Експерт розповів, чому абонплата за розподіл газу не є справедливою
В Україні з 2017 року запроваджена абонентська плата за розподіл газу. Тобто тепер клієнти платять і за сам газ, і за його розподіл. Цю абонплату облгази найчастіше використовують для підтримання в робочому стані та розвитку газорозподільних мереж. Однак раніше ця абонплата залежала не від обсягу споживання газу, а виключно від потужності підключення споживача.
Таку думку висловив екскерівник ТОВ "Оператор ГТС України" Сергій Макогон. За його словами, він виступає за скасування такої абонплати для споживачів газу і повернення плати за розподіл, яка б залежала від обсягу споживання газу. На думку експерта, не є справедливим те, що споживач, який використовує 2000 кубометрів газу, сплачує таку ж абонплату, як і той, хто споживає лише 200 кубометрів. Також не є справедливим те, що споживач, який узагалі не використовує газ (дачний будинок узимку тощо), сплачує таку ж абонплату, як і той, хто споживає 2000 кубометрів для опалення будинку в 500 кубометрів.
Сергій Макогон зауважив, що в Україні не лише газ за ПСО (покладання спеціальних обов'язків, пільги) дешевий, але й плата за розподіл газу однакова для всіх. На думку експерта, це взагалі не є мотивацією для споживачів економити ресурси.
"Зазначу, що нині споживач через свого постачальника вже оплачує послуги оператора газосховища та оператора ГТС, але чомусь від нього вимагають окремо оплачувати послуги облгазів із розподілу газу. Логіки в такому рішенні немає взагалі", - заявив Макогон.
Експерт підкреслив, що така система абонплати дає більше вигоди облгазам, проте не для споживачів. Також він додав, що окрім скасування абонплати за розподіл газу, потрібні зміни й у розрахунку вартості цього розподілу. Річ у тім, що зараз в Україні повернули контроль над переважною більшістю облгазів єдиній державній компанії ТОВ "Газмережі". Тому, на думку Сергія Макогона, необхідно запровадити єдиний для всієї країни тариф на послугу розподілу газу.
Наразі ситуація така, що ціни в регіонах дуже різні: від 0,38 грн за кубометр у Києві до 2,39 грн за кубометр у Харківській, Миколаївській та Закарпатській областях.
" Зараз "Нафтогаз" за ПСО за неринковими цінами (7 грн за кубометр) постачає облгазам газ для ВТВ у обсязі до 1,4 млрд кубометрів. Хоча більш як 30% газу в мережах облгазів розподіляються не населенню та ТКЕ, а комерційним споживачам. Цей газ вони купують у приватних постачальників за ринковими цінами. Тому «Нафтогаз» не має субсидіювати вартість розподілу газу таким споживачам. А приватні постачальники мають надавати газ для ВТВ у натурі для компенсації втрат газу в мережах облгазів при розподілі газу їх комерційним споживачам (3,5–4% від обсягу розподіленого газу)", - додав експерт.
В Україні діє мораторій на збільшення тарифів на низку комунальних послуг. Зокрема, йдеться про газ. Більшість українців є клієнтами "Нафтогаз": там діє тариф у розмірі 7,96 гривні. Водночас важливо зауважити, що вартість газу не зміниться щонайменше до 1 травня 2024 року.
Послугами Нафтогазу користуються близько 98% споживачів. Водночас 2% споживачів користуються послугами різних постачальників. Кожен постачальник – своя ціна. У деяких вона вища, ніж у "Нафтогазу", а в інших – нижча.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.