Пенсії, соцвиплати, мінімальну зарплату заморозять на кілька років: Уряд хоче запобігти дефолту в Україні

Кабмін України опублікував Бюджетну декларацію, якою пропонується заморозити підвищення мінімальної зарплати, пенсій та соціальних виплат. Попри це тарифи на комунальні послуги та ціни на продукти зростатимуть, а курс гривні буде слабшати

Соцвиплати в Україні
Соцвиплати в Україні

У найближчі декілька років для економії коштів в Уряді не планують підвищувати мінімальну зарплату, пенсії та соціальні виплати. Це випливає з оновленого меморандуму з МВФ та Бюджетної декларації на 2025-2027 роки. Такі заходи мають допомогти економіці подолати наслідки нестачі коштів у бюджеті, зменшити наслідки можливого дефолту по зовнішнім боргам України. Детальніше розповість Інформатор.

У меморандумі Україні з МВФ та намірах до нього, які підписані у т.ч. прем'єрміністром Денисом Шмигалем та міністром фінансів Сергія Марченка, зазначається, що уряд збирається "реформувати та зміцнювати пенсійну систему та систему соцзахисту". Також там зазначено, що у 2024 році проведена індексація пенсій на 7,96%. Зміни щодо пенсійної системи України називаються в меморандумі "комплексним концептуальним базисом для покращення пенсійного забезпечення" і включають перегляд впровадження другого рівня пенсійного забезпечення. У меморандумі зазначено, що зростання видатків на пенсійне забезпечення та соціальний захист має відбуватися лише за умови збалансування ресурсів пенсійного фонду, зокрема через середньостроковий аналіз фіскальної стійкості та аналіз боргового навантаження.  

Уряд обіцяє утриматися від запровадження нових спеціальних пенсій та пільг. Не буде знижуватися пенсійний вік. Не будуть впроваджувати діскреційні підвищення виплат (які можуть вводити чиновники та керівники бюджетних організацій для себе та підлеглих). Також там хочуть об'єднати різні види соціальної допомоги. Будуть посилені перевірки для призначення соцдопомоги. 

Втім, більш цікавий документ - Бюджетна декларація на 2025-2027 роки, схвалена постановою Кабміна, затверджена постановою №751 від 27 червня 2024 року. Уряд планує залишити мінімальну зарплату в Україні на 2025-2027 роки на рівні 8 000 гривень як зараз. На 2025-2027 роки передбачено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (мінімальна пенсія), на нинішньому рівні 2 361 грн. На рівні 2024 р. планується зафіксувати й посадовий оклад працівника І розряду Єдиної тарифної сітки, що використовується в бюджетній сфері. При цьому курс долара планується на рівні 45-46,5 грн/дол. протягом наступних трьох років.

У декларації передбачено підвищення споживчих цін на 9,5% у 2025 році, на 10,4% у 2026 році та 5,9% у 2027 році. Загалом порівняно з 2024 роком до 2027 року включно всі товари та послуги в середньому подорожчають через інфляцію на 35,8%. Декларацію розробили з урахуванням, що всі ставки податків не зміняться, крім акцизів на пальне й тютюн. 

"Розумію логіку Мінфіну, але вважаю такий крок надмірно жорстким заходом із фіскальної консолідації, тим більше в умовах прогнозованого прискорення інфляції. У таких умовах не зовсім реалістичний вигляд має щонайменше завдання повернення з-за кордону мігрантів. Це питання обов’язково дискутуватимуть у парламенті, ми дамо свої оцінки та пропозиції", - обурюється голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. 

При цьому ВВП України у 2025 році за прогнозами Мінфіну має зрости на 2,7% порівняно з 2024 році. У 2026 році - зрости на 7,5%, у 2027 роках - на 6,2%. Водночас розкритикувала бюджетну декларацію і Людмила Черенько, доктор економічних наук, завідувачка відділу досліджень рівня життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень у своєму коментарі виданню Obozrevatel:

"Це буде катастрофа. За два роки великої війни загальний рівень бідності в Україні зріс у 1,5-1,7 раза. Але "глибока бідність" за цей же період зросла більше ніж у 5 разів. "Глибокою бідністю" називають ситуацію, коли доходів не вистачає на забезпечення фізіологічних потреб, тобто людина вимушена недоїдати. У цій категорії перебувають і ті пенсіонери, які живуть на мінімальну виплату", - зазначає експертка. 

А от колишній міністр соцполітики Андрій Рева розповідає, що соціальні стандарти вже заморожували у 2015 році. І тоді подолати падіння доходів було вкрай складно. Рева, коментуючи таке рішення уряду, заявив:

"Навіть Гетманцев висловив сумніви, що це треба робити. У нас були заморожені стандарти на один рік у 2015-му. Це призвело до падіння життєвого рівня, й у 2016-му було дуже важко виправити цей провал. Ви можете заморозити соцстандарти, але інфляцію ви не заморозите. Людям потрібно жити".

Чи станеться в Україні дефолт та чим це загрожує

Зараз основне питання - виплата боргів України зовнішнім приватним інвесторам. У 2022 році Україна домовилася про відтермінування виплат до серпвня 2024 року. Мінфін має сплатити інвесторам понад 23,4 млрд дол. Наразі інвестори не погодилися відтермінувати ці виплати на наступні роки. 

Україна запропонувала обміняти наявний борг на п'ять суверенних облігацій з терміном погашення з 2034 по 2040 рік, а також на так званий державний контингентний борговий інструмент (SCDI), прив'язаний до показників податкових надходжень. Вартість цього інструменту буде визначена у 2027 році.  Інвестори просили надати інструменти, які від самого початку генеруватимуть стабільний грошовий потік, і нові облігації виплачуватимуть відсотки в символічному розмірі 1% протягом перших 18 місяців, до 3% у 2026 і 2027 роках, а потім до 6%, що загалом становитиме 700 мільйонів доларів. Ця пропозиція означала списання коштів у розмірі від 25 до 60% залежно від показників SCDI. Україна також запропонувала інвесторам варіант, що включає тільки звичайні облігації.

Інвестори висунули дві зустрічні пропозиції, обидві з яких передбачали номінальне скорочення на 20% і дозволяли потенційно повністю повернути концесії. Уряд заявив, що жодна з пропозицій інвесторів не відповідає вимогам МВФ. Україна також запропонувала виключити пункт про перехресний дефолт між її міжнародними облігаціями та ВВП-ордерами, які пов'язані з економічним зростанням і за якими вона винна інвесторам 2,6 мільярда доларів.  

5 травня видання The Wall Street Journal випустило статтю, в якій стверджувалося, що західним інвесторам і кредиторам набридло відтерміновувати погашення боргів економіки України у зв'язку з війною. Київ можуть змусити платити відсоток за непогашеними єврооблігаціями вже з 2025 року. Йдеться про інвесторів, які володіють приблизно п'ятою частиною непогашених єврооблігацій України (орієнтовно на суму 20 млрд дол.). Вони хочуть, щоб Україна, яка отримає 60 млрд дол. допомоги від США та 50 млрд євро від ЄС, відновила виплати в обмін на списання частини боргу. До того ж ще 50 млрд дол. кредиту Україні хочуть виділити під заставу заарештованих російських активів на заході.

Якщо в країні відбувається дефолт, вона зобов'язана скорочувати бюджетний дефіцит. Це означає, що треба або підвищувати надходження, або зменшувати видатки. Водночас якщо економічна ситуація важка, надходжень очікувати не варто, а от зменшити видатки цілком реально. Йдеться про соціальні чи інвестиційні програми держави для населення.

За словами економіста Михайла Крапивка, якщо не вдаться домовитися про погашення цих боргів, то населення відчує послаблення курсу гривні та станеться технічний дефолт. А уряду стане ще складніше залучати кошти з-за кордону. Також якщо не вдасться домовитися, то до кінця року Україна повинна буде заплатити 3,75 млрд дол боргу за облігаціями. На кінець 2021 року державний і гарантований борг України становив 97,96 млрд дол. А вже на кінець 2022-го сума перевищила 111 млрд дол., 2023-го – понад 145 млрд дол.

За даними МВФ, за умови радикальної реструктуризації, яку запропонувала Україна, а власники облігацій відхилили, країна зможе ледве зводити кінці з кінцями. Зі свого боку, власники облігацій ставлять під сумнів, як фонд може бути таким впевненим, особливо зважаючи на те, що його аналіз застарів на кілька місяців. Якщо угоди з реструктуризації не буде, Україна має два варіанти: домовитися про продовження мораторію на виплати за боргами або оголосити дефолт. Як пояснив, керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій, якщо дефолт станеться, це означає, що Україна не зможе заплатити приватним інвесторам за наявними домовленостями, хоча вони продовжуватимуть залишатися у силі. Україна вже й так у цьому стані, коли приватні іноземні кредитори не готові їй позичати кошти. Але після настання технічного дефолту Україна має укласти нові домовленості з кредиторами, яким вона винна. 

Як зазначає економіст Даніїл Монін, у 2024 році Україна має витратити 12 млрд дол. на обслуговування державного боргу. У т.ч. близько 900 млн дол. на обслуговування боргів перед МВФ, від якого у 2024 році отримає 5,4 млрд дол. При цьому вже у 2025 році потрібно буде по 1,1-1,2 млрд дол. для обслуговування боргів перед МВФ на рік. Загалом приблизна половина фінансової допомоги США та ЄС у 2024 році піде на виплату боргів українським урядом.

За словами економічного експерта Олексія Куща, дефолт під час війни не такий страшний, тому що на зовнішніх приватних боргових ринках Україна все рівно не позичає кошти и ще не скоро буде це робити. Крім того, вважає Кущ, Лондонський суд стане на бік України у спорі з кредиторами. Втім, експерт прогнозує, що дефолту в Україні не буде. Експерт розповів, що існують методологічні рекомендації, які у свій час розробив МВФ щодо проблеми реструктуризації, списання державних боргів. Відповідно аналізу МВФ в рамках Лондонського клубу кредиторів (приватні кредитори), Паризького клуба кредиторів (держави) сумарно за останні 30 років було проведено більш ніж 400 списань, реструктуризації боргів для майже 90 країн світу.

"Скоріш за все буде вкрай не вигідна для країни реструктуризація боргу. Мало спишуть, нададуть коротку відстрочку, відсоток не знижують. Я попереджав у 2022 році - втрачаємо історичне вікно можливостей для позбавлення боргової удавки. Як тільки отримаємо довготривалі пакети західного фінансування, ніхто вже нам нічого серйозного не спише", - вважає Олексій Кущ. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube