Скільки коштує працевлаштувати іноземця на будівництво: покрокова інструкція

Для того щоб іноземець зміг офіційно працюватися в Україні, його роботодавець має отримати дозвіл, а вартість цього дозволу залежить від того, на який термін винаймають спеціаліста.

Скільки коштує працевлаштувати іноземця на будівництво: покрокова інструкція
Відбудова України буде перекриватися за рахунок, у тому числі, іноземних громадян

За два роки кількість офіційно зареєстрованих робітників у будівельному секторі скоротилася більше ніж на 25%. Нестача спеціалістів у цій галузі сягає наразі близько 40%. Як винайняти іноземця для роботи на будівництві в Україні, розповіла «Україні на часі» адвокат, кандидат юридичних наук, керуюча Адвокатським бюро «Анни Даніель» Анна Даніель. 

Станом на січень 2024 року в будівельній галузі України працювали близько 300 тисяч людей. Це набагато менше, ніж у довоєнний період.

 

«Звичайно, ситуація в Україні складна і повномасштабне російське вторгнення на нашу територію призвело до посилення заходів з мобілізації. Тому чоловіча частина населення воює на фронті, захищаючи нашу країну. Відповідно, кількість працівників постійно зменшується. У зв'язку з чим виникає поняття трудова міграція», - пояснила адвокат Анна Даніель.

До повномасштабної війни в Україні вистачало людей на будівництві. Але зараз працювати к нам їдуть трудові мігранти.

«У нас є відповідна законодавча база, яка регулює ці моменти. Є підписана Європейська конвенція про правовий статус трудових мігрантів, яка ратифікована Верховною Радою ще у 2007 році. Тому поняття «трудовий іммігрант» для українського законодавства та для України, в цілому, не нове», - пояснила юристка.

Що мають зробити іноземці, якщо захочуть працювати в Україні:

  • отримати дозвіл на офіційне працевлаштування,
  • отримати дозвіл на імміграцію, щоб приїхати на територію України,
  • отримати імміграційну візу
  • перетнути державний кордон України.

«Найбільш складною є ситуація для роботодавця. Тому що саме роботодавець зобов'язаний, згідно з законом, працевлаштувати і взяти на себе відповідальність щодо трудового мігранта. Тому що саме йому потрібно отримати отой дозвіл, про який йде мова. І бувають складнощі з його отриманням», - йдеться у поясненнях адвокатки.

Що потрібно роботодавцю, щоб отримати дозвіл:

  • подати заяву,
  • подати копії документів особи, яку він планує працевлаштувати (паспорт іноземця, перекладений на українську мову, фотокартку робітника),
  • надати проєкт трудового договору.

«Дотримуючись нашого Кодексу закону про працю, трудовий договір обов'язково укладається у письмовій формі, тому що жодного працівника до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, допускати не можна. Тому для легального працевлаштування розробляється спеціальний проєкт договору, отримується дозвіл на певний період часу», - сказала адвокатка Анна Даніель.

За її словами, дозвіл може бути на строк від 6 місяців до 3 років. Після закінчення терміну цього дозволу його можна буде продовжувати. Рішення про видачу дозволу офіційно приймається протягом 7 робочих днів.

Скільки коштує отримати дозвіл

За дозвіл роботодавець сплачує кошти, залежно від тривалості його дії. Вартість документа, який видається на 6 місяців, стартує від трьох прожиткових мінімумів. Зараз один прожитковий мінімум, за словами адвокатки, це 3028 грн. Тому вартість дозволу на пів року на сьогодні дорівнює 9084 гривні.

«Якщо дозвіл видається від 6 місяців до року, то відповідно 5 прожиткових мінімумів. Тобто сума за дозвіл вже буде 15 140 гривеньЯкщо дозвіл необхідно отримати від року до 2, то це вже 8 прожиткових мінімумів - 24 224 гривні. І якщо від 2 до 3 років, то це вже 10 прожиткових мінімумів, а це 30 280 гривень», - розповіла керуюча Адвокатським бюро «Анни Даніель» Анна Даніель.

Для роботодавця є відповідальність за порушення у сфері працевлаштування іноземців.

«Якщо цього дозволу не має, то відповідно буде стягуватися штраф. Це 20-кратний розмір мінімальної зарплати. Якщо у нас мінімальна зарплата станом на 1 січня цього року 8 тисяч гривень, то зрозуміло, що 160 тисяч гривень за порушення законодавства буде зобов’язаний сплатити роботодавець», - пояснила юристка

В Івано-Франківській області з червня місяця мали почати залучати іноземців до будівельних робіт.

«На нас чекає збільшення іноземних громадян на будівельних майданчиках та на наших вулицях. Відбудова буде перекриватися за рахунок саме них», - розповіла адвокат, кандидат юридичних наук, керуюча Адвокатським бюро «Анни Даніель» Анна Даніель.

Інформатор писав, що мігранти з Азії та Африки в Україні працювати не можуть.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube