Що не так з програмою 5-7-9, - пояснили у Всеукраїнській спілці виробників будматеріалів

Президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів Костянтин Салій розповів, у чому мінуси програми 5-7-9 для виробників будматеріалів та чому виробники намагаються не брати кредити

5-7-9, виробництво будматеріалів
Виробництво будматеріалів, 5-7-9, кредити

Президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів Костянтин Салій зазначив, що урядовою програмою кредитування 5-7-9 можуть скористатися лише дрібні підприємства. Для інших не вистачить запропонованих програмою 5-7-9 коштів на жодну важливу процедуру. Те ж саме стосується і міжнародних грантових програм, які зазвичай пропонують невеликі для виробників будматеріалів суми. А у комерційних банків для виробників - кредити з високими ставками під заставу майна. 

Як пояснює голова профільної спілки виробників будівельних матеріалів Костянтин Салій, урядова програма 5-7-9 дуже гарна, якщо ви є мікровиробником. Є, наприклад, велике виробництво плитки, яке жене мільйони квадратних метрів. У нього є 2 великі кар’єри, є цехи під 100 тис. кв. м, понад 13 печей. З такими розмірами програми 5-7-9 ніяк не допоможе (у т.ч. і релокуватися), там потрібні мільярди.

"Середній виробник може скористатися цією програмою (дехто з наших членів і партнерів користується), щоб поліпшити якусь частину своєї технологічної лінії. А от мікровиробники («гаражники»), які роблять будівельни суміші невеликими партіями або які роблять литво для парканів, у яких працює до 10 людей, вони широко скористалися такою програмою ще з 2022 року - це ініціатива для мікробізнесу", - наголошує Костянтин.

Комерційні банки теж з 2022 року пропонують невигідні для бізнесу умови. Як зазначає експерт, зараз вони не такі, щоб можна було спокуситися - 25-28% річних. При цьому треба брати кредит в іпотеку, під заставу працюючого бізнесу. А у будь-який момент такий бізнес може бути зруйнованим. А виплачувати його якось потрібно буде. Порівняно з довоєнними показниками зараз виробники будматеріалів створюють лише близько третини того обсягу продукції, який галузь виробляла у 2021 році. А якихось сподівань на різке зростання попиту на будматеріали влітку та активне зростання будівництва наразі не спостерігається. 

"Великому і середньому виробнику, якщо у нього прилетить ракета та зруйнує виробництво (а у нас є такі випадки, понад 330 великих та середніх підприємств по Україні знищено обстрілами і бомбардуваннями), ця програма ні про що.  Треба робити спеціалізований державний фонд. 

Я особисто пропонував, щоб у Державному агентстві з відновлення поміркували, яким чином це зробити, або щоб якийсь департамент матеріальних ресурсів, резервів і відбудови був зроблений. Просто щоб були люди, які розуміли матеріальні ресурси і резерви відбудови. Але не був почутий. І нікого не побачив у Держвідновлення з будівельної галузі всередині чиновницкого колективу (не кажучи про радників). Зараз ситуація не поліпшилася", - ділиться Костянтин. 

Він зазначає, що є і невеликі грантові програми від закордонних організацій та уряду. Наприклад, за однією з них бізнесу могли дати по 200 тис. грн. Але для середнього та великого бізнесу цих коштів не вистачило б ні на що. Втім, є й більш пристойні суми. В рамках державної програми "єРобота" понад 10 тисяч українців отримали гранти (до 250 тис. грн пропонували на відкриття власної справи), на що держава витратила 5,5 млрд грн. А от американський державний фонд USAID на початку 2024 року проводив конкурс, в ході якого переробні підприємства могли отримати від 150 до 500 тисяч доларів. 

"На цю допомогу (у 5 тисяч доларів - Ред.) не можна навіть ларьок (МАФ - Ред.) у Києві поставити. Можна купити хіба що апарат для сушіння насіння соняшників, щоб продавати потім. А от зробити завод, який виробляє будівельні суміші або виробляє 200 тисяч цегли на рік, цих 200 тисяч гривень їм не вистачить ні на що: ані на оренду земельної ділянки, ані проєкт зробити, ані побудувати чи реконструювати непристосоване приміщення, ані оплатити приєднання до електромереж.  (а великі заводи можуть виробляти понад 20 млн цегли на рік). Якщо б давали 200 мільйонів гривень, то можна легко створити або модернізувати працююче підприємство", - обурюється президент спілки. 

Про держпрограму «Доступні кредити 5-7-9» 

Державну програму «Доступні кредити 5-7-9» створили за ініціативою президента України та Кабміну, щоб підтримати розвиток малого бізнесу. ФОП або юридична особа, що є учасником програми може отримати позику до 50 мільйонів гривень на строк до 3 або до 5 років, залежно від цілей фінансування. Крім того, ставки 7 та 9% можна зменшити, створюючи нові робочі місця. Так, за кожного найнятого працівника бізнес отримує знижку 0,5% річних. Проте зауважте, що ставка не може бути нижчою за 5% річних. Пільговий державний кредит «5-7-9» для бізнесу дають з певною метою. Це може бути:

  • купівля та ремонт приміщень,
  • придбання чи модернізації основних засобів,
  • придбання прав інтелектуальної власності,
  • збільшення обігових коштів до 25% від вартості інвестиційного проєкту,
  • рефінансування наявної заборгованості.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube