Самогон вирішить проблему з опаленням наступної зими - Андрій Закревський

Підняття енерготарифів не уникнути, паливо подорожчає на чверть, кожен четвертий будинок замерзне – експерт радить, їм можна вижити

Зима під обстрілами
Зима під обстрілами

Наступна зима може стати найбільш важким іспитом для мешканців українських міст з початку повномасштабного вторгнення росії. Руйнування енергетичної інфраструктури російськими обстрілами - це величезний виклик. Особливо для мешканців Харківській, Сумській, Донецькій, Запорізькій, Миколаївській та Одеській областей. Тому вже сьогодніслід мобілізувати всі наявні ресурси – держави, міста, свого ОСББ та власної родини – аби забезпечити захист собі та рідним. Про те, як це можна зробити, розповів експерт по енергетиці Андрій Закревський.

 


За словами Андрія Закревського, зараз Україна продовжує рекордними об’ємами качати енергію з Європи. Тому і у Харкові, де об’єкти енергетики особливо постраждали під час нещодавнього обстрілу, енергія невдовзі з’явиться. І чим більше ми виконаємо перетинань власних мереж перетинань з Європейською системою – тим більше сталою буде наше енергетична система. Але ми на 30-40% будемо залежати від донатів з Європи. У самої ж країни залишилася лише базова електрогенерація атомних станцій. Всі інші маневрові потужності, які у нас були – теплові та гідро – винесені. 

Допомога Європи означатиме підняття тарифів 

«Зараз маємо лише один рецепт: збільшити кількість перетинань з Європою. Ще добре, що це сталося зараз, а не два роки тому – немає валового ефекту. І держава буде розраховуватися за цю допомогу по ринковим цінам. Не вірю, що в нас будуть формуватися ціни, як в Європі – коли ви ставите лічильник, який буде умовно видавати енергію вночі майже безкоштовно, а у пікові години – у сто разів дорожче. У нас буде просто підвищення тарифів. І уникнути його технічно неможливо», – вважає експерт.

А якщо не буде підвищення тарифів – не буде проіндексована пенсія, фронт недоотримає снарядів. Гроші будуть звідкись зняті для того, щоб знизити соціальне напруження. Але це просто приховування проблеми.

«Перший висновок: підняття тарифів. Другий: якщо не встановити величезної кількості перетинань з Європою – будуть графіки відключень. Бо наші атомні станції можуть давати лише 80% необхідної пікової енергії. Відновлення теплових станцій займе рік чи два», – додає він.

Але найбільш проблемною, на думку Андрія Закревського, є ситуація з теплом. Якщо з єлектрикою ми можемо обійтися двогодинними відключеннями, підвищенням тарифів тощо, то з теплом вибір нелегкий. Тому сьогодні вкрай потрібно, щоб кожен з нас почав напружувати свою місцеву владу встановлювати газові котли – робити індивідуальне опалення. Також треба кричати, щоб встановити кришки над Шебелинкою, аби її зберегти. Треба зберегти нашу ГТС.

Росія спробувала дві речі: вдарити по газорозподільчій системі та по підземному газосховищу. Ми вміємо це швидко відновлювати. Але для таких міст як Суми, Харків, Миколаїв чи Одеса це дуже відчутно. Можливо, ставка ворога якраз і робиться на те, що холод та темрява, відсутність елементарних умов для життя зроблять те, чого не вдається ракетам – викличуть у людей поразницькі настрої. Тому й потрібно навчитися боротися з погодними іспитами, як з ворожими атаками. Як виявляється, це не так вже й складно. 

Потрібні ефективні державні та місцеві програми 

Експерт підкреслює, що потрібно, аби активніше працювала державна програма, згідно з якою планується встановити десятки газопоршневіих електростанцій для розподілу теплоенергогенерації. Але додає, що Харкову це мало, що дає – більшість багатоповерхівок працюють на електроенергії. І є сотні великих «сталінок» з центральним опаленням – там потрібно бити стіни та встановлювати індивідуальні газові котли. А це потрібно дозволити привезти та встановити.

«26% будинків Харкова наступною зимою замерзатимуть. Про це говорили ще влітку 2022 року. І саме через цю загрозу казали про необхідність евакуації. Тоді ми відносилися до цього серйозно. А зараз здається, що ні. Повинна працювати державна програма по установці газових котлів та котельнь. І ця газифікація повинна відбутися дуже швидко. Але через мобілізацію у комунальників не вистачає працівників-чоловіків. А ще є котельні на скрапленому природному газі або пропан-бутані, які дають тепло. Ось їх можна поставити», – вважає Андрій Закревський.

В той же час він каже, що ситуація з водопостачанням та каналізацією у багатоповерхівках краще. За два роки ми досягли того, що практично біля кожної насосної встановлені генератори, які нам подарували. Лікарні забезпечені повністю. І так во Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Києві, Полтаві – до самого Харкова. Практично всі школи з генераторами. Тому перекачувальні станції у більшості ними забезпечені. Якщо ні – перевірте в своїй школі чи перекачувальній станції, які є поряд. З генераторами усі АЗС. Але їх потрібно запустити та змастити.Але в цих питаннях дуже важливу роль відіграють ті, кому мешканці доручили керувати своїми багатоквартирними будинками.

«Кожний багатоквартирний будинок бажано забезпечити генератором – щоб не замерз насос та каналізація. Якщо його досі немає – потрібно поставити. Зараз існує чимало програм по поставках генераторів. Або зібрати гроші самим та купити. І це означає, що мешканці помилилися у виборі керуючого їх будинком, який не бажає написати листа до благодійного фонду та отримати генератор – як це зробили інші. Звільніть таку людину. Ситуація погана, щоб ї виправити всім потрібно почати діяти», – доводить експерт. 

Врятує національний продукт – самогон

Якщо казати про опалення, то експерт радить придбати спиртовий камін – бажано у оболонці з каменю – запастися паливом чи самогонний апарат. Та влітку зробити запас спирту.

«Каміни коштують від 700 гривень до 4000 та вище. Його достатньо щоб зігріти кімнату – та й обирати варіант можна з урахуванням розмірів приміщення. Витрачає приблизно 200 міліграмів на час. Після цього він віддає тепло приблизно дві години. Чим чистіше паливо – тим менше конденсату на вікнах. Одну кімнату вистачає опалювати 4-5 годин на день, витрачаючи літр палива. Його ціна для кожного буде різною. Якщо сам зробиш самогон – приблизно 45 гривень на день. Або півтори тисячі гривень на місяць. На сьогодні – це найкращий аварійний варіант опалення», – ділиться власним досвідом Андрій Закревський.

На його думку, від холоду страждатимуть не тільки житлові приміщення: до Харкова повернулося дуже багато бізнесу. Для них можна порадити автономні опалювачі LPJ, які працюють на пропан-бутановій суміші. Їх продають разом з електрогенератором та когераційною установкою, яка дає тепло. Все це дуже ефективно працює. Але у квартирах таке обладнання недоречно – буде надлишкове тепло. Хіба що у великих приватних будинках.

Для забезпечення себе електрикою достатньо двох сонячних панелей потужністю 300-400 Вт плюс китайський інвертор загальною вартістю 29 тисяч гривень. І забуваєте про пікові навантаження літом та взимку. Уявіть, що майже всі хатні електроприлади споживають досить небагато енергії – у середньому, 300 Вт. Навіть якщо ваші панелі знаходяться у тіні, буде достатньо півгодини щоб зарядити телефон – коли сонце буде у просвіті.

«Китайці це зрозуміли давно. Але як можна досі не поставити сонячну панель в Одеській області? Адже вона там цілий рік працюватиме. До речі, зараз в Європі зачинився завод по виготовленню панелей через їх надлишок. Тому ціни значно впали – час вигідно придбати. Дві панелі зовсім нескладно встановити. Там все вже підготовлено замість вас», – зазначає експерт.

Він радить вже зараз діставати генератори та зробити їм огляд. Також запасатися спиртом.
«Додавання до бензину 15-20% спирту на настройках генераторів не відобразиться. Бо у нас акцизи на паливо будуть зрівнюватися з Євросоюзом. Тому паливо подорожчає ще на чверть», – резюмує енергетик.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube