Для бюджету - нуль додаткових гривень і вражаюча тінізація та міграція бізнесу. Саме такий висновок робить нардеп, членкиня Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна, коментуючі законопроєкт про збільшення податків. Свою думку вона висловила в телеграм-каналі, спираючись на дослідженя Advanter Group.
Ніна Южаніна в своєму дописі привела дані дослідження Advanter Group, які були оприлюднені в Аналітичній записці від 22 липня щодо потенційного збільшення ставок податків та іх впливу на стан малого і середнього бізнесу України.
За результатами опитування бізнесу про його дії в разі збільшення податків:
- 72,2% українських бізнесів підвищать ціни на продукцію або послуги;
- 47,7% будуть оптимізовувати податки;
- 45,0% оптимізують витрати;
- 21,9% скоротять персонал;
- 21,9% шукатимуть нові ринки збуту;
- 17,9% призупинять діяльність в Україні;
- 11,3% підвищуватимуть ефективність;
- 10,6% зменшать рівень виробництва та продажів.
Лише 2% респондентів зазначили, що не планують оптимізувати сплату податків у разі їх підвищення.
«Проаналізуйте, що вийде в сукупності: для бюджету — нуль додаткових надходжень, а тінь і міграція бізнесу вражаючі», - резюмує Южаніна.
Слід зауважити, що дані, які привела Ніна Южаніна в своєму дописі стосуються результатів травневого опитування малого і середнього бізнесу від Advanter Group. Припускаємо, що за період червня-серпня, коли законопроєкт про підвищення податків набув найбільшого градусу обговорення, цифри дещо змінилися. І, напевно, не в кращий бік.
Які збільшення податків запропонував Кабмін?
18 липня Кабмін подав у Раду законопроєкт № 11416, що містить цілий ряд змін до Податкового кодексу. Ось головні новації:
- Підвищення базової ставки військового збору з нинішніх 1,5% до 5%. Нагадаємо: військовий збір вираховують з усіх зарплат. Тому у разі ухвалення законопроєкту доведеться платити на 3,5% більше. Наприклад, якщо ви отримуєте 20 тисяч гривень, то податок зросте на 700 гривень.
- Військовий збір 5% доведеться платити також з купівлі банківських металів (зараз такого пункту в Податковому кодексі немає).
- Для окремих товарів пропонується запровадити підвищений військовий збір. Наприклад, 30% — з продажу ювелірних виробів чи 15% — з першої реєстрації легкових авто. При цьому вторинного ринку автівок ця норма стосуватися не буде, лише "свіжого" імпорту нових чи потриманих легковиків.
- Ще одна новація — додаткові 5% з продажу нерухомості. Зараз цей податок залежить від того, скільки саме обʼєктів ви продаєте. Скажімо, якщо мова йде про першу угоду за рік, то податку взагалі немає, з другого продажу вже треба платити 5% плюс 1,5% військового збору, а з третього продажу на рік — 18% ПДФО та 1,5% військового збору. За новим проєктом, зростуть всі податки. З першого продажу на рік доведеться віддати 5%, з другого — 10%, з третього — 23%.
- Зміниться також неоподаткована вартість посилок з-за кордону. Зараз сума складає 150 євро, буде — лише 45 євро. Все, що дорожче — плюс 20% ПДВ на ввізне мито (в середньому 10% та ставка залежить від товарної категорії).
- 5% військового збору планується здійснювати з послуг мобільного зв'язку.
- Бізнес (юридичні особи — платники податку на прибуток та ФОПи 3-ї і 4-ї груп) будуть платити новий збір у розмірі 1% від доходу.
- Ще більш загрозлива для бізнесу норма — вимога проводити інвентаризації основних засобів і матеріальних цінностей та готівки на вимогу органів контролю. А за недопуск на таку інвентаризацію контролерів майно платника податків можуть заарештувати.
- Є пункти, що фактично дублюють зобовʼязання України, прописані в оновленому меморандумі з МВФ. Наприклад, про авансовий платіж з АЗС у розмірі половини мінімальної зарплати за кожен кубічний метр резервуарів для зберігання палива. Або про акциз 0,1 євро за літр на солодкі газовані напої.
Закон, якщо, звісно, його ухвалять, вступить у дію з першого числа наступного місяця. Тобто, якщо за нього проголосують у липні, то діяти він почне вже з 1 серпня. Як вказано в пояснювальній записці, очікуються додаткові надходження до бюджету на рівні близько 125 млрд гривень.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: