Ощадбанк не виконав забаганку киянина, той пішов до суду - яким було рішення

Чоловік уклав договір про відкриття та обслуговування рахунку, випуск та надання платіжних карток з Ощадбанком 19.06.2015 року

Ощадбанк
Чоловік звинувачує Ощадбанк у невиконанні своїх обов'язків, що полягає у відмові переказати його кошти на рахунок в іншому банку

Чоловік просив Ощадбанк переказати належні йому кошти на рахунок в іншій фінустанові, але отримав відмову. Клієнт вважає, що банк не виконує свої зобов'язання. Про це йдеться у рішенні Печерського районного суду Києва, опублікованому 25 серпня 2023 року. 

Ощадбанк відмовився виконати розпорядження клієнта з переказу належних йому за договором банківського рахунку коштів за заявою від 29.07.2019 року, що свідчить про невиконання банком своїх зобов'язань та має наслідком настання відповідальності, передбаченої законом, у вигляді сплати пені у розмірі 0,1 % від суми простроченого платежу за кожний день такого прострочення. Також він вказав, що обставини справи встановлювалися судами при розгляді та постановленні судових рішень у справі № 757/30819/19-ц, які мають преюдиційне значення, проте, заява від 29.07.2019 року не подавалася як доказ і не досліджувалася.

"Заява позивача від 27.07.2019 року про переказ вкладу не відповідає формі розрахункового/касового документа, оскільки не містить такий реквізит як «сума», яка зазначається цифрами та словами з врахуванням правил НБУ, зазначених в інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою правління НБУ № 22 від 21 січня 2004 року. Крім того, у сторін виникли відносини з договору банківського рахунку, у той час, як позивачем 29.07.2019 року було подано заяву про переказ вкладу, про необхідність перерахування всієї суми вкладу з процентами. Тому подання ним заяви про переказ вкладу і невиконання банком вказаної заяви не могло призвести до порушення банком зобов'язань по договору банківського вкладу, які між сторонами відсутні, і не може бути підставою для нарахування у даній справі пені, 3 % річних та інфляційних втрат за невиконання зобов'язання з переказу (повернення) відсутнього вкладу. Переказ коштів здійснювався 16 січня 2020 року, а не 17 січня 2020 року, на виконання заяви від 16 січня 2020 року", - заявили в Ощадбанку. 

Розгляд справи 

19.06.2015 року чоловік уклав з АТ «Ощадбанк» договір про відкриття та обслуговування рахунку, випуск та надання платіжних карток. Згідно з випискою по його картковому рахунку, надійшли кошти у розмірі 2 989 000 гривень. Сторони домовились, що всі інші умови цього договору, зокрема, перелік операцій, що вчиняються банком за рахунком, в тому числі за допомогою систем WEB-банкінг «Ощад 24/7» та/або Mobile-банкінг «Ощад 24/7», права та обов'язки сторін, їх відповідальність, порядок нарахування процентів визначаються правилами, які є додатками 1, 2 до цього договору та його невіддільною частиною, та тарифами, правилами відповідної Міжнародної системи, нормами чинного законодавства, інструкцією користувача. 25.08.2015 року листом управління фінансового моніторингу ПАТ «Державний банк «Ощадбанк» №40/1-14/449-8991 зупинено всі видаткові операції по його рахунку.

"09.09.2015 року Державна служба фінансового моніторингу України своїм рішенням № 2218-РЗ/2015 зупинила всі фінансові операції по рахунках позивача та передала матеріали до правоохоронних органів. Ухвалою Шевченківського районного суду Києва від 21.09.2015 року задоволено клопотання слідчого та накладено арешти на рахунок позивача у межах кримінального провадження. Вироком Шевченківського районного суду Києва від 23.08.2018 року у справі №761/32089/18 його визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 14, ч. 2 ст. 258-5 КК України, а також вирішено долю речових доказів та скасовано арешт, у тому числі накладений ухвалою Шевченківського районного суду Києва від 21.09.2015 року на кошти у сумі 2 989 000 гривень, що знаходяться на банківському рахунку у філії Донецьке ОУ АТ «Ощадбанк»", - вказується у матеріалах справи. 

02.10.2018 представниця чоловіка на підставі довіреності звернулася до керівника ТВБВ 10004/0149 Філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» із заявою, в якій просила повідомити, чи може вона замовити основну на ім'я власника рахунку та додаткову на її ім'я картки, отримати готівкові кошти через касу банку, а також здійснити безготівковий переказ коштів на ім'я третьої особи. У відповідь на вказану заяву АТ «Ощадбанк» листом від 04.10.2018 року № 521 попросило надати до установи банку: документи на підтвердження трудових відносин з ТОВ «СИНТОП» (копію трудової книжки, копії наказів про призначення на посаду та звільнення з посади, копію трудового договору); довідку форми № 1ДФ з органів фіскальної служби; інформацію (персоніфікацію) з органів Пенсійного фонду України. Листом від 19.10.2018 року АТ «Ощадбанк» повідомило, що проведено оцінку ризиків за операціями, які повірений має намір здійснити, враховуючи той факт, що рахунки, право розпоряджатись якими надано їх власниками відповідно до нотаріально засвідчених довіреностей, не обслуговувалися більше 3-х років (відсутній рух коштів), а також те, що контрагент-відправник коштів на рахунки був фігурантом кримінальної справи з розслідування можливого фінансування тероризму (в рамках якої, у тому числі мали місце обмеження), банк змушений вжити всіх можливих заходів, щодо виключення ймовірності використання його послуг для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та/або фінансування тероризму. У зв`язку з цим виникла необхідність у проведенні уточнення інформації, щодо ідентифікації, верифікації та вивчення зазначених фізичних осіб шляхом особистого їх звернення до установи банку. 

Що вирішив суд?

Суд задовольнив позов чоловіка. З акціонерного товариства «Державний Ощадний Банк України» на його користь стягнуть пеню, в розмірі 0,1 % за кожний день прострочення зобов'язання по день фактичного виконання зобов'язання, але не більше 10 % суми переказу, що складає 298 900 гривень.

"Оскільки АТ «Ощадбанк» без належних правових підстав відмовив позивачу у здійсненні переказу коштів з його рахунку на рахунок в іншій банківській установі, чим позбавив його права вільно розпоряджатися належними йому грошовими коштами, банк має нести відповідальність у вигляді пені. З огляду на те, що пеня за один рік (0,1 % від суми переказу за кожен день становить 2989,00 грн х 365 днів) значно перевищує 10 процентів суми переказу, стягненню підлягає максимально встановлений законом та договором розмір пені у сумі 298 900 гривень, що становить 10 процентів від суми переказу", - наголосив суд. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube