Що буде з цінами та курсом гривні - НБУ дав тривожний прогноз

В НБУ повідомили, що зростання споживчих цін пришвидшилося через збільшення витрат бізнесу на електроенергію та оплату праці, частково позначилося на цінах і певне послаблення курсу гривні

НБУ, прогноз
Інфляція пришвидшилася, повідомили в НБУ

В НБУ зауважили, що на початку цього року інфляція була низькою, але впродовж останніх місяців пришвидшилася – до близько 5% у річному вимірі. Проте, регулятор запевняє, що послідовні дії НБУ дадуть змогу загальмувати інфляцію вже наступного року. Такий прогноз НБУ дав 22 серпня в своєму щоквартальному інфляційному звіті.

В Україні пришвидшилася інфляція. Така тенденція була очікуваною, зазначили в НБУ, її передбачили раніше.

«Зростання споживчих цін передусім пришвидшилося через збільшення витрат бізнесу на електроенергію та оплату праці. Частково позначилося на цінах і певне послаблення курсу гривні. Ураховуючи ці ж чинники, а також підвищення акцизів на паливо та дещо гірші врожаї порівняно з минулим роком (зокрема овочів), НБУ очікує певного пришвидшення інфляції й наступними місяцями. Однак це пришвидшення буде доволі помірним. За прогнозом НБУ, наприкінці року інфляція становитиме 8,5%. Що дуже важливо, згідно з опитуваннями населення теж очікує, що зростання цін буде помірним», - зауважили в Нацбанку.

Щодо коливання курсу кривні, то НБУ обмежуватиме коливання курсу та контролюватиме ситуацію на валютному ринку.

«НБУ також забезпечуватиме такий рівень ставок за гривневими депозитами, який захищатиме заощадження населення від інфляційного знецінення. Це підтримуватиме довіру до гривні та обмежуватиме тиск на валютному ринку», - заявили у регулятора.

Там запевнили, що послідовні дії НБУ дадуть змогу загальмувати інфляцію вже наступного року.

«Допомогти в цьому має й сповільнення інфляції в країнах, з якими Україна веде торгівлю. Крім того, очікується зниження цін на енергоносії у світі, зокрема нафту. За припущеннями НБУ, в наступні роки з огляду на нарощування видобутку нафти багатьма країнами вона подешевшає з 80-85 дол. США за барель до рівня нижче 75 дол. США за барель. З урахуванням цих чинників уже влітку наступного року інфляція почне сповільнюватися і наприкінці 2025 року знизиться до 6,6%. У 2026 році згідно з прогнозом інфляція продовжить знижуватися та повернеться до показника 5%, що є ціллю НБУ», - пояснили в Нацбанку.

Прогноз курсу гривні та цін на осінь

Фінансові аналітики, банкіри та населення готуються до зростання курсу долару. Про це свідчать результати опитування Національного банку України:

  • Фінансові аналітики очікують курс 43,36 грн/долар. Це вище за попередній прогноз за червень (42,80 грн/долар).
  • Банкіри прогнозують курс на рівні 43,15 грн/долар. Це вище, ніж попередній прогноз за квітень (41,69 грн/долар).
  • Населення прогнозує курс на рівні 42,69 грн/долар. У червні громадяни чекали на курс 42,51 грн/долар.
  • Керівники підприємств чекають на курс на рівні 41,61 грн/долар (дані за травень).

Щодо цін на продукти харчування, то виробники кажуть, що  запас міцності» у них закінчується, тому надалі ціни на продукти лише розганятимуться. Особливо великим ударом для багатьох підприємств стали масові відключення електроенергії у липні. Це змусило заводи працювати на генераторах, а електроенергія від них дорожча за мережеву в декілька разів.

Голова концерну «Ярослав» (до його структури входить Київська макаронна фабрика) Олександр Барсук каже, що вони вже підвищили ціни на макарони на 2 гривні (до 22 гривень за кілограм). Аргументи такі ж, як і в хлібопекарів, — суттєве подорожчання борошна.

В Асоціації виробників молока зазначають, що на початок серпня через скорочення виробництва молока та його подорожчання, а також перебоїв з електроенергією, молочні продукти вже подорожчали. А до кінця року цінники збільшаться на 20%.

Ситуація на плодоовочевому ринку швидко змінюється. Що буде з цінами з осені багато в чому залежить від того, як спрацюють сховища овочів. І якщо відключення світла в Україні триватимуть, не виключено, що на овочах з'явиться «генераторна націнка». Підсумкові цінники може відкоригувати й імпорт овочів — продукція може подорожчати через зростання валютного курсу, а слідом за нею підтягнуться й ціни на українські овочі.

В НБУ також прогнозують поступове, але неминуче зростання цін на пальне в Україні. Однією з основних причин є поступове підвищення акцизів на пальне до 2028 року, що наблизить їх до європейських стандартів. В НБУ повідомляють, що зростання цін на пальне прискориться наприкінці 2024 року – на початку 2025 року. Саме тоді запаси будуть вичерпані, а вплив підвищення акцизів та послаблення гривні стане більш відчутним. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube