У Мінфіні відповіли, чому заборонили Кличку фінансувати будівництво фортифікацій Чернігова - документ

У Міністерстві фінансів України дали відповідь на запит Інформатора, чому Києву заборонили виділити гроші на будівництво фортифікацій у Чернігові, а Броварам - у Білопіллі Сумської області

Кличко, міністр фінансів Сергій Марченко
Сергій Марченко, Віталій Кличко, оборонні укріплення

Міністерство фінансів України заборонило міськраді Києва виділяти гроші на будівництво укріплень у Чернігові. Також заборонило місту Бровари Київської області виділити гроші місту Білопілля на Сумщині для часткової оплати встановлення бетонних пірамідок. Однак виділяти гроші на відновлення інфраструктури місту в іншій області можна. За словами чиновників Мінфіну, виділяти гроші можна лише на оборону своєї місцевості, а якщо є бажання підтримати громади інших областей - то краще виділяти гроші з бюджету Києва до Кабміну, а там вже розберуться.

"Мінфін є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує, зокрема, формування та реалізує державну фінансову, бюджетну і боргову політику, державну політику у сфері міжбюджетних відносин та місцевих бюджетів. Повномасштабна агресія російської федерації суттєво вплинула на фінансові ресурси як державного бюджету, так і бюджетів місцевого самоврядування. В умовах дефіциту ресурсів одним з основних завдань є ефективність використання цих ресурсів.

Під час опрацювання звернень органів місцевого самоврядування щодо погодження передачі міжбюджетних трансфертів Мінфін аналізує бюджетні показники місцевих бюджетів на предмет їх достовірності, ефективності використання та забезпеченості для виконання основних завдань і законодавчих підстав для прийняття рішення щодо передачі міжбюджетного трансферту", - мовиться у відповіді Інформатору.

У відомстві зазначають, що законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про основи національного спротиву» передбачено, що до повноважень виконавчих органів міських рад у галузі оборонної роботи належать "організація й участь у здійсненні заходів і виконанні завдань територіальної оборони на відповідній території та забезпечення належного фінансування заходів територіальної оборони місцевого значення". А у Бюджетному кодексі України записано, що до видатків, які можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на заходи і роботи з територіальної оборони та мобілізаційної підготовки місцевого значення. Тобто це означає, що громади (у т.ч. Київ та Бровари) можуть фінансувати будівництво укріплень лише на своїй території, а в іншій області щось фінансувати забороняється.

Однак чи можуть Київ та Бровари фінансувати будівництво укріплень в межах Київської області далеко від цих населених пунктів - у Мінфіні не повідомили. Вірогідно, за логікою міністерства, їх для цього потрібно буде переказати кошти в обласний бюджет. Але, щоб з'ясувати, як це працюватиме насправді - ми відправимо до Мінфіну ще один запит. Втім, у Мінфіні не можуть не розуміти логіку мерій Києва та Броварів - у разі наступу росіян на Київ знову з Брянської області Росії, то шлях загарбників лежатиме через Сумську та Чернігівську області, а хотілося з запобігті потраплянню ворогів на Київщину.

Водночас ми звернули увагу на те, що у 2014-2015 роках Дніпропетровська ОДА будувала фортифікаційні оборонні укріплення коштом обласного бюджету у сусідньому регіоні - на Донеччині. Наприклад, у квітні 2015 року стало відомо, що 62,8 млн грн буде виділено на укріплення Донецької області. При цьому Дніпропетровська ОДА сама виступала замовником робіт. Адже тодішня влада регіону розуміла, що у разі успіхів "російської весни" загарбники можуть і розширити свою географію. Ми спитали у Мінфіні, чому така практика існувала тоді та чи можлива зараз. Це питання у своїй відповіді Мінфін проігнорував. 

У Міністерстві фінансів радять громадам перераховувати кошти з місцевого бюджету Кабінету Міністрів України для подальшого перерозподілу на потреби територіальної оборони. "Цей механізм надає можливість органам місцевого самоврядування надавати підтримку силам безпеки й оборони, зокрема для будівництва фортифікаційних споруд", - зазначають у Мінфіні.

Будівництво фортифікаційних оборонних споруд та укріплень на Харківщині

Більшість оборонних споруд у регіонах зводять відповідальні департаменти обласних військових адміністрацій. При цьому чиновники самостійно обирають підрядників без тендерів. Ми детально розбирали, хто отримає 8,4 млрд грн на будівництво фортифікаційних укріплень Харківської області. У переліку є компанії, з якими давно співпрацює меря Харкова, компанії, пов'язані з громадянами РФ (сім'ї яких ведуть бізнес як у Харкові, так і в російському Бєлгороді), компанії без досвіду, компанії з кримінальними справами, пов'язана з мером Одеси Геннадієм Трухановим компанія будівельників доріг тощо.

Також ми дізналися, кому Харківська обласна військова адміністрація відписала понад 440 млн грн на деревину для фортифікаційних укріплень: алкоголічці з міста Кам’янське на Дніпропетровщині, яка працює на заводі та не могла закрити кредит у 4 тис. грн; позбавленій батьківських прав продавчині наливайки з Кам’янського з боргом за опалення у 10,5 тис. грн; брату ексчиновника Мінекономіки з Києва; крадію віскі Jack Daniels з магазину та іншим. Після публікацій журналістів ХОВА вирішила придбати деревини ще на 2,23 млн грн у сумнівних компаній. А от Миколаївська ОВА на чолі з Віталієм Кімом взагалі приховала, хто зводить для них укріплення на 512 млн грн.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube