Ресурсу для підвищення пенсій не вистачає, повідомила міністрка соцполітики Оксана Жолнович
Через виїзд великої кількості українців за кордон кількість платників Єдиного соціального внеску в Україні вже менша, ніж кількість пенсіонерів. Тому у держави не вистачає ресурсу для збільшення виплат. Про це повідомили в Мінсоцполітики, пише 4 липня БізнесЦензор.
Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович заявила, що країні не вистачає ресурсу для збільшення виплат пенсіонерам.
"Через зменшення кількості людей, бо велика кількість їх або воює, або виїхала рятувати своє життя, ми втрачаємо можливість для соціального захисту громадян. У нас не вистачає ресурсу щоб підтримати або збільшити пенсії для наших пенсіонерів і сьогодні практично всі вони на межі бідності. Так, у нас зросла бідність", – сказала Жолнович.
Очільниця Мінсоцполітики уточнила, що наразі платників Єдиного соціального внеску в Україні вже менше, ніж пенсіонерів.
"У нас сьогодні критична ситуація з пенсійним забезпеченням, адже 9,5 млн людей платять ЄСВ, а 11 млн пенсіонерів пенсію отримують... Це дуже несприятливе співвідношення для того, щоб посилювати соціальний захист в солідарній пенсійній системі, для наших громадян", – пояснила Жолнович.
Водночас вона анонсувала зміни до законодавства, які мають зробити більш справедливими пенсії для тих пенсіонерів, яким вони були призначені відносно давно. За словами Жолнович, це перша частина великої реформи, яка має об’єднати усі соціальні виплати у єдиний Соціальний кодекс. Другою частиною реформи має стати запровадження накопичувального рівня пенсійної системи.
"Ми повинні дати можливість нашим громадянам, які сьогодні працюють, створити власні заощадження для того, щоб мати можливість забезпечити себе на пенсії в майбутньому. Крім того, як показує практика інших країн, такі накопичення є ще й дуже хорошим внутрішнім інвестиційним ресурсом, який нам потрібний для відновлення", – додала Жолнович.
Зміни щодо пенсійної системи України називаються в меморандумі МВФ “комплексним концептуальним базисом для покращення пенсійного забезпечення” і включають перегляд впровадження другого рівня пенсійного забезпечення. У меморандумі зазначено, що зростання видатків на пенсійне забезпечення має відбуватися лише за умови збалансування ресурсів пенсійного фонду, зокрема через середньостроковий аналіз фіскальної стійкості та аналіз боргового навантаження.
Зокрема, МВФ пропонує заборонити запровадження нових спеціальних пенсій або надання додаткових пільг до існуючих пенсійних виплат. Також не рекомендується збільшувати виплати шляхом дискреційного підвищення або зміни існуючих зобов’язань для скорочення віку виходу на пенсію.
Механізм підтримки вразливих верств населення передбачає вдосконалення адресності та верифікації пільг для незахищених верств. Різні програми соціальної підтримки будуть об’єднані в єдиний пакет соціальної підтримки на основі індивідуальної потреби, незалежно від статусу одержувача, будь то внутрішньо переміщена особа чи громадянин з іншим статусом. Проте ці зміни в соціальному забезпеченні поки що є проєктними, і часові рамки впровадження пенсійної реформи та соціальних виплат у меморандумі не вказано.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.