Держава продовжуватиме виплачувати пенсії з солідарної пенсійної системи, але вони будуть невеликими
Зважаючи на демографічні виклики, держава в майбутньому може не мати можливості забезпечувати високий рівень соціальних пенсій. Тому українцям рекомендується вже зараз розпочати самостійне накопичення коштів на старість та планувати працювати якомога довше. Навіть за відсутності на даний момент обов'язкової системи накопичувального пенсійного забезпечення, важливо подбати про своє майбутнє самостійно, відкладаючи кошти на власний рахунок.
Про це заявила перша заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак розповіла в ефірі телеканалу "Еспресо". Вона запевнила, що солідарна пенсійна система в Україні збережеться, проте виплати за нею очікуються невисокими.
"Солідарні пенсії будуть, це гарантія від держави. Але солідарні пенсії зазвичай у європейських країнах – це мінімальна гарантія, а якщо людина хоче собі високу пенсію, то вона здійснює накопичення під час життя", – сказала заступниця міністра.
Марчак при цьому нагадала, що у США солідарних пенсій взагалі немає і громадяни мають накопичувати кошти для життя на пенсії самостійно.
"В Україні ми маємо побудувати три елементи пенсійної системи: солідарні пенсії вже є... Крім того, нам треба починати роботу над запровадженням загальнообов'язкової накопичувальної пенсійної системи, бо демографічна ситуація у нас вже зараз дуже критична. У нас сьогодні один платник податків забезпечує пенсію для одного пенсіонера. Надалі ситуація, скоріше за все буде погіршуватися", – розповіла посадовиця.
Тому вона рекомендувала українцям вже зараз почати відкладати додаткові кошти на пенсію і готуватися працювати, поки це буде можливо.
"Тому перше – здійснювати накопичення для самого себе, навіть поки немає ще накопичувальної обов'язкової системи, накопичувати на свій власний рахунок... Друге – ми маємо бути країною активного довголіття. Тобто ми маємо бути зацікавлені і маємо бути спроможні працювати так довго, як ми зможемо", - заявила Марчак.
У пенсійної системи є три рівні – солідарний, обов’язковий накопичувальний і недержавне пенсійне забезпечення. Та майже всі українські пенсіонери сьогодні живуть завдяки саме солідарному рівню.
У квітні 2024 року Верховна Рада провалила голосування у першому читанні за законопроєкт №9212 про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення, ініційований депутатами від "Слуги народу". Спочатку він передбачав запровадження вже з 2024 року другого рівня пенсійної системи – обов'язкових накопичувальних пенсій, які на першому етапі співфінансуватиме держава.
Для прийняття за основу законопроекту Про накопичувальне пенсійне забезпечення не вистачило всього 12 голосів. На підтримку проекту виступило 214 народних депутатів України. В результаті, нардепи прийняли рішення відправити законопроект на доопрацювання. Про це 8 травня повідомили на офіційному сайті Верховної Ради.
Перед цим, у вересні минулого року прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що влада планує запустити накопичувальну пенсійну систему у 2025 році.
Нагадаємо, що в Україні завершилась ідентифікація пенсіонерів-ВПО. Для проходження ідентифікації був відведений тривалий період – з 1 липня 2023 року по 31 березня 2024 року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.