У Гаазі запрацював Реєстр збитків для України - як в Дії подати заяву на компенсацію

Читать на русском

Першочергово прийматимуться заяви щодо пошкодженого або знищеного житлового нерухомого майна

Читать на русском
Дія
На першому етапі роботи Реєстр збитків для України, тобто, з 2 квітня, подати заявку до нього можна буде через застосунок чи портал Дія

Першочергово прийматимуться заяви щодо пошкодженого або знищеного житлового нерухомого майна

У Гаазі 2 квітня 2024 року відкривається Реєстр збитків для України. Так, громадяни України, які постраждали через війну можуть подати заяву безкоштовно через Дію. Потрібно лише надати необхідну інформацію та докази.  

Як йдеться у матеріалі Dev.ua, реєстр є першим компонентом майбутнього міжнародного компенсаційного механізму, який створять окремим міжнародним договором у співпраці з Україною. Далі з'явиться комісія з розгляду претензій та компенсаційний фонд.

Хто може подати заяву

Усі фізичні та юридичні особи, а також держава Україна (включаючи регіональні та місцеві органи влади, а також підприємства, що перебувають у державній власності або під контролем держави), можуть подавати заяви до реєстру, якщо їхні заяви відповідають критеріям прийнятності. Очікується, що спочатку процес подачі заяв відкриють саме щодо пошкодженого та знищеного житлового нерухомого майна.

Які заяви можуть внести до реєстру

Загалом, для того, щоб заяви були внесені до реєстру, вони повинні стосуватися збитків, втрат або шкоди, які:

  • були завдані 24 лютого 2022 року або пізніше,
  • були завдані на території України, в межах її міжнародно визнаних кордонів, включаючи територіальні води,
  • були спричинені міжнародно протиправними діями рф в Україні або проти України.

Рада Реєстру прийняла рішення, що категорії, як очікується, включатимуть заяви, пов’язані з:

  • втратою життя, катуваннями та сексуальним насильством, а також тілесними ушкодженнями,
  • вимушеним переміщенням та примусовим переселенням осіб,
  • втратою майна та доходів, а також з іншими видами економічних втрат,
  • пошкодженням критичної інфраструктури та інших державних об'єктів,
  • пошкодженням об’єктів історичної та культурної спадщини,
  • шкодою навколишньому середовищу та іншими категоріями, визначеними Радою.

Як подавати заяву в Дії

25 березня 2024 року очільник Мінцифри Михайло Федоров і виконавчий директор Реєстру збитків Маркіян Ключковський підписали угоду про обмін електронними даними, завдяки якій українці зможуть за декілька кліків подати заяву про відшкодування збитків, завданих російською агресією в Дії. Для подання заяв фізичні особи можуть використовувати вебпортал електронних послуг Дія, в тому числі застосунок.

Для подання заяв до реєстру не потрібно відправляти паперові документи, але всю доказову базу, наявну в особи, потрібно завантажувати в Дії, у розділі «ідентифікація заявника», в якому потрібно буде заповнити інформацію про себе, розділ «ідентифікація майна» і все, що стосується нерухомості. Реєстраційні дані теж потрібно заповнити. 

Заявники мають підтвердити за допомогою фото, відео, експертних звітів, актів огляду, що «в такий-то час в такому-то місці було здійснено руйнування чи пошкодження». Важливо розуміти, що Реєстр не є судом, трибуналом, компенсаційною комісією або компенсаційним фондом. Він не розглядатиме заяви, що надходять до нього, по суті, не оцінюватиме їхню вартість і не призначатиме жодних виплат. Ці функції виконуватиме міжнародний компенсаційний механізм, який створять в майбутньому. Реєстр є лише першим кроком на шляху до такого механізму. Роботу над створенням компенсаційного механізму вже розпочато.

Після створення компенсаційного механізму робота Реєстру продовжиться в рамках нової структури, і всі внесені до нього заяви та докази будуть передані до неї. Адміністратори Реєстру очікують щонайменше 6-8 мільйонів заяв, можливо, до 10 мільйонів. 

Українці виграли 397 судів щодо відшкодування збитків росією

За даними Опендатамедіа, щонайменше 397 рішень винесли українські суди щодо відшкодування шкоди, завданої військовою агресією росії, з початку повномасштабного вторгнення. Кількість таких справ стабільно зростає: так, у 2022 році їх було 44, а у 2023 році — вже 262 рішення.

За три місяці 2024 року до реєстру додалось вже 91 судове рішення щодо відшкодування рф збитків, спричинених війною. Більшість рішень стосується стягнень на користь людей — 292, ще 105 рішень винесено на користь бізнесу. У 2024 році вже розглядається щонайменше 487 справ проти країни-агресорки, з них 310 справ порушені громадянами та 177 — бізнесом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.