Державний оператор системи передачі Укренерго 15 серпня почав аукціон закупівлі допоміжних послуг для балансування енергосистеми, проте бізнесмени обурені, що доступ до нього отримали не всі
Стартував аукціон Укренерго для промислових батарейок, які зможуть балансувати енергосистему. У ньому зможуть взяти участь компанії, готові побудувати системи збереження енергії і за контрактом протягом п’яти років надавати послуги. Про це пише Forbes. Проте, вже з’явилися перші відгуки бізнесу про підхід Укренерго до проведення цього аукціону.
В повідомленні пресслужби Укренерго зазначається, що аукціон має запустити новий для України ринок систем збереження енергії. Інших шансів потрапити на цей ринок до 2030 року не буде, хіба що в Україні збільшиться споживання електрики і знадобиться більше систем збереження енергії.
«Ми пропонуємо переможцям контракт, фіксований в євро, починаючи з кінця вересня 2025 року», – сказав керівник «Укренерго» Володимир Кудрицький.
«Укренерго» виставляє на аукціон можливість підписати п’ятирічні контракти для надання послуг за допомогою систем збереження енергії загальною потужністю 99 МВт. Компанія готова платити €33/МВт. Термін окупності проєкту – три роки, за підрахунками держкомпанії.
Переможці аукціону матимуть рік, до вересня 2025 року, щоб побудувати електростанцію чи установку, здатну забезпечувати балансування енергосистеми. Компанія, яка виграла аукціон, тільки у разі погодження «Укренерго» зможе передати іншій компанії право протягом п’яти років надавати допоміжні послуги.
Якщо всі компанії, які виграли аукціон на 99 МВт, успішно побудують потужності і пройдуть сертифікацію до визначеного терміну, то на п’ять років потреба «Укренерго» у цих допоміжних послугах буде повністю закрита.
«П’ятирічних контрактів на допоміжні послуги немає у більшості країн. Це наше ноу-хау», – заявив Кудрицький.
Співзасновник "Солар Квант Енерджі" Ян Валетов з Дніпра в своєму телеграм-каналі написав, що до аукціону допущены лише обрані.
«Я злий, як собака. Багато років гасав з ідеєю будівництва батарейних комплексів зберігання енергії. Цього року збирався здійснити проект. Але в нашій країні регулятор – це не просто регулятор. Завтра відбудеться аукціон Укренерго, у якому ми (і не лише ми, а й наші партнери) мали брати участь. Цей аукціон визначить тих, хто укласти договори з Укренерго на вигідних (повірте, вигідних!) умовах. Тому всі, кому не належить, про цей аукціон дізналися трохи пізніше, ніж потрібно. Рівно перед останнім днем внесення застав на участь в аукціоні. Навіть якби хтось із нас мав готовий пакет документів для участі, то в нього б банально не вистачило часу на внесення застави. Технічно», - повідомив Валетов.
Він додав, що формально закон не порушувався.
«Це відомий трюк. Просто повідомляли про майбутній аукціон так, щоб зайві не почули. А вузьке коло допущених до співпраці, спокійно завело у процес близько 80 компаній, які завтра поділять ринок допоміжних послуг на найближчі п'ять років. Практично за невеликі гроші купується нова технологічна галузь і чужі на ринку не ходять», - заявив Валетов.
Він припустив, що «незабаром компанії, допущені до процесу, підуть у продаж, а тим, хто реально хотів би розвивати технології BESS, доведеться ділитися рентабельністю з тими, хто завтра братиме участь у розпилі 110 МВт обсягу послуг». При цьому Валетов додав, що не має права звинувачувати у корупції посадових осіб Укренерго.
«Для таких звинувачень потрібні серйозні докази, я їх не маю. Але є сумний досвід роботи у нашій країні. Багаторічний досвід. Змінювалися президенти, змінювалися уряди, змінювалися парламенти, але принцип залишався незмінним: жодна із західних антикорупційних процедур, що впроваджуються з-під палиці, не призвела до реальних якісних змін ні в кадровій, ні в тендерній, ні в правовій атмосфері», - зауважив бізнесмен.
Валетов переконаний, що вУкраїні, що втратила 9 гігават потужності , як базової, так і маневрової, потрібно залучати кожну гривню для відновлення енергетичної безпеки.
«У країні, що воює, треба керуватися не процедурою, а раціональністю. Треба не ставити бізнесу перепони, а максимально залучати тих, хто ще готовий ризикувати грошима та життям у цьому неподобстві», - написав Ян Валетов.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.