Існує думка, що після початку військових дій у Курській області росіяни бояться застосувати ядерну зброю проти України, адже вже протягом 10 років унікальні українські фахівці з дніпровського заводу не обслуговують російські ядерні ракетоносії. Інформатор спитав про це у Яна Валєтова - відомого письменника з Дніпра, який раніше працював на Південмаші
У соціальних мережах поширюється конспірологічна версія, згідно з якою російська ядерна зброя не здатна завдавати точних ударів та може навпаки після запуску вдарити по території Росії. Насамперед росіяни погрожували застосуванням ядерної зброї у разі порушення територіальної цілісності - як це зараз відбувається у Курській області РФ. Автори цієї теорії вважають, що все через те, що дніпровський завод Південмаш та Конструкторське бюро Південне, які раніше виробляли ядерні ракети, не обслуговує росіян 10 років, а заміну йому вони не можуть знайти серед своїх спеціалістів. Ми запитали у дніпровського волонтера, письменника та колишнього співробітника Південмашу Яна Валєтова, чи дійсно це так.
У соцмережах нагадують, що російська ядерна доктрина дозволяє використовувати ядерну зброю лише у «виняткових випадках» загрози суверенітету та територіальній цілісності Росії. Раніше неодноразово і Путін і його підлеглі й піддані озвучували непрямі ядерні погрози на адресу України - застосування тактичної ядерної зброї. Те, що зараз українські військові зайняли понад 700 км російської території у Курській області, можна трактувати як загрозу територіальній цілісності. Однак у РФ керманичі держави на цей рейд ВСУ реагують мляво наче не відбувається нічого екстраординарного.
Дніпровський письменник, волонтер та колишній співробітник Південмашу Ян Валєтов прокоментував для Інформатора чутки з соцмереж. На його думку, це нісенітниці, вигадані блогерами. За його словами, те, що росіяни не хочуть використовувати ядерну зброю, ніяк не пов'язано з нібито "обслуговуванням Південмашем російських ракет та систем керування для них". Навпаки обслуговуванням російської атомної зброї займався не Південмаш. А системи наведення для російських ракет не виробляли на Південмаші. Ходову частину для ракет колись виробляли на підприємстві у тоді ще Дніпропетровську, але системами керування займалися інші конструкторські бюро.
"До погроз не завжди треба дослухатися. Вже і Київ за 3 дні обіцяли взяти, проте якось не вийшло. Використання ядерної зброї, як тактичної, так і стратегічної - це безповоротний крок. Як на мене, поки ми не підійдемо під стіни Москви, ми навряд чи щось таке почуємо. Але лякати можна. Я не думаю, що взагалі існує загроза застосування не конвенційної зброї у цьому конфлікті", - стверджує відомий дніпрянин Ян Валєтов.
Путін 12 серпня на нараді щодо ситуації у Курській області заявив, що оцінку дій ЗСУ в Курській області Кремль надасть пізніше. Насамперед за словами Путіна, російські військові мають "видавити супротивника" з території країни. Він також доручив забезпечити надійний захист кордону з Україною.
Крім того, Путін вкотре заявив, що Київ нібито виконує волю західних господарів, і Захід воює з Росією руками українців. Атака на Курську область, на його думку, покликана поліпшити позиції України на переговорах. За його словами, їм "немає з ким вести перемовини" (з боку України).
Путін очікує, що "Київ продовжить спроби дестабілізації у прикордонних регіонах РФ", у тому числі у Брянській області. Він при цьому стверджує, що головна мета операції ЗСУ в прикордонних районах - зупинити наступ російської армії. Цікаво, що т.в.о. губернатора Курської області Олексій Смірнов на зустрічі з Путіним наголосив, що "Україна окупувала 28 населених пунктів" у Курській області з населенням понад 2 тис. мешканців (хоча насправді вже зайнято набагато більше територій і з більшим населенням, бо в одній тільки Суджі проживає 5 тис. мешканців). Водночас нещодавно десятки тисяч росіян втекли з прикордонних з Україною районів Курської області, де ведуться бойові дії. 106 мешканців регіону постраждали від початку бойових дій.
У ніч на 6 серпня ЗСУ увійшли на територію Росії в районі міста Суджа, населення якої становить близько п’яти тисяч осіб. До вечора 7 серпня вони просунулися вглиб території, обходячи Суджу з двох напрямків: північно-східного і південно-східного. У ніч з 9 на 10 серпня російська влада оголосила на території Брянської, Курської та Бєлгородської областей режим так званої "контртерористичної операції", пояснюючи це "загрозою з боку України". Також повідомлялося, що через ситуацію в Курській області окупанти вирішили передислокувати оперативні резерви з різних напрямків фронту у Курську область, де наразі тривають бої.
11 серпня видання Financial Times заявило, що попри відправку підкріплень росіянам не вдалося відтіснити українські війська в Курській області. Згідно з верифікованими фото та відео, можна зазначити, що з моменту початку операції просування ЗСУ склало понад 30 км вглиб, зайнято місто Суджа неподалік від кордону РФ і зупинятися українська армія не планує.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.