ПФ виплачує субсидії на окупованих територіях - але не знає скільки та кому: офіційна відповідь

Читать на русском

Інформатор вирішив дізнатися, скільки грошей спрямував Пенсійний фонд мешканцям окремих міст у період їх окупації - Маріуполя, Мелітополя, Бахмута, Авдіївки. На це пішли сотні мільйонів гривень, проте ніхто не знає кому і скільки

Читать на русском
Пенсійний фонд
Пенсійний фонд

Інформатор вирішив дізнатися, скільки грошей спрямував Пенсійний фонд мешканцям окремих міст у період їх окупації - Маріуполя, Мелітополя, Бахмута, Авдіївки. На це пішли сотні мільйонів гривень, проте ніхто не знає кому і скільки

У 2023 році понад 2 млрд грн виділили на житлові субсидії та пільги мешканцям тимчасово окупованих територій України та населеним пунктам на лінії фронту. Інформатор зацікавило, скільки грошей з моменту окупації міста виплатили з бюджету мешканцям Маріуполя, Бахмута, Мелітополя, Авдіївки, Сєвєродонецька, Бердянська. Втім, Пенсійний фонд України не володіє інформацією, скільки грошей він витратив на субсидії та пільги для мешканців окупованих міст. У міських радах Маріуполя та Бахмута теж повідомили, що даних у них немає. 

У відповіді на попередній наш запит у Пенсійному фонді (ПФ) повідомили, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 “Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України” функції з виплати житлових субсидій та пільг з 1 жовтня 2022 року передані ПФ, а з грудня 2022 року - він їх і призначає. Ми дізналися зі ЗМІ, що раніше цими питаннями займалися Міністерство соціальної політики України та органи соціального захисту місцевих рад.

"Фінансування виплати пенсій, житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, страхових виплат від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності здійснюються Пенсійним фондом України централізовано шляхом перерахування коштів безпосередньо АТ “Укрпошта” та уповноваженими банками на підставі відомостей/списків, сформованих головними управліннями Пенсійного фонду України", - зазначається у відповіді на запит від Пенсійного фонду. Це на основі постанови Кабміну №1279 від 16.12.2020.

Відповідь Пенсійного фонду України Інформатору про субсидії для окупованих міст
Відповідь Пенсійного фонду України Інформатору про субсидії для окупованих міст

Однак з березня 2022 року мешканці тимчасово окупованих населених пунктів України продовжили отримувати субсидії у тому ж розмірі, як і до початку повномасштабного вторгнення. Відповідно їх можуть досі отримувати мешканці Маріуполя, Мелітополя, Бердянська, Бахмута, Авдіївки, Сєвєродонецька, Лисичанська, Попасної, Вовчанська та інших міст. Причому є випадки, коли гроші надходять на банківську картку особі, яка вже померла у тимчасово окупованому місті. Ми запитали також у Мінсоцполітики, наскільки це законно, що українці отримують субсидії за свою нерухомість на тимчасово окупованих територіях та що їм робити, якщо вони звідти виїхали або особа, яка отримувала гроші померла, але Мінсоцполітики переадресувало цей запит до ПФ. 

На наш попередній запит, де ми питали, чи отримують субсидії мешканці окупованих ще у 2014 році Сімферополя, Ялти, Донецька, Луганська від початку повномасштабної війни у Пенсійному фонді вирішили просто повідомити, скільки грошей витратили на субсидії та житлові пільги з жовтня 2022 року для Донецької та Луганської областей загалом. Як можна зрозуміти, мешканці окупованих протягом 2015-2016 років населених пунктів України ніяких українських субсидій не отримують за нерухомість у цих містах. Також ми питали про окуповані після лютого 2022 року міста, але така інформація "не передбачена звітністю Пенсійного фонду".

А саме нам повідомили, що протягом жовтня 2022 року - квітня 2024 року на житлові субсидії та пільги Луганській області (яка де-факто окупована з липня 2022 року) надійшло 889,9 млн грн. А Донецькій області - 1 млрд 568,5 млн грн за цей же період. Але у відповіді не конкретизували, це на підконтрольній Україні території Донеччини чи на тимчасово окупованій або на обох. А як між містами розділена ця сума - у ПФ не володіють інформацією. 

У міській раді Бахмута, який офіційно було окуповано у червні 2023 року, а бої у місті точилися більше, ніж пів року, наш запит переадресували Головному управлінню Пенсійного фонду України у Донецькій області. Відповідно, у мерії Бахмута не володіють інформацією.

Відповідь заступника начальника Бахмутської міської адміністрації на запит Інформатора
Відповідь заступника начальника Бахмутської міської адміністрації на запит Інформатора

У міській раді Маріуполя нам повідомили, що 27 лютого 2022 року департамент соцзахисту населення міськради припинив функції щодо підготовки документів на виплати та забезпечення фінансування їх. Департамент відключили від усіх державних сервісів та програм нарахування та виплат державної допомоги. Доступу до фізичних носіїв інформації немає, адже будівля департаменту разом з документацією, архівними даними та серверами була знищена під час боїв за місто. Також нам порадили звернутися до Мінсоцполітики та ПФ, щоб дізнатися інформацію. 

Відповідь Інформатору від міської ради Маріуполя
Відповідь Інформатору від міської ради Маріуполя

Ми також відправили запити до головних управлінь Пенсійного фонду у Донецькій та Запорізькій області, щоб отримати дані по конкретних містах. А ще відправили запити у міські ради/військові адміністрації Мелітополя, Сєвєродонецька та Авдіївки. А ще запитали у Мінсоцполітики про дані за березень-вересень 2022 року по Маріуполю та Мелітополю. Відповіді опублікуємо. 

Що відомо про субсидії на окупованих територіях

У 2022-2024 роках мешканці тимчасово окупованих населених пунктів Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської, Харківської областей продовжують отримувати житлові субсидії та пільги. За даними видання NV, за 2023 рік на тимчасово окупованих територіях або у населених пунктах, неподалік яких ведуться бойові дії (та не працюють ПФУ і соцзахист) було виділено 2,26 млрд грн на виплату субсидій та житлових пільг:

  • Харківська область — 26639 домогосподарств отримали 481 млн 959 тис. 241,35 грн;
  • Луганська — 37928 домогосподарств отримали 533 млн 981 тис. 893,62 грн;
  • Донецька — 31745 домогосподарств отримали 426 млн 855 тис. 934,88 грн;
  • Запорізька — 42468 домогосподарств отримали 516 млн 810 тис. 423,23 грн;
  • Херсонська — 23606 домогосподарств отримали 297 млн 365 тис. 546,69 грн.

У 2024 році у Кабміні скорегували свої плани платити субсидії мешканцям тимчасово окупованих територій "до кінця війни". Їх отримують за актуальною інформацію, яка була у базах даних Мінсоцполітики та ПФ у січні 2022 року. З 1 липня 2024 року буде скасоване автоматичне нарахування з виплатою субсидій мешканцям тимчасово окупованих територій та зони активних бойових дій.

До 1 липня їм потрібно подати до Пенсійного фонду заяву з документами, щоб продовжити отримувати субсидії чи пільги, це можна зробити й онлайн (сайт чи мобільний застосунок Пенсійного фонду або Дія). Хто цього не зробить, субсидії не отримуватиме. Звичайно, таке під силу не всім мешканцям окупованих територій, особливо тим, хто похилого віку. 

  Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.