Пережити зиму: в ДТЕК заявили, що більше 90% теплової генерації не працює

Читать на русском

Імпорт електроенергії не перекриє дефіцит в Україні через технічні обмеження на стороні ЄС.

Читать на русском
Пережити зиму: в ДТЕК заявили, що більше 90% теплової генерації не працює
Максимум до зими планують відновити половину зруйнованих потужностей

Імпорт електроенергії не перекриє дефіцит в Україні через технічні обмеження на стороні ЄС.

З березня 2024 року Росія вивела з ладу понад 90% українських ТЕС та понад 45% гідрогенерації. Загалом Україна втратила близько 9000 МВт потужностей. Вся теплова генерація пошкоджена або зруйнована – понад 90% не працює. Про це під час дискусії на KIEF Talks 5 червня 2024 року розповів виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук. 

Як передає сайт Forbes слова представника ДТЕК, деякі станції втрачені повністю та їх неможливо відновити до закінчення війни. Як приклад, Курахівська ТЕС потужністю 1,2 ГВт. 

виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук заявив, що теплова генерація майже вся зруйнована.
виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук заявив, що теплова генерація майже вся зруйнована.

«Вона (Курахівська ТЕС - ред.) в 10 км від лінії фронту. Росіяни розбомбили цю станцію і додатково знищили ракетою міст, через який на неї постачали вугілля», - заявив виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук.

За його словами, зараз руйнувань у 4–5 разів більше, ніж взимку 2022–2023. Тоді ДТЕК відновив 10 енергоблоків за 110 млн доларів. Наразі потрібно 350–400 млн доларів

«За оптимістичним сценарієм, ми зможемо відновити до зими 50% того, що було зруйновано. «Укргідроенерго» втратило свою найбільшу гідроелектростанцію – ДніпроГЕС, є пошкодження на інших ГЕС. З 1 червня почались атаки на сонячні електростанції», - повідомив представник приватної компанії.

Одночасно з цим у ремонт пішли енергоблоки атомних АЕС. Зараз дефіцит в енергосистемі – від 2 до 4 ГВт при максимальному добовому споживанні близько 12 ГВт. Імпорт може покрити тільки 1,7 ГВт.

«Ситуація з дефіцитом неоднорідна по країні. На сході зі світлом гірше, ніж на заході. Росіяни знищили частину розподільчих станцій, і зараз неможливо передати достатній обсяг енергії з західних АЕС на схід», - сказав Сахарук.

З його слів, найгірша ситуація у Києві, оскільки в столиці багато критичної інфраструктури, яку не можна вимикати. Світло в столиці подається за графіком: сім годин без світла, дві години зі світлом.

За яких умов можна відновити енергопотужності

Головна умова відновлення генерації, за словами представника ДТЕК - це ППО. Без цього нічого відновлено не буде, тому що кожна атака – це 4–8 прильотів на кожну станцію.

В ДТЕК вважають, що відновлення енергетики можливо при збільшенні ППО.
В ДТЕК вважають, що відновлення енергетики можливо при збільшенні ППО.

«ППО зараз недостатньо, щоб захистити електростанції. Наприклад, цієї весни ми відремонтували пошкоджені блоки на одній із наших ТЕС, а через місяць їх знову зруйнували», - заявив Сахарук.

Інша умова для відновлення енергетики – це створення можливостей для будівництва нової генерації.

«Великі інвестиційні проєкти завжди будуються за кредитні кошти. Зараз обслуговувати свої борги у валюті можуть лише державні компанії. Приватні цього робити не можуть через обмеження НБУ. Компанії ДТЕК мають валютні борги, які розміщені на Лондонській біржі. Ми зараз фізично не можемо платити за цими боргами», - поскаржився представник приватної компанії.

Сахарук повідомив, що ніхто не буде позичати гроші, якщо немає гарантій, що їх повернуть. Нацбанк послабив валютні обмеження, але тільки для фірм. Однак для акціонерних товариств заборона лишилась.

«Міжнародні фінансові організації дуже скептично дивляться на фінансову модель українського енергетичного ринку через мільярдні борги та хронічні несплати. Поки це не буде вирішено, ніхто із закордонних інституцій не буде фінансувати будівництво генерації в Україні. Це для них неприйнятні ризики», - заявив представник ДТЕК.

Українці в новобудовах з електроплитами просять рідше відключати електрику

Мешканці будинків, які повністю заживлено на електрику, просять зменшити тривалість відключень світла. Проте в енергокомпанії пояснили, що технічно неможливо вводити вибіркові обмеження, тому що відключають від електрики не будинки, а лінії, від яких вони живляться. 

«Саме тому, починаючи з 2022 року, ми радимо ОСББ та керуючим компаніям знайти альтернативні джерела живлення, щоб забезпечити безперебійну роботу насосів і підтримку систем водопостачання та опалення у новобудовах під час відключень», - пояснили в ДТЕК.

Інформатор писав, чи будуть відключати пункти НМТ у Києві від світла за графіком.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.