Україна обмежила транзит нафти до Угорщини: чи можливий дефіцит пального на заправках

Україна запровадила санкції проти російської компанії Лукойл, заборонивши транзит її нафти нашою територією до Угорщини та Словаччини, чи загрожує це дефіцитом пального

Пальне, санкції
Санкції проти Лукойлу не вплинуть на ринок України

Рішення про заборону транзиту нафти Лукойла викликало обурення влади Угорщини та Словаччини. Там заявили про обмеження імпорту пального до України. Чи дійсно ці заяви загрозливі для України та до яких наслідків можуть призвести санкції, розповів директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.

Сергій Куюн запевнив, що на рівень забезпеченості ринку України пальним погрози з боку Угорщини і Словаччини не позначаться.

«З цього напрямку ми отримуємо до 10% (на піку), а маємо логістичних потужностей додатково привезти щонайменше на 50% більше. Але. Такі можливості ми маємо завдяки розгалуженій системі постачань, яка не зміцниться у разі втрати цього напрямку», - зауважив експерт.

Він додав, що Україна гарний клієнт для MOL, якому належать НПЗ в Угорщині та Словаччині. Тому втрата такого клієнту — «постріл самим собі у ногу», сказав Куюн.

«Вони це розуміють, судячи з того, що розмови про можливе припинення постачання нам електрики з Угорщини припинилися. Бо це їхні чималі гроші. А коли російська нафта надходити туди припинить (ці виключення з санкцій не назавжди), то такий клієнт їм буде потрібен ще більше. Хоча як тільки ми отримаємо доступ до «великої води», ми першими відмовимось від угорсько-словацького імпорту, як доволі дорогого», - спрогнозував Куюн.

Проте він вважає, що «завдяки» рішенням про санкції Лукойлу та іншим російським компаніям Україна медійно й репутаційно у програші.

«У нас достатньо приводів задіяти санкції, пояснити їхню причину і всі би їх зрозуміли і всередині, і ззовні. Але ми не попередили Європу, мовчимо й зараз. Знаємо лише, що запроваджені якісь санкції проти «Лукойлу» (російської, але приватної компанії), а проти «Роснафти» (державної компанії), яка теж є в тій «Дружбі», — ні. Там також є «Татнєфть», ближча до кремля, ніж «Лукойл». Зокрема, в Татарстані активно розвивається оборонна промисловість, зокрема, збирають «шахеди». Україна щось запровадила, але прокачка нафти не зменшилася, як заявив НАК. Тобто замість «Лукойлу» там вже хтось інший. А «Лукойл», гадаю, перехрестився й пішов продавати свою нафту на морі. Ми не виграли нічого, але нас вже звинуватили в підриві енергетичної безпеки Європи. Виникає чергове питання: хто й навіщо це зробив із нашого боку, і так підставив країну?», - написав Сергій Куюн.

Україна не скасує санкції проти російського Лукойлу - Шмигаль

Україна не має намірів скасовувати санкції проти російської компанії "Лукойл". Запроваджені обмеження не становлять загрози для енергетичної безпеки Словаччини та інших країн Європи, вважає прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Він підкреслив, що усі його розмови з Фіцо були "в дусі нашої спільної політики нового прагматизму". Прем'єр-міністр запевнив, що Україна залишається надійним транзитером для всіх країн, які цінують свободу та верховенство права.

Водночас Шмигаль заявив, що Україна наполягала і продовжує наполягати на необхідності максимальної відмови від російської нафти, "бо Росія та енергетична безпека - не сумісні речі". Він нагадав, що ЄС дозволив Словаччині та ще низці країн використовувати російську нафту за умови, що країни будуть активно розбудовувати альтернативні канали постачання, і "більшість  розбудовує".

"Санкції, запроваджені РНБО України, не становлять загрози для енергетичної безпеки Словаччини та Європи загалом, саме тому їх скасування не є предметом обговорення. Відтак маємо повне розуміння Брюсселя в цьому питанні", - заявив він.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube