Тіньовий ринок пального в Україні обвалився: що трапилося

З початку повномасштабного вторгнення тіньовий ринок пального скоротився майже наполовину

Пальне
Тіньовий ринок пального в Україні скоротився

Тіньовий ринок пального в Україні обвалився. Зокрема це спричинено руйнуваннями внаслідок російських обстрілів. Про це директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн повідомив під час брифінгу в Медіацентрі Україна, пише LIGA.

За словами Сергія Куюна, тіньовий ринок пального в Україні скоротився.

«Скоротився він через, так би мовити, несподівані фактори – це не є робота податківців, силовиків чи нормативної бази, на жаль, це просто наслідок руйнування цих невеликих виробництв росіянами", – розповів експерт.

За словами Куюна, російські обстріли знищили половину міні-НПЗ, яких до 2022 року було близько 20.

"Один з них, до речі, був знищений на початку червня, при тому під нуль, не залишилось нічого, це в Полтавській області. Тому заводів цих стало менше, з сировиною є проблеми, оскільки там є свої обставини, відповідно, ці обсяги є невеликі", – розповів експерт.

За оцінкою Куюна, обсяги виробництва на таких заводах становлять менш ніж 10% ринку, тоді як до 2022 року це було 25-30%. У 2020 році, за підрахунками Куюна та директора з комерції Укргазвидобування Сергія Федоренка, в Україні працювало від 24 до 30 міні-НПЗ. Їхня головна особливість – це сезонність робіт і близьке розташування до нафтових родовищ: в основному Харківська та Полтавська області. Часто такі НПЗ працюють у тіні, тобто не сплачують податки. Через "підпільну" діяльність міні-НПЗ держава недоотримувала у 2020 році близько 3,7 млрд грн на рік.

Чи можливий дефіцит пального на заправках після обмеження транзиту нафти до Угорщини

Рішення про заборону транзиту нафти Лукойла викликало обурення влади Угорщини та Словаччини. Там заявили про обмеження імпорту пального до України. Чи дійсно ці заяви загрозливі для України та до яких наслідків можуть призвести санкції, розповів директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн. Він запевнив, що на рівень забезпеченості ринку України пальним погрози з боку Угорщини і Словаччини не позначаться.

«З цього напрямку ми отримуємо до 10% (на піку), а маємо логістичних потужностей додатково привезти щонайменше на 50% більше. Але. Такі можливості ми маємо завдяки розгалуженій системі постачань, яка не зміцниться у разі втрати цього напрямку», - зауважив експерт.

Він додав, що Україна гарний клієнт для MOL, якому належать НПЗ в Угорщині та Словаччині. Тому втрата такого клієнту — «постріл самим собі у ногу», сказав Куюн.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube