Незалежний консультант з пенсійної справи, юрист Сергій Коробкин дав відповіді на більш розповсюджені питання, щодо пільгових пенсій українців
Особливість пільгових пенсій полягає у зменшенні пенсійного віку. Тобто, чим більший ступінь важкості та шкідливості умов праці, тим нижчий вік виходу на пенсію, менші вимоги до стажу, вищі розміри пенсій. Проте, у майбутніх пенсіонерів є питання, які потребують роз’яснень. На деякі з них дав відповіді експерт Сергій Коробкин 9 лютого у виданні «На пенсії».
Для призначення пільгової пенсії за віком необхідно надавати до міського (районного) відділу пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України довідку підприємства, установи, організації, що підтверджує періоди роботи, які зараховуються до спеціального стажу. Вона повинна бути оформлена у відповідності з додатком №5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637.
У довідці має бути вказано:
За законом, індексація пенсій має відбуватися щорічно з 1 березня. Але порядок такої індексації, зазвичай, додатково визначає Кабінет Міністрів, в тому числі, з урахуванням економічної ситуації в країні. При цьому нові пенсії, зазвичай, або взагалі не індексуються, або індексуються не так суттєво, як ті, що призначені у більш ранні роки.
Безперечно, будь-яке підвищення прожиткового мінімуму має призводити до автоматичного перерахунку пенсії. Це також передбачено законодавством. Хоча, наприклад, в 2024 році зроблено виняток: прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, зростає з 1 січня, а перерахунок пенсій у зв’язку з цим має відбутися з 1 березня.
Якщо весь стаж буде підтверджено, то ви зможете претендувати на доплату за 5 років понаднормового стажу. Це буде 5% від основного розміру пенсії, але не більше, ніж 5% від прожиткового мінімуму (по 1% за кожен рік).
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата за усі періоди роботи з 1 липня 2000 року до моменту призначення пенсії (на підставі даних персоніфікованого обліку, які вже є в Пенсійному фонді). За бажанням, можна додати довідку про зарплату за буть-які 5 років підряд до вказаної дати (якщо це вигідно і збереглися первинні документи, на підставі яких така довідка може бути видана).
В період з 1 березня 2022 року до листопада 2022 року через війну ми працювали на 0,5 ставки і ходили на роботу через день. Як це вплине на нарахування пенсії?
Страховий стаж – це період, за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто все залежить від суми страхових внесків. Припустімо, ви працювали на мінімальну зарплату, а потім перейшли на половину ставки. За таких обставин роботодавець за вас сплачував лише половину мінімального страхового внеску на місяць. В таких випадках до стажу із 30 днів зарахують лише 15. Тобто стаж зараховується пропорційно сплаченим внескам. Якщо ж роботодавець за вас сплачував повний внесок, то і стаж буде зараховано в повному обсязі, тобто календарно – незалежно від того, скільки часу ви фактично відпрацювали.
У нашому інтерв'ю з Олексієм Гончаренком ми з'ясували, які правки очікувати у запропонованому законопроєкті про мобілізацію. Ми не оминали тему боротьби з «ухилянтами» і дізналися, чому агресивний підхід не завжди є найкращим в цій сфері. Детальні відповіді від народного депутата вже скоро!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.