Прийшла повістка на працівника: як має діяти роботодавець в цій ситуації

У роботодавців виникає чимало запитань щодо того, як потрібно діяти в разі надходження повістки чи виклику працівника до ТЦК

Роботодавець, ТЦК
Підприємство зобов’язане оповістити працівника та забезпечити його своєчасну явку в ТЦК

У зв’язку з останніми змінами в законодавстві у сфері мобілізації та військового обліку в роботодавців виникає чимало запитань. Зокрема, як потрібно діяти в разі надходження повістки чи виклику працівника до ТЦК. Відповіді дала юристка практики трудового права Ксенія Лотош 23 травня у своєму блозі на Dev.ua.

Ксенія Лотош зазначила, що сама по собі процедура оповіщення працівника про повістку або виклик до ТЦК не є новою, а передбачалась і раніше Порядком № 1487 (Постанова КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року).

«Водночас 16 травня КМУ затвердив як зміни до вищевказаного порядку (Постанова № 563 — уточнено правила оповіщення при відпустці/відрядженні/лікарняному/дистанційній або надомній роботі — поштою), такі й затвердив окремо уточнену процедуру в Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період Нові правила вже діють — із 18 травня», - пояснила юристка.

Якщо на підприємство надійшла повістка для його працівника, то підприємство, як і раніше, зобов’язане оповістити працівника та забезпечити його своєчасну явку до ТЦК.

У разі порушення цього обов’язку, як правило, на керівника покладається відповідальність за ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді адміністративного штрафу. Якщо порушення станеться в особливий період (що діє наразі), то штраф складе від 34 000 грн до 59 500 грн.

«При отриманні повістки підприємство має не просто передати повістку працівнику на руки, а виконати низку дій (у тому числі, навіть якщо працівник працює дистанційно) для того, щоб передача повістки вважалась правильно оформленою та знизити ймовірність застосування санкцій до керівника», - зауважила Лотош.

Насамперед керівник має видати відповідний наказ про оповіщення працівника, а відповідальні за оповіщення особи ознайомити працівника з наказом під особистий підпис, передати повістку.

Нова редакція Порядку № 1487 передбачає, що при відпустці/відрядженні/лікарняному/дистанційній або надомній роботі працівника оповіщають поштою рекомендованим листом, цінним листом з повідомленням про вручення та описом вкладення. А от Постанова КМУ № 560 такого правила не містить.

Вказаний наказ серед іншого має містити інформацію про підстави та мету видачі наказу (відповідно до отриманого розпорядження), перелік осіб, які підлягають оповіщенню, дата, час і місце їхнього прибуття, способи доставки до ТЦК, інформацію відповідальних за здійснення оповіщення осіб, порядок здійснення контролю за оповіщенням і прибуттям військовозобов’язаних.

У триденний строк із дня видачі наказу роботодавець має письмово повідомити ТЦК про надсилання оповіщення працівника. Відповідно до Порядку № 1487 роботодавець також має проінформувати ТЦК про відпустку/відрядження/лікарняний працівника та надати засвідчені копії/витяги відповідних документів.

Однак на вказаному обов’язки роботодавця не закінчуються — Порядок № 1487 передбачає, що роботодавець має проконтролювати явку працівника, а Постанова № 560 вимагає ще забезпечити прибуття резервістів та військовозобов’язаних шляхом їх перевезення від підприємств до пунктів збору ТЦК або військових частин або звільнення їх від виконання обов’язків з урахуванням часу, необхідного для прибуття до ТЦК, та у разі потреби часу на зворотний шлях.

Також Постанова № 560 зобов’язує невідкладно інформувати ТЦК про працівників, які відмовилися від отримання повісток, і працівників, які написали заяви про звільнення.

Закон про мобілізацію в Україні

18 травня в Україні набув чинності новий закон про мобілізацію. Він передбачає необхідність оновлення військово-облікових даних для чоловіків 18−60 років протягом 60 днів, тобто до 16 липня. У документи військовозобов'язаних, які оновили свої дані, вклеюватимуть VIN-коди (штрих-коди).

Оновити свої дані можна в електронному кабінеті, у мобільному застосунку Резерв+, безпосередньо в ТЦК і СП, а також у ЦНАПі. Також у законі прописано обов’язок завжди носити при собі військово-облікові документи, передбачено нові правила вручення повісток, бронювання, обмеження для ухильників та інше.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube