Ринок землі в Україні: як змінюються ціни

Читать на русском

Обсяг ринку земель у лютому 2024 року був найбільшим від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, проте ціни майже не змінилися

Читать на русском
Земля, ціни
Ціна купівлі землі в лютому 2024 року становила 41,6 тис. грн/га

Обсяг ринку земель у лютому 2024 року був найбільшим від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, проте ціни майже не змінилися

Середньозважена ціна гектара в лютому становили 41,6 тис. грн проти 41,7 тис. грн/га у січні. Про це йдеться у новому аналітичному огляді, підготовленому KSE Агроцентр за підтримки Програми USAID АГРО. Його 3 квітня опублікував finance.ua.

Ціни залишаються на рівні січня 2024 року

Середньозважена ціна купівлі землі в лютому 2024 року становила 41,6 тис. грн/га (в січні 2024 року — 41,7 тис. грн/га), а середньозважена ціна земель з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» становила 42,5 тис. грн/га (проти 42,2 тис. грн/га в січні).

Ціни на землю в Україні: скільки коштував гектар у лютому 1

«Підтримання цін на рівні попереднього місяця свідчить про те, що зростання ціни в січні 2024 року після відкриття ринку для юридичних осіб може розглядатись не як короткотермінове коливання, а радше зростання внаслідок фундаментальних факторів, таких як очікування підвищення попиту на землю внаслідок розширення переліку учасників ринку», — зазначається у звіті.

В огляді нагадали, що у січні 2024 було зафіксовано найбільше зростання ціни землі впродовж одного місяця з моменту відкриття ринку сільгоспземель в Україні. Середньозважена ціна в січні 2024 року перевищила ціни грудня 2023 року на 13,3%.

Ціни на землю в Україні: скільки коштував гектар у лютому 2

Ринок землі продовжує відновлювати обсяги

Обсяг ринку земель у лютому 2024 року був найбільшим від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну — усього було укладено 9,6 тис. угод купівлі-продажу сукупним обсягом 22,0 тис. га. Цей показник перевищує показники січня 2024 року на понад 50%.

Показники обсягу ринку земель в лютому також суттєво перевищують середньорічні за минулий рік — на 41,6% за кількістю укладених угод і на 53,4% за площею земель, що потрапили в обіг.

Ціни на землю в Україні: скільки коштував гектар у лютому 3

Попередній максимум обсягу ринку після повномасштабного вторгнення був зафіксований у грудні 2023 року, тоді було укладено 8,2 тис. угод купівлі-продажу сукупним обсягом 19,8 тис. га.

Як українці ухиляються від сплати податку на землю

Тіньова оренда землі - ця схема досить масштабна та втрати бюджету від неї не менші, аніж від, наприклад, контрафакту. Йдеться насамперед про оренду сільськогосподарських земель (так звані «паї»).

Суть схеми проста: абсолютна більшість сільгоспземель обробляється на умовах оренди, при цьому значна частина орендних договорів не реєструється належним чином. Відповідно до доходів орендодавців не сплачується ПДФО.
На жаль, дані за 2022 та 2023 рік недоступні, але, за оцінкою CASE Україна, у 2020 році Україна у такий спосіб втратила принаймні 12,5 мільярда гривень.

Можна припустити, що у два останні роки ці втрати стали меншими, але причина тут не підвищення ефективності роботи податківців та правоохоронців. На жаль, просто втрата приблизно чверті земель сільськогосподарського призначення внаслідок окупації та бойових дій.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.