Весілля та мобілізація: адвокат пояснив, які проблеми можуть спіткати подружжя, чей шлюб, не оформлений офіційно

Неофіційним дружинам загиблих доводиться позиватися до Міноборони, щоб отримати допомогу за загиблих

Під час війни важливо реєструвати свої стосунки
Під час війни важливо реєструвати свої стосунки

Чимало українців стикаються із проблемою, коли їм відмовляють у виплаті одноразової грошової допомоги за чоловіка чи дружину, які загинули під час війни. Це стосується випадків, коли шлюб не був зареєстрованим офіційно – хоча люди могли жити однією родиною десятиріччями. Довести свої права у судах виявлялося майже неможливим. Таким чином держава у особі Міністерства оборони економила колосальні кошти – адже лише одна така виплата становить 15 мільйонів гривень. Про це Інформатору розповів адвокат Станіслав Ліфлянчик. 

У сучасному суспільстві дуже часто чоловіки та жінки живуть однією родиною, але брак не реєструють. В принципі, для них це ніколи не було великою проблемою. Якби не війна. Коли такі чоловік чи жінка йдуть на війну та гинуть, то той, хто лишився, не може оформити одноразову грошову допомогу (ОГД) за того, хто загинув. Також отримати спадщину. Бо юридично є сторонньою особою. Для того, щоб отримати гроші, адвокат радить звертатися до суду аби встановити акт спільного проживання однією родиною з тим, хто загинув. Завжди такі справи вирішувалися у судах загальної юрисдикції – у райсудах. Але з початку війни з’явилася правова невизначеність.

«Міністерство оборони як державний орган подавало у суди заяви з запереченнями відносно таких заяв про встановлення факту. Аргументували тим, що вони повинні бути стороною справи – і тому справа повинна розглядатися в адміністративному суді. Після цього судді райсудів, які не хотіли розглядати ці справи, на цій підставі виносили ухвалу про залишення провадження без розгляду, посилаючись на Цивільно-процесуальний кодекс України. Тому людина йшла до адміністративного суду, подавала туди позов, відповідачем вказувала вже Міноборони. Але адмінсуд робив теж саме: обґрунтовував, що це сімейні справи, тому відносяться до загальної юрисдикції. Таким чином вони грали у процесуальний футбол», – зазначає Станіслав Ліфлянчик.

В цей час людина не могла отримати доступ до правосуддя: її справу просто не приймали. Прості люди без юридичної освіти та ті, хто не могли найняти професійного адвоката, були розгубленими.

«Нарешті Верховний суд України зробив добірку практики та вказав, що це все ж таки належить до розгляду у цивільному провадженні – в судах загальної юрисдикції. А постанова Верховного суду є судовою практикою, яка є обов’язковою до виконання судами першої та апеляційної інстанцій. Тому тепер питання з підсудністю повинен відпасти. І ситуація нормалізується», – додає адвокат. 

При цьому Міністерство оборони залучається як третя особа, або навіть відповідач. Більш того: якщо казати не просто про те, щоб встановити акт проживання однією родиною, а отримати право на ОГД – Міноборони треба обов’язково залучати у якості відповідача. Спочатку отримати від них відмову у виплаті на підставі того, що вони вважають, що людина не є родичом першої лінії. І на цій підставі подавати позив до Міноборони – у цьому проваджені доводиться, що людина проживала однією родиною з загиблим.

«Зараз в Україні це відбувається масово. І ще добре, якщо немає якихось родичів, які проти того, щоб жінка чи чоловік визнавали себе половиною подружжя. Інакше суди можуть йти дуже довго – і їх можна навіть програти. Тому якщо хтось йде до армії – краще заключити шлюб. Тим більше, що зараз для військових діє спрощений порядок: достатньо декількох годин після подання заяви. Якщо цього не зробити – друга половинка може не реалізувати свого законного права. Бо довести те, що проживали однією родиною, досить важко. До суду потрібно подавати різні фотографії, докази спільної оренди, закупівель, відпочинку, показання свідків. І все одно все це буде лише непрямими доказами», – радить Станіслав Ліфлянчик.

В той же час варто відзначити, що знаходилися принципові судді, які відкривали провадження та розглядали справи. Їх рішення потім затверджували в апеляції та касації.

Законопроєкт про мобілізацію нарешті зареєстрували! Що треба знати?

 


Ігор ТЕМІН.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube