Мораторій на підвищення тарифів на газ: коли його можуть скасувати і для якої категорії споживачів

В Україні діє мораторій на підвищення тарифів для населення на газ, опалення та гарячу воду "до кінця воєнного стану" та 6 місяців після неї, проте його дія може закінчитися вже восени цього року

Тарифи на комуналку
Тариф на газ може зрости восени

Мораторій на підвищення тарифів для населення на газ, опалення та гарячу воду підписаний президентом Володимиром Зеленським у 2022 році. Він має діяти до кінця воєнного стану. Проте, вже через кілька місяців газ для населення може подорожчати до 9-9,5 грн/куб. м. Про це одночасно кажуть, як експерти, так і деякі депутати Верховної Ради.

Експерти з питань енергетики та комунальних послуг припускають, що у випадку тиску зовнішніх партнерів, особливо кредиторів, та нестачі десятків мільярдів гривень у бюджеті, не можна покладатися на 100% на дію «газового мораторію». А щоб скасувати цей мораторій, достатньо буде зібрати голоси у Верховній Раді України.

"Я припускаю, що там накопичилися серйозні проблеми через багаторічні непрофесійні дії уряду саме в тарифоутворенні на тепло й в стосунках між "Нафтогазом" і теплокомуненерго, де вже накопичилися астрономічні борги. Я останню звірку не бачив, але думаю, що там вже під сто мільярдів. Припускаю, що уряд шукає якийсь варіант, щоб цю проблему обійти саме за рахунок підвищення. Але вони не будуть це називати підвищенням, вони будуть називати це приведенням тарифів до собівартості. Але з іншого боку, це суперечить закону. Тому я сам уважно спостерігаю за цим процесом. Поки що ніяких таких спроб я не бачу. Зрозуміло, тому що уряду зараз головне подивитися на реакцію на підвищення тарифів на електроенергію", - говорить народний депутат Олексій Кучеренко.

А от мораторію на підвищення вартості газу та тепла для не побутових споживачів в Україні немає. За даними Мінекономіки середня вартість добутого в Україні газу наразі складає 12,46 грн/куб. м. Це зіставно з цінами на газ на біржах у Великобританії та Нідерландах. А за майже 16 грн "Нафтогаз України" продає газ бізнесу.

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко зазначає, що вже через кілька місяців газ для населення може подорожчати до 9-9,5 грн/куб. м. Таке підвищення вплине і на ціни на теплопостачання та гарячу воду. За його прогнозами загалом тарифи на газ для населення може зрости до 11-13 грн/куб. м, можливо, поступово дійдуть після цього до 16 грн/куб. м (вдвічі більше, ніж населення платить зараз). Тарифи на тепло й гарячу воду без компенсацій від державного та місцевого бюджетів зростуть на 30-50% залежно від регіону. Втім, коли саме станеться подорожчання, невідомо, адже за словами Попенка воно планувалося ще у 2023 році, але не відбулося.

«Поки не ясно, чи торкнеться підвищення тарифів лише юридичних осіб, таких як водоканали та теплокомуненерго, чи зачепить також населення. У Кабміні розглядаються різні варіанти, включаючи затвердження нових тарифів для теплокомуненерго чи підвищення для них вартості газу з дозволом місцевій владі підіймати тарифи», - зазначив Попенко.

Експерт наголосив, що підвищення тарифів давно обговорювалося Світовим банком та іншими організаціями з метою покриття видатків та збільшення надходжень до бюджету.

Раніше Інформатор писав, що Україна отримає новий кредит від МВФ на 2,2 млрд дол., однак у меморандумі з ним передбачено підвищення цін на газ та електроенергію. Подорожчання газу потягне за собою підвищення вартості опалення та гарячої води та може зробити тарифи на них непіднімними для населення.

Підвищення тарифів на електроенергію

На засіданні 31 травня 2024 року Кабінет міністрів ухвалив рішення, що тариф на електроенергію для населення в Україні зросте з 2,64 грн до 4,32 грн за кВт/год. А це означає, що він зріс майже вдвічі. Новий тариф набув чинногсті 1 червня 2024 й діятиме до 30 квітня 2025 року. Окремий тариф діятиме для тих, хто мешкає у будинках, у яких встановлено електричне опалення: споживання до 2000 кВт на місяць – 2,64 грн/кВт; споживання понад 2000 кВт на місяць – 4,32 грн/кВт.
Влада зазначає, що попри підвищення, тариф на електроенергію все одно не дотягує до ринкової вартості, яка наразі складає 7,5 грн/кВт-год. Різницю між ціною, яку платять українці та ринковою вартістю компенсує "Енергоатом" та "Укргідроенерго".

Також в Україні вже тривалий час обговорюють ймовірне збільшення тарифів на холодну воду. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики й комунальних послуг збиралася ухвалити це рішення ще у квітні, але потім відклала його. Проте відмовлятись від цієї ініціативи не планують. Можливо, подорожчання буде у липні, адже питання так і лишається відкритим.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube