Виробництво дронів під загрозою: як податок на посилки може вплинути на важливу справу

Кабмін запропонував обкласти податком на додану вартість всі посилки із-за кордону, незалежно від їх вартості, у такий спосіб до держбюджету планують додатково зібрати 3,3 мільярда гривень до кінця року, проте можуть постраждати виробники дронів

Податок
Податок на посилки вдарить по виробникам дронів

Кабінет Міністрів пропонує скасувати можливість ввезення на територію України без сплати ПДВ товарів у міжнародних експрес-відправленнях вартістю до 150 євро. Проте це створить додаткові проблеми як для звичайних українців, так і для волонтерів та виробників дронів, пише БізнесЦензор.

Як податок вдарить по виробникам дронів

Скасування податкових пільг на ввезення посилок і затримки з їх доставкою боляче вдарить по невеликих виробниках українських дронів та розробниках інноваційних рішень для ЗСУ.

"Для дрібних виробників дронів та військових, які збирають дрони в підрозділі за волонтерські кошти, це просто якесь покарання... Збори і так туго ідуть, а тепер все буде ще довше, бо треба буде збирати більше", – пише про нову ініціативу уряду волонтерка Каріна Тумаєва.

Справа в тому, що FPV-дрони, які виготовляють в Україні, на 80%-100% складаються з китайських комплектуючих. Більшість невеликих виробників купують їх на китайських маркетплейсах і доставляють посилками. Адже навіть українські продавці, яким вдається завозити оптові партії, мають перепродавати їх невеликим виробникам всередині України дорожче через податки, сплачуючи ПДВ.

Справді, у травні 2023 року Верховна Рада звільнила від сплати мита та ПДВ імпорт в Україну комплектуючих для безпілотників. Але ці пільги запровадили лише для підприємств, які виробляють або ремонтують дрони і внесені до спеціального переліку. Такі виробники мають подавати детальний звіт про використання кожної імпортованої деталі, в іншому випадку вони більше не зможуть завозити запчастини на пільгових умовах.

Всіх інших виробників дронів поштові оператори попереджають про необхідність доплатити податки, якщо вони замовляють комплектуючі з-за кордону у відправленнях, дорожчих за 150 євро.

Оподаткування посилок найбільше вдарить по новим розробкам, підтверджують у команді волонтерів з виготовлення ударних FPV дронів-камікадзе "Дикі шершні", які передали на фронт понад 14 тисяч виготовлених за кошти волонтерів та самих військових FPV-дронів і активно розробляють нові моделі.

"Найбільше ця ініціатива вдарить по нашим проєктам з розробки нових дронів – для досліджень та тестів ми замовляємо десятки невеликих партій деталей через посилки з ЄС та Китаю. Випуск нової продукції сповільниться, адже нам доведеться витрачати більше обігових коштів", – розповідає представник виробника у коментарі БізнесЦензору.

Попри значні обсяги виробництва, "Дикі шершні", як і інші невеликі підприємства, також не можуть скористатися пільгами на імпорт комплектуючих від держави і вимушені використовувати доставку запчастин у поштових відправленнях.

"Правила виписані під великі компанії, які мають значні оборонні замовлення. Водночас малі інноваційні проєкти, через обмаль обігових коштів, не можуть заморожувати бюджети на кілька місяців під прямі імпортні контракти. Натомість вони послуговуються послугами ФОП та фізичних осіб, які скуповують ці деталі в Китаї і везуть в Україну без оподаткування", – пояснює представник виробника.

Відтак, у випадку запровадження мита та ПДВ на всі посилки більшість комплектуючих для невеликих виробників дронів подорожчають майже на третину.

В Уряді та ВР кажуть, що необхідно підвищити податки заради фінансування армії. Що треба робити?

Депутати вагаються, Мінфін наполягає

Достатньої підтримки серед депутатів запропонована Кабміном модель підвищення податків не має. Тому до урядового законопроєкту вноситимуть зміни, визнає голова Комітету ВР з питань бюджету Роксолана Підласа. За її словами, однією з найбільш суперечливих норм є саме оподаткування імпортним ПДВ посилок вартістю до 150 євро.

"Ця пропозиція викликає дуже багато негативу. Думаю, за неї буде складно проголосувати у Верховній Раді", – вважає Підласа.

Втім, на оподаткуванні всіх посилок із-за кордону наполягає міністр фінансів Сергій Марченко. Він переконує, що можливістю ввозити без сплати ПДВ поштові відправлення вартістю до 150 євро зловживає "тіньовий" бізнес.

"Нас турбує той факт, що в Україні практично вся інтернет-торгівля та електронна комерція знаходяться в "тіні". Умовно кажучи, в рамках ліміту 150 євро неоподатковуваної вартості товару у нас завозять все... У нас, як правило, навіть якщо імпортна продукція коштує 300 євро, то декларується 150 євро, щоб взагалі не сплачувати податки. Я вже не кажу про те, що таким чином розбивають цілі партії товарів. Це та лазівка, яку ми вважаємо за потрібне закрити", – пояснював Марченко в одному із своїх останніх інтерв'ю.

За його словами, за 2023 рік без оподаткування митними платежами в Україну надійшло 51,5 млн штук міжнародних поштових відправлень.

"В середньому, виходить, кожен українець отримав дві посилки за рік... При цьому ніхто не знає, скільки реально товарів знаходиться всередині кожної з 51,5 млн посилок", – зазначав міністр.

Традиційно зниження цінового порогу оподаткування міжнародних посилок лобіюють представники великого бізнесу – імпортерів електроніки, гаджетів та побутової техніки, зауважує старший економіст CASE Україна Володимир Дубровський.

"Це лобіюють так звані офіційні імпортери, які монопольно тримають високі ціни. Це суто лобістська історія, і вона дуже некрасива", – стверджує експерт.

При цьому за рахунок оподаткування ПДВ усіх посилок із за кордону уряд сподівається додатково зібрати до держбюджету до кінця року лише 3,3 мільярда із необхідної для фінансування ЗСУ суми у майже 500 млрд грн.

Допомагає українська влада бізнесу чи заважає?

Про які податки з поштових посилок йдеться

Кабінет міністрів затвердив законопроєкт, який передбачає підвищення окремих податків та зборів. Згідно з текстом законопроєкту, у великому переліку податків та зборів, які планують підвищити, є намір зменшити обсяг неоподаткованої вартості поштового відправлення. 

Проєкт Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» передбачає скасування положення, які передбачають, що не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з ввезення товарів, вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро (за винятком ввезення товарів сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 45 євро, для одного одержувача - фізичної особи в одній депеші від одного відправника фізичної особи у міжнародних поштових відправленнях або в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника фізичної особи у міжнародних експрес-відправленнях, за умови, що такі товари надсилаються відправником одержувачу без будь-якої оплати, призначаються для особистого чи сімейного використання одержувачем, їх характеристики та кількість не вказують на те, що вони ввозяться з будь-якою комерційною метою).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube