Встигнути до серпня: чи зможе Україна уникнути дефолту, пише The Economist

Україна має місяць, щоб домовитися з кредиторами про реструктуризацію боргу та уникнути дефолту

Державний борг
Державний борг

Протягом двох років кредитори України погодилися призупинити виплати за боргами. Проте мораторій на виплати приватним іноземним власникам облігацій закінчується 1 серпня. Про це повідомляє видання The Economist. 

Якщо Україна оголосить дефолт, це може підірвати довіру інвесторів до здатності країни відновлюватися після війни. Це також може ускладнити доступ до фінансових ринків у майбутньому. 

“Україна запропонувала кредиторам угоду, яка скорочує 60% від поточної вартості боргів, але кредитори вважають, що 22% було б розумніше. МВФ зацікавлений у тому, щоб Україна домовилася про списання боргів, але угода здається малоймовірною у відведений час. Україна відчайдушно потребує фінансової допомоги. Суми, які надають союзники, вражають, але вони надходять у вигляді зброї та цільових фондів, а не готівки. ЄС планує запропонувати трохи більше, але все одно лише $38 млрд протягом трьох років”, - пише The Economist.

За даними МВФ, за умови радикальної реструктуризації, яку запропонувала Україна, а власники облігацій відхилили, країна зможе ледве зводити кінці з кінцями. Зі свого боку, власники облігацій ставлять під сумнів, як фонд може бути таким впевненим, особливо зважаючи на те, що його аналіз застарів на кілька місяців. Якщо угоди з реструктуризації не буде, Україна має два варіанти: домовитися про продовження мораторію на виплати за боргами або оголосити дефолт.

Стриманість приватних інвесторів відображає не лише фінансові перспективи України. Під час звичайної реструктуризації кредитори грають на економічних перспективах країни. Кредитування позичальника, який перебуває у стані війни, також тягне за собою другу ставку: на те, що він переможе.

“Багато що залежить від ступеня підтримки Заходу. Платники податків можуть втомитися віддавати мільярди. Дональд Трамп, який скептично ставився до виділених сум, виглядає все більш імовірним, що повернеться до Білого дому в листопаді, пише видання. Власники облігацій також скептично ставляться до планів довгострокового відновлення України в разі перемоги. Хоча союзники та МВФ стверджують, що реструктуризація зараз дозволить Україні повернутися на фінансові ринки, щойно закінчиться війна і союзники пробачать борги, інвестори не переконані, що такий день коли-небудь настане. Скоріше, вони вважають, що реструктуризація буде першою з багатьох спроб союзників України перекласти фінансовий тягар війни та витрати на відбудову з уряду на приватний сектор”, - пише The Economist.

Гривня впаде, а кредитів майже не буде: чим загрожує Україні дефолт

Міністерство фінансів України не змогло домовитися з закордонними інвесторами про відтермінування виплат за державними облігаціями в інвалюті на 20 млрд доларів. На запобігання технічного дефолту Мінфін має ще 1,5 місяця. Інформатор запитав у економіста та аудитора Михайла Крапивка про те, як дефолт за цими облігаціями може вплинути на економіку України та населення в цілому. На його думку, уряду складніше буде залучити фінансування з-за кордону, а населення може стикнутися з падінням курсу гривні.

Міністр фінансів України Сергій Марченко заявив, що переговори з утримувачами міжнародних облігацій триватимуть. Він очікує, що уряд досягне угоди до 1 серпня. Україна намагається переглянути свій борг, щоб зберегти доступ до міжнародних ринків і одночасно виконати вимоги МВФ щодо реструктуризації.

Марченко заявив, що економіка країни являє собою "крихку рівновагу", яка залежить від послідовної та суттєвої підтримки з боку партнерів.

"Своєчасна реструктуризація боргу - найважливіша частина цієї підтримки", - сказав він.

Про «своєчасність» реструктуризації боргу різко висловився економіст Олексій Кущ. Свою точку зору він висловив на  сторінці у Фейсбук. За його словами, інтерес до наших боргів значно впав, кредитори не ризикують грати в довгу.

«Реструктуризацію треба було проводити на перші стадії війни, коли шок від вторгнення РФ для кредиторів був максимальним і коли не було такого об’єму зовнішньої допомоги», - зауважив експерт.

Він додав, що позиція утримувачів єврооблігацій цілком зрозуміла.

«Ситуація на фронті стабілізувалася, США виділів 60 млрд доларів, ЄС – 50 млрд євро. Ще 50 млрд прийдуть за схемою прибутку від заблокованих російських активів. Так, не всі ці гроші прийдуть на валютний рахунок Мінфіну. Не всі ці гроші прийдуть в цьому і наступному році. Але це все – інформаційні приводи сказати нам – «у вас є гроші – платіть». А на заплатите – буде дефолт і МВФ призупинить програму кредитування», - приводить свої доводи Олексій Кущ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube