Вкрай складно: Київстар, Vodafone Україна та lifecell відреагували на нові вимоги роботи базових станцій мобільного зв'язку

Мобільні оператори відповіли на розпорядження Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (НЦУ), яке вимагає від них забезпечити роботу мережі до десяти годин без світла

Мобільний зв'язок
Забезпечити стовідсотковий мобільний зв'язок без електрики неможливо

Київстар, Vodafone Україна та lifecell відповіли на розпорядження НЦУ, яке вимагає від них забезпечити роботу мережі до десяти годин без світла. Вони інвестували в енергонезалежність своїх мереж понад 3 млрд гривень. Проте виконати розпорядження все одно не зможуть. Про це пише БізнесLIGA.

Оператори мобільного зв’язку Київстар, Vodafone Україна та lifecell в спільній заяві повідомили, що забезпечити на 100% автономність мобільного зв’язку під час вимкнення світла вкрай складно.

"Навіть при максимальних зусиллях, які ми, безумовно, щодня докладаємо зі свого боку, забезпечити на 100% автономність мобільного зв’язку та інтернету протягом 10 годин під час відключень електропостачання вкрай складно", – йдеться у  заяві.

Київстар, Vodafone Україна та lifecell, згідно із заявою, у кілька разів збільшили ресурси для автономної роботи своїх мереж проти 2022 року. Вони інвестували в енергонезалежність своїх мереж понад 3 млрд гривень, оновили на своїх базових станціях 370 000 акумуляторів, придбали 5400 генераторів та інших джерел безперебійного живлення. Однак графіки відключень, які застосовуються сьогодні в країні, "унеможливлюють роботу обладнання телекомунікацій під час блекаутів протягом 10 годин".

Для виконання розпорядження НЦУ важливим є постачання електроенергії протягом часу, який необхідний для повного заряджання обладнання резервного живлення, пояснили оператори.
Це вимагає надання дозволів із боку постачальників електроенергії (обленерго) на збільшення потужності електричного струму, що живить базові станції, оскільки збільшення кількості акумуляторів створює подвійне навантаження на енергосистему.

За приблизними розрахунками, щоб забезпечити заряджання акумуляторів, які будуть живити базові станції мобільних операторів протягом 10 годин у разі знеструмлення, знадобиться потужність близько 2,8 ГВт*год електроенергії на добу. Для цього потрібно пустити в дію потужність по суті одного енергоблоку АЕС.

Усі три оператори продовжують працювати над посиленням енергостійкості своїх мереж, "орієнтуючись на реальні терміни та обсяги виконання робіт, що зумовлені об’єктивними зовнішніми чинниками".

Тарифи на мобільний зв’язок можуть зрости на 50% через вимкнення світла

Медіаексперт Олександр Глущенко аргументує прогноз щодо підвищення тарифів на мобільний зв’язок тим, що у провайдерів можуть виникнути складнощі не тільки зі встановленням, налагодженням і обслуговуванням електричного обладнання, але й із закупівлею такої кількості генераторів і батарей. Він пояснив, що для партій такого об’єму треба замовляти виготовлення, що займе час. 

Проте навіть встановлення на всіх БС джерел безперебійного живлення не зможе забезпечити підтримку постійного зв’язку під час відключень світла такої тривалості, яка була в липні.

За словами Олександра Глущенка, оператори не зможуть різко підняти вартість тарифів. Але вони зростуть у 2025 році й не тільки через інвестиції в енергообладнання. Але щонайменше, на рівень інфляції і збільшення податків.

"Абонентам слід готуватися до поступового зростання тарифів протягом 2025 року – умовно, послуги подорожчають на 50% з 1 січня до 1 грудня", – висловив думку Олександр Глущенко.

В Україні оновили вимоги роботи базових станцій мобільних операторів

Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій оновив вимоги до роботи базових станцій мобільних операторів в умовах воєнного стану. 

Тепер мобільні оператори мають забезпечити доступність мобільного зв’язку під час відключень електроенергії протягом 10 годин — замість 4 годин, як було раніше. 

Крім того, до 1 жовтня 2024 року не менше 60% базових станцій операторів повинні бути забезпечені автономним резервним живленням, щоб відповідати новій нормі. До 1 листопада – 70%, до 1 грудня – 80%, а до кінця січня 2025 року – 100%. 

Також до 1 грудня поточного року, не менше як 25% базових станцій в кожній області мають бути підключені до генераторів із запасом паливно-мастильних матеріалів або обладнані змінним блоком акумуляторних батарей на перші 72 години.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube