Відновлення енергосистеми: Укренерго на першому спецаукціоні на допоміжні послуги викупила всі необхідні потужності

НЕК Укренерго на першому достроковому спецаукціоні з придбання послуг із надання швидкого резерву підтримки частоти на 5 років, за попередніми результатами, викупила всі необхідні 99 МВт потужності

Укренерго
Укренерго провів аукціон

«Укренерго» 15 серпня вперше провела довгостроковий спеціальний аукціон на закупівлю резервів підтримки частоти (РПЧ) на 5 років, для забезпечення стабільної роботи енергосистеми. За попередніми результатами аукціону, була куплена вся необхідна для цього виду резервів потреба – 99 МВт. Про це повідомили в Укренерго.

В аукціоні взяли участь 39 учасників (генеруючих одиниць), які зробили 230 пропозицій.

«Попередніми переможцями стали 12 компаній, які запропонували найнижчі ціни за надання послуги з РПЧ: від 589 грн до 1001 грн за мегават. Середньозважена ціна за мегават – менше 700 грн. Нагадуємо, що прайс-кеп на ринку допоміжних послуг з надання РПЧ складає 1339,82 грн за мегават», - йдеться в повідомленні Укренерго.

Згідно з Правилами ринку, остаточні результати аукціону будуть оголошені після завершення терміну на оскарження.

В Укренерго зазначили, що пропозиція в кожній годині значно перевищувала виставлену на аукціон потребу і складала до 368 МВт. Для порівняння: за 15 днів серпня пропозиція на добових аукціонах з придбання послуги надання РПЧ, в середньому, покривається на 22% і не перевищує 30 МВт (при потребі 99 МВт).

«Всі учасники аукціону – нові учасники ринку електричної енергії, що свідчить про те, що в Україні будуть побудовані нові генеруючі потужності. Це зміцнить стійкість української енергосистеми до російських атак, а також збільшить балансуючі потужності, потрібні для її стабільної роботи», - переконані в Укренерго.

Допоміжні послуги з надання резерву підтримки частоти – це послуга з готовності генеруючого обладнання постійно реагувати на зміну частоти в енергосистемі. Це швидкий резерв, який надається автоматично, не пізніше ніж через 30 секунд. Цей вид резерву необхідний для стабільної синхронної роботи європейської та української енергосистем.

Наступний довгостроковий аукціон відбудеться 22 серпня, на послуги з надання автоматичного резерву відновлення частоти (АРВЧ).

Які можливості надає Укренерго для учасників аукціону

Аукціон має запустити новий для України ринок систем збереження енергії. Інших шансів потрапити на цей ринок до 2030 року не буде, хіба що в Україні збільшиться споживання електрики і знадобиться більше систем збереження енергії.

«Укренерго» виставляє на аукціон можливість підписати п’ятирічні контракти для надання послуг за допомогою систем збереження енергії загальною потужністю 99 МВт. Компанія готова платити €33/МВт. Термін окупності проєкту – три роки, за підрахунками держкомпанії.

Переможці аукціону матимуть рік, до вересня 2025 року, щоб побудувати електростанцію чи установку, здатну забезпечувати балансування енергосистеми. Компанія, яка виграла аукціон, тільки у разі погодження «Укренерго» зможе передати іншій компанії право протягом п’яти років надавати допоміжні послуги.

Якщо всі компанії, які виграли аукціон на 99 МВт, успішно побудують потужності і пройдуть сертифікацію до визначеного терміну, то на п’ять років потреба «Укренерго» у цих допоміжних послугах буде повністю закрита.

«П’ятирічних контрактів на допоміжні послуги немає у більшості країн. Це наше ноу-хау», – заявив голова Укренерго Володимир Кудрицький.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube