховної Ради.

Директор економічного дискусійного клубу Олег Пендзин зазначив, що такі ж умови, які озвучили у США щодо "лібералізації тарифів на газ та електроенергію", прописані в меморандумі між МВФ та Україною. Зокрема, там зазначається, що як тільки війна закінчиться, буде потрібне поступове підвищення тарифів на газ та електроенергію з метою відшкодування витрат, з одночасним виділенням адекватних цільових ресурсів для захисту вразливих домогосподарств, стверджується в документі. На яку саме суму буде зростання, не вказується. Однак таке подорожчання може відбутися і раніше (хоч у тексті меморандуму цього немає), при цьому уряд намагатиметься захистити субсидіями найбільш вразливі категорії населення.

Дійсно, минулого року міністерка соціальної політики Оксана Жолнович пояснювала, що під "лібералізацією тарифів на газ та електроенергію" мається на увазі дати можливість підвищувати тарифи і водночас балансувати зростання цін субсидією. Це стосується категорії українців, які не зможуть платити за підвищеними цінами.

"Ми до цього готові. Ми вже розробили цифровий режим. Це дозволить нам в автоматичному режимі тим, хто має право на субсидію, повідомити про це проактивно. У бюджеті на 2024 рік передбачили 50 млрд грн на субсидії", - зазначила тоді Жолнович.

Справа в тому, що скасування мораторію на підвищення тарифів на газ потягне за собою підвищення вартості опалення та гарячої води. Деякі аналітики навіть припускають, що газ може подорожчати поступово до 16 грн/куб. м для населення за нинішньої ціни у 7,96 грн/куб. м.

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко припускає, що уряд може підвищити тарифи на газ, бо шукає варіанти збільшення надходжень до бюджету.

"26 квітня цього року прем’єр-міністр (Денис Шмигаль - Ред.) оголосив про те, що ще на місяць тоді продовжили старий тариф на електроенергію, він сказав таку фразу, що уряд гарантує, що не буде підвищення цін на газ та тарифів на тепло до кінця літа. І тут потрібно чітко вміти читати між строк, бо закон передбачає мораторій до кінця війни й плюс шість місяців, а не до кінця літа, але є ВРУ яка може проголосувати за зміни до закону. Судячи по тому, що в Україні в найближчий час планують підняти податки, припускаю, що уряд шукає якийсь варіант, щоб збільшити надходжень до бюджету, і,вирішити саме за рахунок підвищення", - пише Олег Попенко.

А от у НКРЕКП зазначили, що вони готуються змінювати тарифоутворюючу логіку в теплопостачанні. Мета - інвестувати в оновлення основних фондів і змінювати підходи до формування своїх інвестиційних програм. Інше завдання – перейти на довгострокове планування (щонайменше на 5 років) на підставі відповідних інвестиційних планів і схем теплопостачання міст.

Також серед завдань підвищення енергоефективності та поступовий перехід на відновлювальні джерела енергії. До речі, у меморандумі з МВФ йдеться про те, що у жовтні 2024 року мають провести аудит роботи підприємств теплоенерго та з'ясувати, чому у них такі значні борги. Відповідно вимоги про усунення проблем у нерентабельних теплоенерго можуть постати у наступних документах МВФ. Один з варіантів - збільшити тарифи для населення, скасувавши мораторій.

Підвищення тарифів на електроенергію

На засіданні 31 травня 2024 року Кабінет міністрів ухвалив рішення, що тариф на електроенергію для населення в Україні зросте з 2,64 грн до 4,32 грн за кВт/год. А це означає, що він зріс майже вдвічі. Новий тариф набув чинногсті 1 червня 2024 й діятиме до 30 квітня 2025 року. Окремий тариф діятиме для тих, хто мешкає у будинках, у яких встановлено електричне опалення: споживання до 2000 кВт на місяць – 2,64 грн/кВт; споживання понад 2000 кВт на місяць – 4,32 грн/кВт.
Влада зазначає, що попри підвищення, тариф на електроенергію все одно не дотягує до ринкової вартості, яка наразі складає 7,5 грн/кВт-год. Різницю між ціною, яку платять українці та ринковою вартістю компенсує "Енергоатом" та "Укргідроенерго".

Також в Україні вже тривалий час обговорюють ймовірне збільшення тарифів на холодну воду. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики й комунальних послуг збиралася ухвалити це рішення ще у квітні, але потім відклала його. Проте відмовлятись від цієї ініціативи не планують. Можливо, подорожчання буде у липні, адже питання так і лишається відкритим.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube